zope - en to fr translation catalogue (1308 entries)

en: All users have this role implicitly
fr: Tous les utilisateurs disposent implicitement de ce rôle

en: Everybody
fr: Tout le monde

en: Site Manager
fr: Gestionnaire de Site

en: Site Member
fr: Membre du Site

en: Book
fr: Livre du développeur

en: 
        This is a developer's book compiled from all existing documentation
        files. It is not meant to be a complete or cohesive work, but each chapter
        in itself is a little story. Think about it like a collection of fairy
        tales.
fr: 
        Ceci est un livre pour les développeurs, compilé à partir de tous les fichiers de documentation existants. Cela ne signifie pas qu'il représente un livre complet et cohérent, mais chaque chapitre est en soi un petit scénario. Voyez-les comme une collection de contes de fées.

en: Security
fr: Sécurité

en: Untrusted Interpreters
fr: Interpréteurs non sûrs

en: Untrusted Python Interpreter
fr: Interpréteur Python non sûrs

en: Restricted Python Code
fr: Code Python restreint

en: Safe Builtins
fr: Primitives sûres

en: Global Principals
fr: Utilisateurs globaux

en: Testing
fr: Faites des Tests !

en: The Test Browser
fr: Navigateur de test

en: Using testbrowser On the Internet
fr: Testbrowser sur Internet

en: Functional DocTest
fr: Doctest fonctionnel

en: FDocTest (How to)
fr: Howto: FDocTest

en: Adapter Registry
fr: Registre des adaptateurs

en: Form Parser
fr: Analyseur de formulaire

en: I18n and L10n
fr: i18n et l10n

en: Cached Properties
fr: Propriétés en cache

en: Deprecation API
fr: API de dépréciation

en: Persistent Framework
fr: Framework de persistance

en: Adapters (light version)
fr: Adaptateurs (version courte)

en: Savepoints
fr: Points de sauvegarde

en: Zope Object Database (ZODB)
fr: Base de données objet ZODB

en: Multiple Databases
fr: Bases de données multiples

en: Cross-Database References
fr: Références entre bases

en: Collaboration Diagrams
fr: Diagrammes de collaboration

en: Connection Management
fr: Gestion des connexions

en: Persistent Classes
fr: Classes persistantes

en: Sub-Transactions
fr: Sous-transactions

en: Synchronizers
fr: Synchroniseurs

en: Food For Thought
fr: Nourriture de l'esprit

en: BTree Developer Information
fr: Infos développeurs BTree

en: Schemas
fr: Schémas

en: Schema Fields
fr: Champs de schémas

en: Component Architecture
fr: Architecture à composants

en: Global Component Architecture
fr: Composants globaux

en: Interfaces and Schemas
fr: Interfaces et schémas

en: Global CA (Socket Example)
fr: Exemple de la prise de courant

en: Factories
fr: Fabriques

en: Local Component Architecture
fr: Composants locaux

en: Local Sites & Site Managers
fr: Site local & Gestionnaire de Site

en: Events
fr: Événements

en: Modules are usually depending on each other by using links that create references across all modules. Each module has a "theme" that it follows, which was designed to aid the developer directly to the desired information. Below you see a short description of every module.
fr: Les modules sont généralement dépendants entre eux grâce à des liens qui créent des références entre tous les modules. Chaque module suit une thématique, conçue pour guider le développeur vers l'information adéquate. Ci-dessous, une brève description de chaque module.

en: Zope 3 API Documentation
fr: Documentation de l'API de Zope 3

en: Welcome to the Zope 3 API documentation tool. The documentation provided here is separated in several discrete documentation modules. You can see the list of available modules in the top-left box on your screen. When you click on a module, the module's menu will appear below. In the menu you have then navigational means to access the documentation content of the module.
fr: Bienvenue dans l'outil de documentation de l'API de Zope 3. Cette documentation est divisée en modules. La liste des modules disponibles est affichée dans la boîte supérieure gauche. Lorsque vous cliquez sur un module, son menu apparaît en dessous. Dans ce menu, vous disposez de moyens de navigation dans le contenu de la documentation du module.

en: Zope 3 apidoc
fr: Apidoc Zope 3

en: Click on one of the Documentation Modules above and a menu for this module will appear.
fr: Cliquez sur un des modules de documentation et son menu apparaîtra.

en: Zope 3 API Docs
fr: Documentation Zope 3

en: Page Not Found
fr: Page introuvable

en: While broken links occur occassionally, they are considered bugs. Please report any broken link to <a href="mailto:zope3-dev@zope.org">zope3-dev@zope.org</a>.
fr: Des liens cassés peuvent apparaître occasionnellement, ils doivent être considérés comme des bogues. Merci de prévenir la liste <a href="mailto:zope-dev@zope.org">zope-dev@zope.org</a> que vous avez trouvé un lien cassé.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Permissions:
fr: Permissions :

en: (read)
fr: (lecture)

en: (write)
fr: (écriture)

en: There are no attributes in this class.
fr: Il n'y a pas d'attribut dans cette classe.

en: Methods
fr: Méthodes

en: There are no methods in this class.
fr: Il n'y a aucune méthode dans cette classe.

en: Known Subclasses
fr: Sous-classes connues

en: (C-based class)
fr: (Classes écrites en C)

en: There are no known subclasses.
fr: Il n'y a aucune sous-classe connue.

en: Base classes
fr: Classes de base

en: There are no base classes.
fr: Il n'y a aucune classe de base.

en: Implemented Interfaces
fr: Interfaces implémentées

en: There are no implemented interfaces.
fr: Il n'y a aucune interface implémentée.

en: Attributes/Properties
fr: Attributs/Propriétés

en: type:
fr: type :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Interface:
fr: Interface :

en: Documentation String
fr: Chaîne de documentation

en: Function
fr: Fonction

en: Object Introspector: ${class-name} ( ${object-name} )
fr: Introspection de l'objet : ${class-name} ( ${object-name} )

en: Mapping Items
fr: Éléments du mapping

en: There are no items.
fr: Il n'y a aucun élément.

en: &lt;no name&gt;
fr: &lt;aucun nom&gt;

en: Sequence Items
fr: Éléments de la séquence

en: There were no annotations or they were not inspectable.
fr: Il n'y a aucune annotation ou celles-ci ne peuvent pas être inspectées.

en: Parent: ${parent}
fr: Parent : ${parent}

en: &lt;No Name&gt;
fr: &lt;Aucun nom&gt;

en: Directly Provided Interfaces
fr: Interfaces fournies directement

en: No interfaces are directly provided.
fr: Aucune interface n'est fournie directement.

en: Provided Interfaces
fr: Interfaces fournies

en: Bases
fr: Classes de base

en: Introspector
fr: Introspection

note: Default: "Find"
en: find-button
fr: Chercher

en: Browse Zope Source
fr: Naviguer dans le code

en: Class Finder:
fr: Rechercher une classe :

en: (Enter partial Python path)
fr: (Entrez le chemin Python partiel)

en: Package
fr: Paquet

en: Zope 3 Code Browser
fr: Navigateur de code Zope 3

en: Search results:
fr: Résultats de la recherche :

en: Text File
fr: Fichier texte

en: [top]
fr: [racine]

en: ZCML File
fr: fichier ZCML

en: Code Browser
fr: Naviguer dans le code

en: 
        This module allows you to get an overview of the modules and classes
        defined in the Zope 3 framework and its supporting packages. There are
        two methods to navigate through the modules to find the classes you are
        interested in.
    
        The first method is to type in some part of the Python path of the class
        and the module will look in the class registry for matches. The menu will
        then return with a list of these matches.
    
        The second method is to click on the "Browse Zope Source" link. In the
        main window, you will see a directory listing with the root Zope 3
        modules. You can click on the module names to discover their content. If a
        class is found, it is represented as a bold entry in the list.
    
        The documentation contents of a class provides you with an incredible
        amount of information. Not only does it tell you about its base classes,
        implemented interfaces, attributes and methods, but it also lists the
        interface that requires a method or attribute to be implemented and the
        permissions required to access it.
fr: 
        Ce module vous permet d'avoir une présentation des classes et des modules définis dans le framework Zope 3 et dans les paquets qu'il prend en charge. Il existe deux méthodes pour naviguer à travers les modules et trouver les classes qui vous intéressent.
    
        La première méthode est de taper le chemin Python de la classe et le module cherchera une correspondance dans le registre des classes. Le menu affichera ainsi une liste de classes qui satisfont au critère.
    
        La seconde méthode est de cliquer sur le lien « Naviguer dans le code ». Dans la fenêtre principale, vous verrez une liste des modules racines de Zope 3. Vous pouvez cliquer sur le nom des modules pour découvrir leur contenu. Si une classe est trouvée, elle est représentée en gras dans la liste.
    
        Le contenu de la documentation d'une classe fournit un nombre incroyable d'informations. Il vous indique non seulement les classes de base, les interfaces implémentées, les attributs et les méthodes, mais il indique aussi à quelle interface correspond chaque méthode ou attribut et quelles sont les permissions associées.

en: Zope 3 root.
fr: Racine Zope 3.

en: Configuration Filename
fr: Nom du fichier de configuration

en: Path to the configuration file
fr: Chemin vers le fichier de configuration

en: Configuration Package
fr: Paquet de configuration

en: Specifies the package from which the configuration file will be
            executed. If you do not specify the package, then the configuration
            cannot be fully validated and improper ZCML files might be written.
fr: Ceci spécifie le paquet où le fichier de configuration sera exécuté. Si vous ne spécifiez pas de paquet, la configuration ne pourra pas être complètement validée et des fichiers ZCML incorrects pourraient être écrits.

en: XML Root Element
fr: Élément XML racine

en: XML element representing the configuration root.
fr: Élément XML représentant la racine de la configuration.

en: <unknown>
fr: <inconnu>

en: <i>no name</i>
fr: <i>aucun nom</i>

note: Default: "Introspect Object Classes and Interfaces"
en: zope.app.introspector.Introspect
fr: Inspecter les classes et les interfaces

en: Inspection API
fr: API d'inspection

en: Components
fr: Composants

en: Presentation
fr: Présentation

en: Miscellaneous
fr: Divers

note: Default: "Access Online API documentation"
en: zope.app.apidoc.UseAPIDoc
fr: Accéder à la documentation d'API en ligne

en: Class Registry
fr: Registre de classe

en: API Doc Tool
fr: Outil de Doc d'API

en:           These are all the preferences related to viewing the API          documentation.
fr:           Ce sont toutes les préférences liées à la visualisation de la documentation de l'API.

en: Specific views
fr: Vues spécifiques

en: Extended views
fr: Vues étendues

en: Generic views
fr: Vues génériques

en: Browser
fr: Navigateur

en: Other
fr: Autre

en: (line ${line})
fr: (ligne ${line})

en: (name: ${name})
fr: (nom : ${name})

en: registered:
fr: inscrit par :

en: requires:
fr: nécessite :

en: No interface required.
fr: Aucune interface nécessaire

en: provides:
fr: fournit :

en: No interface provided.
fr: Aucune interface fournie.

en: registration info:
fr: Information d'inscription :

en: Component:
fr: Composant :

en: Interface Details
fr: Détails de l'interface

en: (Attribute)
fr: (Attribut)

en: There are no methods specified.
fr: Aucune méthode n'est spécifiée.

en: Attributes/Fields
fr: Attributs/Champs

en: There are no attributes or fields specified.
fr: Aucun attribut ou ni champ n'est spécifié.

en: There are no views available.
fr: Aucune vue n'est disponible.

en: 
        All used and important interfaces are registered through the site
        manager. While it would be possible to just list all attributes, it is
        hard on the user to read such an overfull list. Therefore, interfaces that
        have partial common module paths are bound together.
    
        The documentation of an interface also provides a wide variety of
        information, including of course the declared attributes/fields and
        methods, but also available adapters, and utilities that provide
        this interface.
fr: 
        Toutes les interfaces utilisées et importantes sont inscrites à l'aide du Gestionnaire de Site. Bien qu'il soit possible de donner la liste de tous les attributs, il est difficile pour un utilisateur de lire une liste surchargée. En conséquence, les interfaces qui ont des chemins partiels de module en commun sont regroupées.
    
        La documentation d'une interface fournit également une grande variété d'informations, incluant bien sûr les attributs/champs déclarés et les méthodes, mais aussi les adaptateurs disponibles, et les utilitaires qui fournissent cette interface.

en: Extended Adapters
fr: Adaptateurs étendus

en: There are no extended adapters registered for this interface.
fr: Aucun adaptateur étendu n'est inscrit pour cette interface.

en: Generic Adapters
fr: Adaptateurs génériques

en: There are no generic adapters registered.
fr: Aucun adaptateur générique n'est inscrit.

en: Adapters that provide this interface:
fr: Adaptateurs qui fournissent cette interface :

en: There are no adapters registered for this interface.
fr: Aucun adaptateur n'est inscrit pour cette interface.

en: Other Information
fr: Autres informations

en: A list of factories that create objects implementing this interface.
fr: Une liste de fabriques qui créent des objets implémentant cette interface.

en: A list of utilities that are registered to provide this interface.
fr: Une liste d'utilitaires qui sont inscrits comme fournisseurs de cette interface.

en: Base interfaces
fr: Interfaces de bases

en: A list of classes that implement this interface. This might duplicate the entries in Utilities.
fr: Une liste de classes qui implémentent cette interface. Il peut y avoir une redondance avec la liste des Utilitaires.

en: There are no base interfaces.
fr: Il n'y a aucune interface de base.

en: Adapters
fr: Adaptateurs

en: Adapters where this interface is required:
fr: Adaptateurs disponibles pour les objets fournissant cette interface :

en: Specific Adapters
fr: Adaptateurs spécifiques

en: There are no specific adapters registered for this interface.
fr: Aucun adaptateur spécifique n'est inscrit pour cette interface.

en: Generic HTTP Views
fr: Vues HTTP génériques

en: Show generic HTTP views
fr: Afficher les vues HTTP génériques

en: Specific HTTP Views
fr: Vues HTTP spécifiques

en: Show specific HTTP views
fr: Afficher les vues HTTP spécifiques

en: Extended HTTP Views
fr: Vues HTTP étendues

en: Show extended HTTP views
fr: Afficher les vues HTTP étendues

en: FTP Views
fr: Vues FTP

en: Show FTP views
fr: Afficher les vues FTP

en: Specific FTP Views
fr: Vues FTP spécifiques

en: Show specific FTP views
fr: Afficher les vues FTP spécifiques

en: Extended FTP Views
fr: Vues FTP étendues

en: Show extended FTP views
fr: Afficher les vues FTP étendues

en: Generic FTP Views
fr: Vues FTP génériques

en: Show generic FTP views
fr: Afficher les vues FTP génériques

en: Other Views
fr: Autres vues

en: Show other (unidentified) views
fr: Afficher les autres vues (non identifiées)

en: Specific Other Views
fr: Autres vues spécifiques

en: Show specific other views
fr: Afficher les autres vues spécifiques

en: Extended Other Views
fr: Autres vues étendues

en: Show extended other views
fr: Afficher les autres vues étendues

en: Generic Other Views
fr: Autres vues génériques

en: Show generic other views
fr: Afficher les autres vues génériques

en: 
        Preferences for API Docs' Interface Details Screen
    
        It is possible to hide and show various sections of the interface details'
        screen. The following preferences allow you to choose the sections to be
        shown by default.
fr: 
        Préférences d'affichage des détails liés aux interfaces dans la Doc de l'API
    
        Il est possible de cacher ou d'afficher certaines sections dans les détails des interfaces. Les préférences suivantes vous permettent de choisir les sections qui seront affichéess par défaut.

en: Specific Required Interface Adapters
fr: Adaptateurs spécifiques à l'interface

en: Show specific required interface adapters
fr: Afficher les adaptateurs spécifiques à l'interface elle-même

en: Extended Required Interface Adapters
fr: Adaptateurs étendus

en: Show extended required interface adapters
fr: Afficher les adaptateurs étendus pour l'interface

en: Generic Required Interface Adapters
fr: Adaptateurs génériques

en: Show generic required interface adapters
fr: Afficher les adaptateurs génériques pour l'interface

en: Browser Views
fr: Vues de navigateur

en: Show browser views
fr: Afficher les vues de navigateur

en: Specific Browser Views
fr: Vues spécifiques de navigateur

en: Show specific browser views
fr: Afficher les vues spécifiques de navigateur

en: Extended Browser Views
fr: Vues étendues de navigateur

en: Show extended browser views
fr: Afficher les vues étendues de navigateur

en: Generic Browser Views
fr: Vues génériques de navigateur

en: Show generic browser views
fr: Afficher les vues génériques de navigateur

en: XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC

en: Show XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC

en: Specific XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC spécifiques

en: Show specific XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC spécifiques

en: Extended XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC étendues

en: Show extended XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC étendues

en: Generic XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC génériques

en: Show generic XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC génériques

en: name only search
fr: Recherche sur le nom uniquement

en: Note: These are only interfaces that are registered with the site manager.
fr: Note : Ce sont seulement les interfaces inscrites avec le Gestionnaire de Site.

en: Interface Finder:
fr: Localisateur d'interface :

en: presentation type:
fr: Type de présentation :

en: factory path:
fr: Chemin de la fabrique :

en: template:
fr: modèle de page :

en: resource:
fr: Ressource :

en: Permission:
fr: Permission :

en: Interface Types
fr: Types d'interfaces

en: 
        Here you can see all registered interface types. When you open the subtree
        of a specific interface type, you can see all the interfaces that provide
        this type. This can be very useful in cases where you want to determine
        all content type interfaces, for example.
fr: 
        Vous pouvez ici connaître tous les types d'interface inscrits. En déroulant l'arborescence d'un type d'interface spécifique, vous pouvez voir toutes les interfaces qui fournissent ce type. Ceci peut être très utile dans le cas ou vous souhaitez par exemple déterminer toutes les interfaces correspondant à des types de contenu.

en: n/a
fr: non disponible

en: (Name: "${name}")
fr: (Nom : "${name}")

en: 
        Utilities are also nicely registered in a site manager, so that it is easy
        to create a listing of available utilities. A utility is identified by the
        providing interface and a name, which can be empty. The menu provides you
        with a list of interfaces that utilities provide and as sub-items the
        names of the various implementations.
    
        Again, the documentation of a utility lists all the attributes/fields and
        methods the utility provides and provides a link to the implementation.
fr: 
        Les utilitaires peuvent aussi bien être inscrits dans un Gestionnaire de Site, de sorte qu'il soit facile de créer une liste d'utilitaires disponibles. Un utilitaire est identifié par l'interface qu'il fournit et par un nom qui peut être vide. Le menu vous fournit une liste d'interfaces que les utilitaires fournissent, et donne les noms des différentes implémentations comme sous-éléments de liste.
    
        De même, la documentation d'un utilitaire liste tous les attributs/champs et méthodes que l'utilitaire fournit et donne un lien vers l'implémentation.

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: ZCML Reference
fr: Référence ZCML

en: 
        This module presents you with a complete list of ZCML directives and
        serves therefore well as reference. The menu provides you with a tree that
        organizes the directives by namespaces.
    
        The documentation contents for each directive tells you all the available
        attributes and their semantics. It also provides a link to the interface
        the directive confirms to. If available, it will even tell you the
        file the directive was declared in. At the end a list of available
        subdirectives is given, also listing the implemented interface and
        available attributes.
fr: 
        Ce module vous présente une liste complète des directives ZCML et peut donc servir de référence. Le menu vous fournit une arborescence qui sépare les directives par espace de noms.
    
        Le contenu de la documentation pour chaque directive vous indique tous les attributs disponibles et leur sémantique. Il fournit également un lien vers l'interface représentée par la directive. Si disponible, il vous indiquera même le fichier où la directive a été déclarée. Une liste des sous-directives disponibles est donnée, avec l'interface implémentée et les attributs disponibles.

en: File:
fr: Fichier :

en: from (line ${beginline}, column ${begincolumn}) to (line ${endline}, column ${endcolumn})
fr: de (ligne ${beginline}, colonne ${begincolumn}) à (ligne ${endline}, colonne ${endcolumn})

en: Info:
fr: Information :

en: Handler:
fr: Géré par :

en: Schema
fr: Schéma

en: There are no fields specified.
fr: Aucun champ n'est spécifié.

en: Subdirectives
fr: Sous-directives

en: Namespaces that are not full URLs start with "http://namespaces.zope.org/".
fr: Les espaces de nom qui ne sont pas des URL complètes commencent par "http://namespaces.zope.org/".

en: Runtime Information
fr: Infos

en: Server Control
fr: Redémarrage/arrêt

en: ZODB Control
fr: ZODB

en: Translation Domains
fr: Traductions

en: Manage Process
fr: Gérer le processus

en: Uptime
fr: Durée de fonctionnement

en: System platform
fr: Plateforme système

en: Zope version
fr: Version de Zope

en: Python version
fr: Version de Python

en: Command line
fr: Ligne de commande

en: Preferred encoding
fr: Jeu de caractères préféré

en: Zope Runtime Information
fr: Informations sur le fonctionnement de Zope

en: FileSystem encoding
fr: Jeu de caractères du système de fichiers

en: Process id
fr: N° de processus

en: Python path
fr: Chemin Python

en: Unavailable
fr: Non disponible

note: Default: ""
en: ${days} day(s) ${hours}:${minutes}:${seconds}
fr: ${days} jour(s) ${hours}h ${minutes}min ${seconds}sec

en: Countdown until restart or shutdown
fr: Délai avant arrêt ou redémarrage

en: seconds
fr: secondes

en: If you specify a time of 0 seconds, then the server will be shutdown or restarted immediately.
fr: Si vous choisissez un délai nul, le serveur effectuera un redémarrage ou un arrêt immédiat.

en: Zope Stub Server Controller
fr: Contrôleur serveur Stub Zope

en: Restart server
fr: Redémarrer le serveur

en: Shutdown server
fr: Arrêter le serveur

note: Default: ""
en: The server will be restarted in ${number} seconds.
fr: Le serveur va redémarrer dans ${number} secondes.

note: Default: ""
en: The server will be shutdown in ${number} seconds.
fr: Le serveur va s'arrêter dans ${number} secondes.

en: Domain
fr: Domaine

en: Language
fr: Langue

en: Files
fr: Fichiers

note: Default: "Reload"
en: reload-button
fr: Recharger

note: Default: ""
en: Message Catalog for ${language} language in ${domain} domain successfully reloaded.
fr: Le catalogue de messages pour la langue « ${language} » dans le domaine « ${domain} » a été correctement rechargé.

en: Pack
fr: Purge de l'historique

en: Utility Name
fr: Nom d'utilitaire

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Size
fr: Taille

en: ZODB Controller
fr: Contrôleur ZODB

en: Keep up to
fr: Conserver jusqu'à

en: days
fr: jours

note: Default: "Pack"
en: pack-button
fr: Purger l'historique

en: Error: Invalid Number
fr: Erreur : nombre non valable

note: Default: ""
en: ZODB "${name}" successfully packed.
fr: L'historique de la ZODB « ${name} » a été purgé correctement.

note: Default: ""
en: ERROR packing ZODB "${name}": ${err}
fr: ERREUR lors de la purge de l'historique de la ZODB « ${name} » : ${err}

en: Pluggable Authentication Utility
fr: Utilitaire d'authentification

en: New-style pluggable authentication utility
fr: Utilitaire d'authentification (nouveau style)

en: Edit Pluggable Authentication Utility
fr: Modification de l'utilitaire d'authentification

en: Plugins
fr: Modules

en: Add Pluggable Authentication
fr: Ajout d'un utilitaire d'authentification

en: Add group information
fr: Ajout des informations sur le groupe

en: Group
fr: Groupe

en: A principals group
fr: Un groupe d'Utilisateurs

en: Add group folder
fr: Ajout d'un dossier de groupes

en: A Group folder
fr: Un dossier de groupes

en: Group Folder
fr: Dossier de groupes

en: Change group information
fr: Modification des informations sur le groupe

en: Realm
fr: Domaine

en: HTTP Basic-Auth Plugin
fr: Connexion basique HTTP

en: You are not authorized to perform this action. However, you may login as a different user who is authorized.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action. Cependant, vous pouvez vous reconnecter sous un utilisateur ayant les permissions.

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

note: Default: "Log in"
en: login-button
fr: Connexion

en: Sign in
fr: S'enregistrer

en: Please provide Login Information
fr: Veuillez fournir les informations de connexion

en: A Pluggable Persistent Authentication Plugin
fr: Un utilitaire d'authentification persistant

en: Principal Folder
fr: Dossier d'Utilisateurs

en: Add Principal Information
fr: Ajout des informations sur l'Utilisateur

en: Principal Information
fr: Utilisateur

en: Change Internal Principal
fr: Modifier l'Utilisateur

en: Add Principal Folder
fr: Ajouter un dossier d'Utilisateurs

en: Principal Folder Prefix
fr: Préfixe du dossier d'Utilisateurs

en: Register a pluggable authentication utility
fr: Inscription d'un utilitaire d'authentification

note: Default: "Search"
en: search-button
fr: Chercher

en: Source path
fr: Chemin source

en: Path to the source utility
fr: Chemin vers l'utilitaire source

en: Browser Form Challenger
fr: Formulaire de connexion

en: Session Credentials Plugin
fr: Connexion par session

en: Pluggable Authentication
fr: Authentification modulable

en: Title
fr: Titre

en: Provides a title for the permission.
fr: Fournit un titre pour la permission.

en: Provides a description for the permission.
fr: Fournit une description pour la permission.

en: Principals
fr: Utilisateurs

en: List of ids of principals which belong to the group
fr: Liste des identifiants des Utilisateurs appartenant au groupe

en: Group ID prefix
fr: Préfixe d'identifiant de groupe

en: Prefix added to IDs of groups in this folder
fr: Préfixe ajouté aux identifiants des groupes de ce dossier

en: Group Search String
fr: Chaîne de recherche de groupes

en: Group Folders
fr: Dossier de groupes

en: Ids must contain only printable 7-bit non-space ASCII characters
fr: Les identifiants doivent seulement contenir des caractères ASCII à 7 bits et sans espace

en: Ids can't be more than 100 characters long.
fr: Les identifiants ne peuvent pas dépasser 100 caractères.

en: Groups
fr: Groupes

en: ids of groups to which the principal directly belongs.
    
                Plugins may append to this list.  Mutating the list only affects
                the life of the principal object, and does not persist (so
                persistently adding groups to a principal should be done by working
                with a plugin that mutates this list every time the principal is
                created, like the group folder in this package.)
fr: Identifiants des groupes auxquels l'Utilisateur appartient directement.
    
                Les modules peuvent être ajoutés à cette liste. Toute modification de la liste n'affecte que la vie de l'objet Utilisateur, et n'est pas persistante (donc l'ajout persistant de groupes à un Utilisateur doit être fait en travaillant avec un module qui modifie la liste à chaque fois que l'Utilisateur est créé, comme le fait le dossier de groupes fourni dans ce paquet.)

en: Credentials Plugins
fr: Modules de demande d'identité

en: Used for extracting credentials.
            Names may be of ids of non-utility ICredentialsPlugins contained in
            the IPluggableAuthentication, or names of registered
            ICredentialsPlugins utilities.  Contained non-utility ids mask 
            utility names.
fr: Utilisé pour extraire les informations de connexion.
            Les noms peuvent être issus d'identifiants fournis par des non-utilitaires « ICredentialsPlugins » contenus dans le « IPluggableAuthentication », ou bien issus d'utilitaires « ICredentialsPlugins » inscrits. Les identifiant non-utilitaires contenus masquent les noms d'utilitaires.

en: Authenticator Plugins
fr: Modules de vérification d'identité

en: Used for converting credentials to principals.
            Names may be of ids of non-utility IAuthenticatorPlugins contained in
            the IPluggableAuthentication, or names of registered
            IAuthenticatorPlugins utilities.  Contained non-utility ids mask 
            utility names.
fr: Utilisé pour convertir les informations de connexion en Utilisateur.
            Les noms peuvent être issus d'identifiants fournis par des non-utilitaires IAuthenticatorPlugins contenus dans le IPluggableAuthentication, ou bien issus d'utilitaires IAuthenticatorPlugins inscrits. Les identifiant non-utilitaires contenus masquent les noms d'utilitaires.

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Search String
fr: Chaîne à rechercher

en: A Search String
fr: Une chaîne à rechercher

en: Login
fr: Identifiant de connexion

en: The Login/Username of the principal. This value can change.
fr: L'identifiant de connexion de l'Utilisateur. Cette valeur peut changer.

en: Password
fr: Mot de passe

en: The password for the principal.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur.

en: Password Manager
fr: Gestionnaire de mot de passe

en: The password manager will be used for encode/check the password
fr: Le gestionnaire de mot de passe sera utilisé pour encoder/vérifier le mot de passe

en: Provides a title for the principal.
fr: Fournit un titre pour l'Utilisateur

en: Provides a description for the principal.
fr: Fournit une description de l'Utilisateur.

en: Prefix to be added to all principal ids to assure that all ids are unique within the authentication service
fr: Préfixe ajouté à tous les noms d'Utilisateurs pour s'assurer que tous lesidentifiants seront uniques à l'intérieur du service d'authentification

note: Default: "${name} (a utility)"
en: zope.app.authentication.vocabulary-utility-plugin-title
fr: ${name} (utilitaire)

note: Default: "${name} (in contents)"
en: zope.app.authentication.vocabulary-contained-plugin-title
fr: ${name} (parmi les modules)

note: Default: "${name} (not found; deselecting will remove)"
en: zope.app.authentication.vocabulary-missing-plugin-title
fr: ${name} (absent ; désélectionnez pour supprimer)

en: User: ${user_title}
fr: Utilisateur : ${user_title}

en: Powered by Zope
fr: Fonctionne sur Zope

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Location:&nbsp;
fr: Emplacement :&nbsp;

en: Boston Skin
fr: Thème Boston

en: Adding info
fr: Ajout d'informations

en: This is probably because the module of the class, ${module}, can't be found or because the name, ${name}, is no longer defined by the module.
fr: Ceci est probablement dû au fait que le module de la classe, ${module}, ne peut être trouvé ou que le nom, ${name}, n'est plus défini par le module.

en: This object is broken because its class can not be found.
fr: Cet objet est cassé car sa classe ne peut être trouvée.

en: Broken object
fr: Objet cassé

note: Default: "Invalidated."
en: cache-invalidated
fr: Cache invalidé.

note: Default: "No cache associated with object."
en: no-cache-associated
fr: Pas de cache associé à l'objet.

en: Saved changes.
fr: Modifications enregistrées.

en: Currently there is no cache associated with the object.
fr: Il n'y a actuellement aucun cache associé à l'objet.

en: Currently the object uses ${cache_id_or_url}.
fr: L'objet utilise actuellement ${cache_id_or_url}.

en: Cache name
fr: Nom du cache

note: Default: "Save Changes"
en: save-changes-button
fr: Enregistrer les modifications

note: Default: "Invalidate Cached Value"
en: invalidate-cache-button
fr: Invalider la valeur en cache

en: This edit form allows you to associate a cache with this object.
fr: Ce formulaire vous permet d'associer un cache à cet objet.

en: Statistics
fr: Statistiques

en: RAM Cache
fr: Cache en RAM

en: A RAM cache is a volatile (in memory) cache
fr: Un cache en RAM est un cache volatile (en mémoire)

en: Maximum cached entries
fr: Nombre maximum de valeurs dans le cache

en: Maximum age of cached entries
fr: Âge maximum des valeurs dans le cache

en: Time between cache cleanups
fr: Temps entre les nettoyages du cache

note: Default: "Reset"
en: reset-button
fr: Réinitialiser

en: You can configure the RAM Cache here.
fr: Configuration du cache en RAM.

en: Path
fr: Chemin

en: Hits
fr: Réussites

en: Misses
fr: Échecs

en: Size, bytes
fr: Taille (octets)

en: Entries
fr: Valeurs

en: RAMCache statistics
fr: Statistiques du cache en RAM

en: Indexes and Catalogs
fr: Index et catalogues

en: Catalog
fr: Catalogue d'index

en: Field Indexes
fr: Index de champs

en: Text Indexes
fr: Index de texte

en: Document Count
fr: Nombre de documents

en: Word Count
fr: Nombre de mots

note: Default: "Reindex"
en: reindex-button
fr: Réindexer

en: Catalog statistics
fr: Statistiques du catalogue

en: Advanced
fr: Avancé

en: Add a field index
fr: Ajouter un index de champ

en: Index items based on an orderable field value
fr: Indexe les éléments selon une valeur de champ ordonnable

en: Field Index
fr: Index de champ

en: Add a text index
fr: Ajout d'un index de texte

en: Index items based on multi-value fields with                  orderable values
fr: Indexe les éléments selon des champs multivalués à valeurs ordonnables.

en: Text Index
fr: Index de texte

en: A Catalog allows indexing and searching of objects
fr: Un catalogue permet d'indexer et de rechercher des objets

en: Objects will be adapted to this interface
fr: Les objets seront adaptés à cette interface

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Name of the field to index
fr: Nom du champ à indexer

en: Field Callable
fr: Champ exécutable

en: If true, then the field should be called to get the value to be indexed
fr: Si vrai, alors le champ sera appelé pour obtenir la valeur à indexer

en: The interface the component provides through this registration.
fr: L'interface fournie par le composant à travers cet inscription.

en: The permission needed to use the component
fr: La permission nécessaire à l'utilisation du composant

en: Registration Manager
fr: Gestionnaire d'inscription

en: The registration manager keeps track of all component registrations.
fr: Le gestionnaire d'inscription conserve toutes les inscriptions de composants.

en: For interface
fr: Pour l'interface

en: The interface of the objects being adapted
fr: L'interface des objets adaptés

en: With interfaces
fr: Avec les interfaces

en: Additionally required interfaces
fr: interfaces supplémentaires requises

en: Provided interface
fr: Interface fournie

en: The interface provided
fr: L'interface fournie

en: Name
fr: Nom

en: The permission required for use
fr: La permission nécessaire à l'utilisation

en: Factory Name
fr: Nom de la fabrique

en: Register As
fr: Nom d'inscription

en: The name under which the utility will be known.
fr: Le nom sous lequel l'utilitaire sera connu.

en: The interface provided by the utility
fr: L'interface fournie par l'utilitaire

en: Inactive
fr: Inactif

en: Active
fr: Actif

en: Registration status
fr: État de l'inscription

en: Registration Component
fr: Composant d'inscription

en: The component the registration is for.
fr: Le composant concerné par l'inscription.

en: Component Interface
fr: Interface du composant

en: This is already a site
fr: Ceci est déjà un Site

en: Add Utility
fr: Ajout d'un utilitaire

en: Add Site Management Folder
fr: Ajout dossier de gestion

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: Registration
fr: Inscription

en: Site-Management Folder
fr: Dossier de Gestionnaire de Site

en: Sample
fr: Échantillon (pour tests)

en: Make a site
fr: Transformer en Site

en: Manage Site
fr: Gérer le Site

en: This object is registered:
fr: Cet objet est inscrit comme :

note: Default: "Unregister"
en: unregister-button
fr: Révoquer l'inscription

note: Default: "Register this object again"
en: register-again-button
fr: Inscrire à nouveau

en: This object isn't yet registered.
fr: Cet objet n'est pas encore inscrit :

note: Default: "Register this object"
en: register-button
fr: Inscrire cet objet

note: Default: ""
en: comment: ${comment}
fr: Commentaire : ${comment}

note: Default: ""
en: ${provided} utility named '${name}'
fr: utilitaire nommé « ${name} » et fournissant « ${provided} »

note: Default: ""
en: ${provided} utility
fr: utilitaire fournissant « ${provided} »

en: (unknown name)
fr: (nom inconnu)

en: Comment
fr: Commentaire

note: Default: ""
en: Register a $classname
fr: Inscription d'un objet « $classname »

en: Register
fr: Inscrire

en: Registrations for this site:
fr: Inscriptions de ce Site :

en: ${name} (moved or deleted)
fr: ${name} (déplacé ou supprimé)

en: Nothing is registered for this site.
fr: Rien n'est inscrit dans ce Site.

en: The name of the resource.
fr: Le nom de la ressource.

en: The name shows up in URLs/paths. For example 'foo'.
fr: Le nom est visible dans les URL ou les chemins. Par exemple 'foo'.

en: The interface this component provides.
fr: L'interface que fournit ce composant.

en: 
            A view can provide an interface.  This would be used for
            views that support other views.
fr: 
            Une vue peut fournir une interface. Ceci peut être utilisé pour des vues qui supportent d'autres vues.

en: Request type
fr: Type de requête

en: Component to be used
fr: Composant à utiliser

en: Text suitable for use in the 'add content' menu of a management interface
fr: Texte utilisable dans le menu d'ajout de contenu d'une interface de gestion

en: Longer narrative description of what this factory does
fr: Description plus complète de ce que fait la fabrique

en: Factory
fr: Fabrique

en: The interface this view is the default for.
fr: L'interface à laquelle cette vue est associée par défaut

en: 
            Specifies the interface for which the default view is declared. All
            objects implementing this interface make use of this default
            setting. If this attribute is not specified, the default is available
            for all objects.
fr: 
            Indique l'interface pour laquelle la vue par défaut est déclarée. Tout les objets implémentant cette interface se servent de cette configuration par défaut. Si cet attribut n'est pas spécifié, la valeur par défaut est disponible pour tout les objets.

en: The layer the resource is in.
fr: Le calque dont fait partie la ressource.

en: View attributes that are also allowed if user has permission.
fr: Attributs de la vue également autorisés si l'utilisateur a la permission.

en: One or more interfaces
fr: Une ou plusieurs interfaces

en: 
            Specifies the permission by id that will be required to
            access or mutate the attributes and methods specified.
fr: 
            Indique l'identifiant de la permission nécessaire pour accéder aux attributs et méthodes spécifié, ou pour les modifier.

en: Attributes and methods
fr: Attributs et méthodes

en: This is a list of attributes and methods that can be accessed.
fr: Liste des attributs et des méthodes auxquels il est possible d'accéder

en: Attributes that can be set
fr: Attributs qui peuvent être modifiés

en: This is a list of attributes that can be modified/mutated.
fr: Liste d'attributs et de méthodes qui peuvent être modifiés/mutés.

en: The listed interfaces' methods and attributes can be accessed.
fr: Liste des interfaces dont les méthodes et attributs peuvent être lus.

en: The attributes specified by the schema can be set
fr: Attributs du schéma qui peuvent être modifiés

en: The listed schemas' properties can be modified/mutated.
fr: Liste de schémas dont les propriétés peuvent être modifiés/mutés.

en: Configure like this class
fr: Configurer comme cette classe

en: 
            This argument says that this content class should be configured in the
            same way the specified class' security is. If this argument is
            specified, no other argument can be used.
fr: 
            Cet argument indique que la sécurité de cette classe de contenu doit être configurée de la même manière que la sécurité des classes indiquées. Si cet argument est fourni, aucun autre ne peut être utilisé.

en: Attributes
fr: Attributs

en: 
            the identifier for this factory in the ZMI factory
            identification scheme.  If not given, defaults to the literal
            string given as the content directive's 'class' attribute.
fr: 
            L'identifiant de cette fabrique dans le contexte d'identification des fabriques de la ZMI. S'il n'est pas fourni, sa valeur par défaut est la chaîne littérale donnée par l'attribut « class » de la directive de contenu.

en: Specifications of the objects to be viewed
fr: Spécifications des objets visualisés

en: This should be a list of interfaces or classes
fr: Doit être une liste d'interfaces ou de classes

en: The permission needed to use the view.
fr: La permission requise pour utiliser la vue.

en: Class
fr: Classe

en: A class that provides attributes used by the view.
fr: Une classe qui fournit les attributs utilisés par la vue.

en: The layer the view is in.
fr: Le calque dont fait partie la vue.

en: 
            A skin is composed of layers. It is common to put skin
            specific views in a layer named after the skin. If the 'layer'
            attribute is not supplied, it defaults to 'default'.
fr: 
            Un thème est composé de calques. Il est courant de placer les vues spécifiques à thème dans un calque qui reprend le nom du thème. Si l'attribut « layer » n'est pas spécifié, sa valeur par défaut est « default ».

en: Interface that is also allowed if user has permission.
fr: L'interface qui est également autorisée si l'utilisateur a la permission.

en: 
            By default, 'permission' only applies to viewing the view and
            any possible sub views. By specifying this attribute, you can
            make the permission also apply to everything described in the
            supplied interface.
    
            Multiple interfaces can be provided, separated by
            whitespace.
fr: 
            Par défaut, « permission » s'applique seulement à la visualisation de la vue et de ses sous-vues éventuelles. En spécifiant cet attribut, la permission s'appliquera en plus à tout ce qui est décrit dans l'interface fournie.
    
            Plusieurs interfaces peuvent être fournies, séparées par des espaces.

en: View attributes that are also allowed if the user has permission.
fr: Attributs de la vue qui sont également autorisés si l'utilisateur a la permission.

en: 
            By default, 'permission' only applies to viewing the view and
            any possible sub views. By specifying 'allowed_attributes',
            you can make the permission also apply to the extra attributes
            on the view object.
fr: 
            Par défaut, « permission » s'applique seulement à la visualisation de la vue et de ses sous-vues éventuelles. En spécifiant « allowed_attributes », vous pouvez appliquer la permission aussi aux attributs supplémentaires de l'objet qui représente la vue.

en: (unnamed utility)
fr: (utilitaire anonyme)

en: You must select the type of object to add.
fr: Vous devez sélectionner le type d'objet à ajouter.

en: Find
fr: Chercher

note: Default: "Rename"
en: container-rename-button
fr: Renommer

note: Default: "Cut"
en: container-cut-button
fr: Couper

note: Default: "Copy"
en: container-copy-button
fr: Copier

note: Default: "Paste"
en: container-paste-button
fr: Coller

note: Default: "Delete"
en: container-delete-button
fr: Supprimer

note: Default: "Apply"
en: container-apply-button
fr: Appliquer

note: Default: "Cancel"
en: container-cancel-button
fr: Annuler

en: Content listing
fr: Listing du contenu

en: Created
fr: Créé

en: Modified
fr: Modifié

en: You didn't specify any ids to remove.
fr: Vous n'avez pas sélectionné les éléments à supprimer

en: You didn't specify any ids to copy.
fr: Vous n'avez pas sélectionné les éléments à copier

note: Default: ""
en: Object '${name}' (${title}) cannot be copied
fr: L'objet « ${name} » (${title}) ne peut pas être copié

note: Default: ""
en: Object '${name}' cannot be copied
fr: L'objet « ${name} » ne peut pas être copié

en: You didn't specify any ids to cut.
fr: Vous n'avez pas sélectionné d'éléments à couper.

note: Default: ""
en: Object '${name}' (${title}) cannot be moved
fr: L'objet « ${name} » (${title}) ne peut pas être déplacé

note: Default: ""
en: Object '${name}' cannot be moved
fr: L'objet « ${name} » ne peut pas être déplacé

en: The given name(s) %s is / are already being used
fr: Le(s) nom(s) spécifié(s) « %s » est/sont déjà utilisé(s)

en: You didn't specify any ids to rename.
fr: Vous n'avez pas sélectionné d'éléments à renommer.

en: A skin is composed of layers. It is common to put
            skin specific views in a layer named after the skin. If the 'layer'
            attribute is not supplied, it defaults to 'default'.
fr: Un thème est composé de calques. Il est courant de placer les vues spécifiques à thème dans un calque qui reprend le nom du thème. Si l'attribut « layer » n'est pas spécifié, sa valeur par défaut est « default ».

en: Contents
fr: Contenu

en: Add
fr: Ajouter

en: Container is not a valid Zope container.
fr: Le conteneur n'est pas un conteneur Zope valide.

en: An empty name was provided. Names cannot be empty.
fr: Un nom vide a été fourni. Les noms ne peuvent pas être vides.

en: Names cannot begin with '+' or '@' or contain '/'
fr: Les noms ne peuvent pas commencer par « + » ou « @ » ni contenir « / »

en: The given name is already being used
fr: Le nom spécifié est déjà utilisé

en: 
    Removal of object (${object}) which has dependents (${dependents})
    is not possible !
    
    You must deactivate this object before trying to remove it.
fr: 
    La suppression d'un objet (${object}) qui a des dépendances (${dependents}) n'est pas possible !
    
    Vous devez préalablement désactiver l'objet avant d'essayer de le supprimer.

en: 1 item
fr: 1 élément

note: Default: ""
en: ${items} items
fr: ${items} éléments

note: Default: ""
en: ${num} robot unit
fr: ${num} unité robot

en: Error object: ${error_object}
fr: Raison de l'erreur : ${error_object}

en: Error type: ${error_type}
fr: Type d'erreur : ${error_type}

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: You're not allowed in here.
fr: Vous n'êtes pas autorisé ici.

en: Case insensitive Folder
fr: Dossier insensible à la casse

en: A simple case insensitive Folder.
fr: Un simple dossier insensible à la casse.

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Undo
fr: Défaire

en: Undo Last
fr: Défaire le dernier

en: Undo All
fr: Défaire tout

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo Last
fr: Refaire le dernier

en: Redo All
fr: Refaire tout

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: About Menus
fr: À propos des menus

en: About Zope 3
fr: À propos de Zope 3

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Open Recent
fr: Ouvrir récent

en: Save
fr: Sauver

en: Save All
fr: Sauver tout

en: Save As ...
fr: Enregistrer sous...

en: Menu Demo
fr: Démo de menu

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: File name of the data file.
fr: Nom du fichier contenant les données.

en: ZMI Settings
fr: Configuration ZMI

en:          In this category you will find all preferences related to the Zope         Management Interface (ZMI).
fr:         Dans cette catégorie vous trouverez toutes les préférences liées à l'interface de gestion de Zope (ZMI).

en: Skin Selection
fr: Sélection de thème

en: BoolWidget Index
fr: Page index du BoolWidget

en: View
fr: Vue

en: Add a Demo BoolWidget
fr: Ajouter une démo de BoolWidget

en: Popup Edit
fr: Édition par popup

en: Demo Widgets
fr: Widgets de démo

en: IntWidget Index
fr: Page index de l'IntWidget

en: Add a Demo IntWidget
fr: Ajouter une démo d'IntWidget

en: TextAreaWidget Index
fr: Page index du TextAreaWidget

en: Add a Demo TextAreaWidget
fr: Ajouter une démo du TextAreaWidget

en: TextWidget Index
fr: Page index du TextWidget

en: Add a Demo TextWidget
fr: Ajouter une démo du TextWidget

en: readonly
fr: lecture seule

en: zope.schema.Int field with readonly = True.
fr: Champ obligatoire de type « zope.schema.Int »

en: zope.schema.Bool field with only title and description.
fr: Champ de type « zope.schema.Bool » avec juste un titre et une description.

en: required
fr: obligatoire

en: zope.schema.Bool field with required = True.
fr: Champ obligatoire de type « zope.schema.Bool »

en: zope.schema.Bool field with constraint lambda x: x == True.
fr: Champ de type « zope.schema.Bool » avec une contrainte « lambda x: x == True ».

en: default
fr: valeur par défaut

en: zope.schema.Bool field with default = True.
fr: Champ de type « zope.schema.Bool » avec valeur par défaut = True.

en: zope.schema.Int field with only title and description.
fr: Champ de type « zope.schema.Int » avec juste un titre et une description.

en: zope.schema.Int field with required = True.
fr: Champ obligatoire de type « zope.schema.Int »

en: zope.schema.Int field with constraint lambda x: x == 42.
fr: Champ de type « zope.schema.Int » avec contrainte « lambda x: x == 42 ».

en: zope.schema.Int field with default = u'default'.
fr: Champ de type « zope.schema.Int » avec valeur par défaut = u'default'.

en: zope.schema.Int field with min = 5.
fr: Champ de type « zope.schema.Int » avec min=5.

en: zope.schema.Int field with max = 10
fr: Champ de type « zope.schema.Int » avec max=10

en: zope.schema.Int field with min = 5 and max = 10
fr: Champ de type « zope.schema.Int » avec min=5 et max=10

en: zope.schema.Text field with readonly = True.
fr: Champ en lecture seule de type « zope.schema.Text »

en: zope.schema.Text field with only title and description.
fr: Champ de type « zope.schema.Text » avec juste un titre et une description.

en: zope.schema.Text field with required = True.
fr: Champ obligatoire de type « zope.schema.Text »

en: zope.schema.Text field with constraint = lambda x: x == u'constraint'.
fr: Champ de type « zope.schema.Text » avec contrainte « lambda x: x == u'constraint' ».

en: zope.schema.Text field with default = u'default'.
fr: Champ de type « zope.schema.Text » avec valeur par défaut = u'default'.

en: zope.schema.Text field with min_length = 5.
fr: Champ de type « zope.schema.Text » avec longueur mini = 5.

en: zope.schema.Text field with max_length = 10
fr: Champ de type « zope.schema.Text » avec longueur maxi = 10

en: zope.schema.Text field with min_lenght = 5 and max_length = 10
fr: Champ de type « zope.schema.Text » de longueur comprise entre 5 et 10

en: zope.schema.TextLine field with readonly = True.
fr: Champ en lecture seule de type « zope.schema.TextLine ».

en: zope.schema.TextLine field with only title and description.
fr: Champ de type « zope.schema.TextLine » avec juste un titre et une description.

en: zope.schema.TextLine field with required = True.
fr: Champ obligatoire de type « zope.schema.TextLine ».

en: zope.schema.TextLine field with constraint = lambda x: x == u'constraint'.
fr: Champ de type « zope.schema.TextLine » avec contrainte « lambda x: x == u'constraint' ».

en: zope.schema.TextLine field with default = u'default'.
fr: Champ de type « zope.schema.TextLine » avec valeur par défaut = u'default'.

en: zope.schema.TextLine field with min_length = 5.
fr: Champ de type « zope.schema.TextLine » avec longueur mini = 5.

en: zope.schema.TextLine field with max_length = 10
fr: Champ de type « zope.schema.TextLine » avec longueur maxi = 10

en: zope.schema.TextLine field with min_lenght = 5 and max_length = 10
fr: Champ de type « zope.schema.TextLine » avec longueur comprise entre 5 et 10

en: A simple, content-based DTML page
fr: Une simple page DTML de contenu

en: DTML Page
fr: Page DTML

en: Edit a DTML page
fr: Éditer une page DTML

en: Add a DTML Page
fr: Ajouter une page DTML

en: The source of the dtml page.
fr: Le code source de la page dtml.

en: Errors
fr: Erreurs

en: Configure
fr: Configurer

en: Error Logging Utility
fr: Utilitaire d'enregistrement des erreurs

en: Error Reporting Utility for Logging Errors
fr: Utilitaire de rapport et d'enregistrement des erreurs

en: This page lists the exceptions that have occurred in this site recently.
fr: Cette page donne une liste des exceptions qui se sont produites récemment dans ce Site.

en: No exceptions logged.
fr: Aucune exception enregistrée.

en: Time
fr: Date

en: User
fr: Utilisateur

en: View Error Log Report
fr: Voir le journal des erreurs

en: Exception Log (most recent first)
fr: Journal des exceptions (les plus récentes en premier)

en: Number of exceptions to keep
fr: Nombre d'exceptions à conserver

en: Copy exceptions to the event log
fr: Copier les exceptions dans le journal des événements

en: Ignored exception types
fr: Types d'exceptions à ignorer

en: Configure Error Log
fr: Configurer le journal des erreurs

en: You can configure how many exceptions should be kept and whether the exceptions should be copied to Zope's event log file(s).
fr: Vous pouvez choisir le nombre d'exceptions à conserver et décider de les copier ou non dans les journaux d'événements de Zope.

en: Header
fr: En-tête

en: Exception traceback
fr: Pile d'appels de l'exception

en: The specified log entry was not found. It may have expired.
fr: L'événement n'a pas été trouvé dans le journal. Il se peut qu'il ait expiré.

en: Request URL
fr: URL de la requête

en: Exception Type
fr: Type d'exception

en: Exception Value
fr: Valeur de l'exception

en: Traceback
fr: Pile d'appels

en: Display traceback as text
fr: Afficher la pile d'appels comme du texte

en: REQUEST
fr: REQUÊTE

note: Default: "Return to log"
en: return-to-log-button
fr: Retour au journal

en: Please note the following:
fr: Veuillez noter ce qui suit :

en: You might have misspelled the url
fr: Vous avez peut-être fait une erreur en tapant l'URL

en: You might be trying to access a non-existing page
fr: Vous essayez peut-être d'accéder à une page inexistante

en: The page that you are trying to access is not available
fr: La page à laquelle vous tentez d'accéder n'est pas disponible

en: System Error
fr: Erreur système

en: A system error occurred.
fr: Une erreur système s'est produite.

en: You are not authorized
fr: Non autorisé

en: External Edit
fr: Édition externe

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload an image
fr: Téléverser une image

en: Change a file
fr: Modifier un fichier

en: Add an Image
fr: Ajouter une image

note: Default: ""
en: Updated on ${date_time}
fr: Mis à jour le ${date_time}

en: Data
fr: Données

en: The actual content of the object.
fr: Le contenu réel de l'objet.

note: Default: ""
en: The character set specified in the content type ($charset) is not supported.
fr: Le jeu de caractères « $charset » que vous avez spécifié n'est pas pris en charge.

note: Default: ""
en: The character set specified in the content type ($charset) does not match file content.
fr: Le jeu de caractères « $charset » que vous avez spécifié ne correspond pas au contenu du fichier.

note: Default: ""
en: The character set you specified ($charset) cannot encode all characters in text.
fr: Le jeu de caractères « $charset » que vous avez spécifié ne permet pas d'encoder tous les caractères du texte.

note: Default: ""
en: The character set you specified ($charset) is not supported.
fr: Le jeu de caractères « $charset » que vous avez spécifié n'est pas pris en charge.

en: Object Name
fr: Nom de l'objet

en: Add a File
fr: Ajouter un fichier

note: Default: "Update"
en: update-button
fr: Mettre à jour

en: Upload a file
fr: Téléverser un fichier

note: Default: "Add Images"
en: add-images-permission
fr: Ajouter des images

en: A File
fr: Un fichier

en: File
fr: Fichier

en: An Image
fr: Une image

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: The content type identifies the type of data.
fr: Le type de contenu identifie le type des données.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Folder
fr: Dossier

en: Minimal folder
fr: Un dossier minimal

en: An error occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: on
fr: activé

en: off
fr: désactivé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Widgets and Forms
fr: Widgets et formulaires

en: Basic Widgets
fr: Widgets basiques

en: Source Widgets
fr: Widgets sources

en: Advanced Widgets
fr: Widgets avancés

en: The browser:form Directive
fr: Directive « browser:form »

en: A short description of the event.
fr: Une description courte de l'événement.

en: A long description of the event.
fr: Une description longue de l'événement.

en: Some number
fr: Un nombre quelconque

en: Some List
fr: Une liste quelconque

en: Some item
fr: Un élément quelconque

note: Default: "(no value)"
en: vocabulary-missing-single-value-for-edit
fr: (aucune valeur)

note: Default: "(no values)"
en: vocabulary-missing-multiple-value-for-edit
fr: (aucune valeur)

en: Edit
fr: Éditer

note: Default: "Remove selected items"
en: remove-selected-items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

note: Default: "(no value available)"
en: sequence-value-not-provided
fr: (aucune valeur disponible)

note: Default: "(no values)"
en: sequence-value-is-empty
fr: (aucune valeur)

en: Add %s
fr: Ajouter : %s

note: Default: "Selected"
en: SourceDisplayWidget-label
fr: Sélectionné

note: Default: "Apply"
en: SourceInputWidget-apply
fr: Appliquer

note: Default: "Remove"
en: MultipleSourceInputWidget-remove
fr: Enlever

note: Default: "Apply"
en: SourceListInputWidget-apply
fr: Appliquer

note: Default: "Nothing"
en: SourceDisplayWidget-missing
fr: Rien

note: Default: "Invalid value"
en: SourceDisplayWidget-invalid
fr: valeur non valable

en: Invalid text data
fr: Texte non valable

en: Invalid textual data
fr: Texte non valable

en: Invalid unicode data
fr: Données Unicode non valable

en: Form input is not a file object
fr: La valeur fournie dans le formulaire n'est pas un fichier

en: Invalid integer data
fr: Entier non valable

en: Invalid floating point data
fr: Nombre à virgule flottante non valable

en: Invalid decimal data
fr: Nombre décimal non valable

en: Invalid datetime data
fr: Date/heure non valable

en: required argument 'name' missing
fr: L'argument obligatoire « name » est absent

en: Up-to-date check failed:
fr: La vérification de la mise à jour a échoué :

en: Content-Type is not application/x-snarf
fr: Le type de contenu n'est pas « application/x-snarf »

en: Commit results: ${results}
fr: Résultat de l'intégration : ${results}

en: Upload a zipfile in the following form
fr: Téléversez un fichier zip dans le formulaire suivant

note: Default: "Upload"
en: upload-button
fr: Téléverser

en: Commit Action
fr: Action d'intégration

en: Database Schemas
fr: Générations

en: Evolver from Generation ${from} to Generation ${to}
fr: Évolution de la génération ${from} à la génération ${to}

en: ${application_id} Application Manager Details
fr: Détails sur le gestionnaire de l'application « ${application_id} »

en: The database was updated to generation ${generation} for ${application}.
fr: La base de données a été mise à jour vers la génération ${generation} pour l'application « ${application} ».

en: The database is up to date for ${application}.
fr: La base de données est à jour pour l'application « ${application} ».

en: Minimum Generation
fr: Génération minimum

en: Maximum Generation
fr: Génération maximum

en: Current Database Generation
fr: Génération actuelle de la base de données

en: Evolve?
fr: Convertir ?

en: No, up to date
fr: Non, à jour

en: Database generations
fr: Générations de base de données

en: Generations
fr: Générations

en: path is not correct !
fr: Le chemin n'est pas correct !

en: dotted name is not correct !
fr: Le nom pointé n'est pas correct !

en: Principal Home Folder
fr: Dossier personnel de l'Utilisateur

en: Add Home Folder Manager
fr: Ajout d'un gestionnaire de dossier personnel

en: Home Folder Manager
fr: Gestionnaire de dossier personnel

en: Edit Home Folder Manager
fr: Édition du gestionnaire de dossier personnel

en: Assignments
fr: Affectations

en: Assign a Principal
fr: Affecter un Utilisateur

note: Default: "Assign"
en: assign-button
fr: Affecter

en: Unassign Principals
fr: Supprimer l'affectation des Utilisateurs

note: Default: "Unassign"
en: unassign-button
fr: Supprimer l'affectation

en: Home Folder
fr: Dossier personnel

en: The principal's home folder; if none has been defined, this attribute will be `None`.
fr: Le dossier personnel de l'Utilisateur ; si aucun n'a été défini, cet attribut sera « None ».

en: Base Folder
fr: Dossier de base

en: The Base Folder for the Principal Home Folder.
fr: La dossier de base du dossier personnel de l'Utilisateur

en: Create Home Folder
fr: Créer le dossier personnel

en: Whether home folders should be created upon adding a assignment, if missing.
fr: Définit si les dossiers personnels doivent être créés lors d'une affectation, s'ils n'existent pas encore.

en: Auto create assignment
fr: Création automatique d'affectation

en: Whether assignment and folder should be created when calling getHomeFolder, if not existing.
fr: Définit si l'affectation et le dossier doivent être créés lors de l'appel à « getHomeFolder », s'ils n'existent pas encore.

en: Local Home Folder Role
fr: Rôle local dans le dossier personnel

en: The local role that the user will have in its home folder. This role is only set on folders that are created by the manager.
fr: Le rôle local dont dispose l'utilisateur dans son dossier personnel. Ce rôle n'est posé que dans les dossiers créé par le manager.

en: Container Type to create
fr: Type de conteneur à créer

en: The container type that will be created upon first call of getHomeFolder (if autoCreate is on)
fr: Le type de conteneur qui sera créé lors du premier appel à « getHomeFolder » (si « autoCreate » est activé)

en: Translate
fr: Traduire

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: A Persistent Translation Domain
fr: Un domaine de traduction persistant

en: Translation Domain
fr: Domaine de traduction

en: Import and Export Messages
fr: Import et export de messages

en: Here you can export and import messages from your Translation Domain.
fr: Vous pouvez exporter et importer des messages de votre domaine de traduction.

en: Select Languages:
fr: Sélectionnez les langues :

en: Import File Name:
fr: Nom du fichier à importer :

en: Translation Domain - Translate
fr: Traduction (Domaine de traduction)

note: Default: "Export"
en: export-button
fr: Exporter

en: No connection could be made to remote data source.
fr: Aucune connexion n'a pu être établie avec la source de données distante.

en: Server URL
fr: URL du serveur

en: Translation Domain - Synchronize
fr: Synchronisation (Domaine de traduction)

note: Default: "Save Settings"
en: save-settings-button
fr: Sauver les réglages

note: Default: "Synchronize"
en: synchronize-button
fr: Synchroniser

en: Message Id
fr: Chaîne originale (msgid)

en: Status
fr: État

en: Out of Date
fr: Pas à jour

en: Up to Date
fr: À jour

en: New Remote
fr: Nouveau distant

en: Newer Local
fr: Local plus récent

en: Does not exist
fr: N'existe pas

en: Add new messages
fr: Ajout de nouveaux messages

en: Edit Messages
fr: Éditer les messages

en: Delete Messages
fr: Supprimer les messages

note: Default: "Edit"
en: edit-button
fr: Éditer

en: New Language:
fr: Nouvelle langue :

en: Filter (% - wildcard):
fr: Filtre (caractère générique = %):

note: Default: "Filter"
en: filter-button
fr: Filtrer

en: Edit Message
fr: Éditer le message

en: A file that supports multiple locales.
fr: Un fichier qui peut exister en plusieurs langues.

en: A multi-locale version of an Image.
fr: Un image qui peut exister en plusieurs langues.

en: Default Language
fr: Langue par défaut

note: Default: "Show"
en: show-button
fr: Afficher

note: Default: "Remove"
en: remove-button
fr: Supprimer

en: Add new language
fr: Ajouter une nouvelle langue

en: Edit Form
fr: Formulaire d'édition

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this file.
fr: Ce formulaire d'édition vous permet de changer les propriétés de ce fichier.

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this image.
fr: Ce formulaire d'édition vous permet de changer les propriétés de cette image.

en: Dimensions
fr: Dimension

en: An Internationalized File
fr: Un fichier internationalisé

en: I18n File
fr: Fichier multilingue

en: An Internationalized Image
fr: Une image internationalisée

en: I18n Image
fr: Image multilingue

en: Registered Objects
fr: Objets inscrits

en: A utility that provides unique ids to objects
fr: Un utilitaire qui fournit aux objets des identifiants uniques

en: Unique Id Utility
fr: Générateur d'identifiants uniques

en: Object
fr: Objet

en: ${count} objects
fr: ${count} objets

en: Persistent Key References
fr: Références d'obj. persistants

en: Key Type Id
fr: Identifiant de type de clé

en: Key references should sort first on their key type and second on any type-specific information.
fr: Les références-clés devraient pouvoir être triées d'abord sur leur type de clé et en second lieu sur n'importe quelle information spécifique au type.

en: Multiple principals found
fr: Plusieurs Utilisateurs trouvés

en: No principal found
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: Object is already locked
fr: L'objet est déjà verrouillé

en: Object is not locked
fr: L'objet n'est pas verrouillé

en: Principal is not lock owner
fr: L'Utilisateur n'est pas le possesseur du verrou

en: id of the principal owning the lock
fr: Identifiant de l'Utilisateur qui possède le verrou

en: time value indicating the creation time
fr: Valeur temporelle indiquant la date de création

en: time value indicating the lock timeout from creation
fr: Valeur temporelle indiquant le délai de verrouillage depuis la création

en: View Module Names
fr: Voir les noms des modules

en: Help
fr: Aide

en: Menu for displaying help actions to be performed with popup
fr: Menu permettant d'afficher les actions d'aide disponibles depuis la popup

en: Onlinehelp
fr: Aide en ligne

en: Topics
fr: Sujets

en: Zope Developer Info
fr: Informations développeur Zope

en: Online Help
fr: Aide en ligne

en: User interface ZMI
fr: Interface utilisateur ZMI

en: Samples
fr: Échantillons

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Source Text
fr: Texte source

en: Renderable source text of the topic.
fr: Texte source du sujet

en: Source Type
fr: Type de source

en: Type of the source text, e.g. structured text
fr: Type du texte source, par ex. « structured text »

en: Path to the Resource
fr: Le chemin vers la ressource

en: The Path to the Resource, assumed to be in the same directory as the Help Topic
fr: Le chemin vers la ressource, dont on suppose qu'elle se trouve dans le même répertoire que le sujet d'aide

en: The Id of this Help Topic
fr: L'identifiant de ce sujet d'aide

en: Parent Path
fr: Chemin parent

en: The Path to the Parent of this Help Topic
fr: Le chemin vers le parent de ce sujet d'aide

en: Help Topic Title
fr: Titre du sujet d'aide

en: The Title of a Help Topic
fr: Le titre d'un sujet d'aide

en: Help Topic
fr: Sujet d'aide

en: Path to the Topic
fr: Chemin vers le sujet

en: The Path to the Definition of a Help Topic
fr: Le chemin vers la définition du sujet d'aide

en: Object Interface
fr: Interface de l'objet

en: Interface for which this Help Topic is registered.
fr: Interface pour laquelle ce sujet d'aide est inscrit.

en: View Name
fr: Nom de la vue

en: The View Name for which this Help Topic is registered
fr: Le nom de la vue pour lequel ce sujet d'aide est inscrit

en: Inline Code Evaluation is deactivated, which means that you cannot have inline code snippets in your Page Template. Activate Inline Code Evaluation and try again.
fr: L'évaluation de code en ligne est désactivée, ce qui signifie que vous ne pouvez pas insérer des morceaux de code dans votre modèle de page. Activez l'évaluation du code en ligne et essayez à nouveau.

note: Default: ""
en: No interpreter named "${lang_name}" was found.
fr: Aucun interpréteur nommé « ${lang_name} » n'a été trouvé.

en: Add Principal Source
fr: Source d'Utilisateurs

en: Add Simple User with details
fr: Ajout d'un simple utilisateur et de ses informations

en: Principal
fr: Utilisateur

en: Edit User Information
fr: Édition des informations utilisateur

en: The Login/Username of the user. This value can change.
fr: L'identifiant de connexion de l'utilisateur. Cette valeur peut changer.

en: The password for the user.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur.

en: ${name} Preferences
fr: Préférences de « ${name} »

en: User Preferences API
fr: Préférences utilisateur

en: User Preferences
fr: Préférences utilisateur

en: Default User Preferences Provider
fr: Fournisseur de préférences par défaut

en: A Default User Preferences Provider
fr: Un fournisseur de préférences utilisateur par défaut

note: Default: "Refresh"
en: refresh-button
fr: Rafraîchir

note: Default: "Change"
en: submit-button
fr: Modifier

en: There are ${num_errors} input errors.
fr: Nombre d'erreurs : ${num_errors}

en: Value
fr: Valeur

en: Stores Annotations for Principals
fr: Stocke des annotations sur les Utilisateurs

en: Principal Annotation Utility
fr: Utilitaire d'annotation des Utilisateurs

en: The URL to display if the item is selected
fr: L'URL à afficher si l'élément est sélectionné

en: When a user selects a browser menu item, the URLgiven in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
fr: Quand un utilisateur sélectionne un élément de menu dans le navigateur, l'URL donnée pour l'action est affichée. L'action est habituellement fournie comme une URL relative à l'objet auquel correspond le menu.

en: Menu item ordering hint
fr: Indication pour le tri des éléments de menu

en: This attribute provides a hint for menu item ordering.Menu items will generally be sorted by the `for_`attribute and then by the order.
fr: Cet attribut fournit une indication pour le tri des éléments du menu. Les éléments du menu sont généralement triés d'abord selon l'attribut « for_ », puis selon l'ordre indiqué.

en: A condition for displaying the menu item
fr: Une condition d'affichage de l'élément de menu

en: The condition is given as a TALES expression. The expression has access to the variables:
    
    context -- The object the menu is being displayed for
    
    request -- The browser request
    
    nothing -- None
    
    The menu item will not be displayed if there is a 
    filter and the filter evaluates to a false value.
fr: La condition est fournie comme une expression TALES. L'expression peut accéder aux variables :
    
    context -- L'objet pour lequel le menu est affiché
    
    request -- La requête du navigateur
    
    nothing -- Rien
    
    L'élément du menu ne sera pas affiché s'il y a 
    un filtre et que celui-ci retourne une valeur fausse.

en: Icon URI
fr: URI de l'icône

en: URI of the icon representing this menu item
fr: URI de l'icône représentant cet élément du menu

en: Sub-Menu Id
fr: Identifiant du sous-menu

en: The menu id of the menu that describes the sub-menu below this item.
fr: L'identifiant du menu qui représente le sous-menu de cet élément.

en: When a user selects a browser menu item, the URL given in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
fr: Quand un utilisateur sélectionne un élément de menu dans le navigateur, l'URL donnée pour l'action est affichée. L'action est habituellement fournie comme une URL relative à l'objet auquel correspond le menu.

en: Menu Id
fr: Identifiant du menu

en: The id uniquely identifies this menu.
fr: Permet d'identifier ce menu de manière unique.

en: Menu title
fr: Titre du menu

en: The title provides the basic label for the menu.
fr: Le titre fournit le texte de base du menu.

en: Menu description
fr: Description du menu

en: A description of the menu. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menus.
fr: Une description du menu. Celle-ci peut être affichée dans les pages de menu ou dans la boite d'aide des menus.

en: Menu item title
fr: Titre de l'élément du menu

en: The title provides the basic label for the menu item.
fr: Le titre fournit le texte de l'élément de menu.

en: Menu item description
fr: Description de l'élément de menu

en: A description of the menu item. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menu items.
fr: Une description de l'élément de menu. Celle-ci peut être affichée dans les pages de menu ou dans la boite d'aide des éléments de menus.

en: The source of the Python page.
fr: Le code source de la page Python.

en: The content type the script outputs.
fr: Le type de contenu généré par le script.

en: A syntax error occurred.
fr: Une erreur de syntaxe est survenue.

en: A simple, content-based Python Page
fr: Une simple page Python de contenu

en: Python Page
fr: Page Python

en: Add Python Page
fr: page Python

en: An Python Page
fr: Une page Python

en: Edit Python Page
fr: Édition de la page Python

en: Syntax Error: ${msg}
fr: Erreur de syntaxe : ${msg}

en: File "${filename}", line ${lineno}, offset ${offset}
fr: Fichier « ${filename} », ligne ${lineno}, colonne ${offset}

en: URLs to ignore
fr: URLs à ignorer

en: A list of regular expressions.
    
                         Requests whose paths match any of the expressions listed
                         here will not be shown.
fr: Une liste d'expressions rationnelles.
    
                         Les requêtes dont les chemins correspondent à une des expressions listées ici ne seront pas affichées.

en: Invalid regex: %s
fr: Expression rationnelle non valable : %s

en: Recorded Sessions
fr: Sessions enregistrées

en: Method
fr: Méthode

en: Create Functional Doctest
fr: Création d'un doctest fonctionnel

en: Clear All
fr: Effacer tout

en: Filter
fr: Filtre

en: There are no recorded requests that pass your filter.
fr: Aucune requête enregistrée ne traverse votre filtre.

en: Plain Text Source
fr: Source en texte pur

en: Plain Text
fr: Texte pur

en: ReStructured Text (ReST) Source
fr: Source en ReStructured Text (ReST)

en: Structured Text (STX) Source
fr: Source en Structured Text (STX)

en: Tip
fr: Astuce

en: Extended Editor
fr: Éditeur étendu

en: Add:
fr: Ajouter :

en: Location:
fr: Emplacement :

en: User: ${user}
fr: Utilisateur : ${user}

en: Contains $${num} item(s)
fr: Contient $${num} élément(s)

en: Loading...
fr: Chargement...

en: BytesLine Field
fr: Champ « Ligne d'Octets »

en: Text Field
fr: Champ « Texte »

en: Text Line Field
fr: Champ « Ligne de texte »

en: Boolean Field
fr: Champ « Booléen »

en: Integer Field
fr: Champ « Nombre Entier »

en: Float Field
fr: Champ « Nombre Flottant »

en: Decimal Field
fr: Champ « Nombre Décimal »

en: Tuple Field
fr: Champ « Tuple »

en: List Field
fr: Champ « Liste »

en: Choice Field
fr: Champ « Conteneur »

en: Set Field
fr: Champ « Set »

en: Password Field
fr: Champ « Mot de passe »

en: Dict Field
fr: Champ « Dictionnaire »

en: Datetime Field
fr: Champ « Date/Heure »

en: Date Field
fr: Champ « Date »

en: Timedelta Field
fr: Champ « Durée »

en: SourceText Field
fr: Champ « Texte Source »

en: Object Field
fr: Champ « Objet »

en: URI Field
fr: Champ URI

en: Dotted Name
fr: Nom pointé

en: Id Field
fr: Champ « Id »

en: Interface Field
fr: Champ « Interface »

en: Container Field
fr: Champ « Conteneur »

en: Iterable Field
fr: Champs « Iterable »

en: Basic Field
fr: Champ de Base

en: Orderable Field
fr: Champs « Ordonnable »

en: MinMaxLen Field
fr: Champ « Longueur Min Max »

en: Bytes Field
fr: Champ « Octets »

en: Fields permissions mapping updated.
fr: Mapping des permissions des champs mis à jour.

en: Accessor Permission
fr: Permission d'accès

en: Mutator Permission
fr: Permission de modification

en: Define Permissions
fr: Définition des permissions

en: New Content Component Instance
fr: Nouvelle instance de composant de contenu

en: Schema-based Content
fr: Contenu basé sur un schéma

en: Schema-based Content Component Instance
fr: Instance de composant de contenu basé sur un schéma

en: Map permissions to Schema fields
fr: Association des permissions au champs du schéma

note: Default: "Change"
en: change-button
fr: Modifier

en: A Persistent Content Component Definition
fr: Définition d'un composant de contenu persistant

en: Content Component Definition
fr: Définition du composant de contenu

note: Default: "Interface"
en: interface-component
fr: Interface

en: Specifies the interface this menu item is for.
fr: Spécifie l'interface à laquelle est associé cet élément de menu.

en: Specifies the menu this menu item will be added to.
fr: Définit le menu auquel cet élément de menu sera ajouté.

en: Create Menu
fr: Créer le menu

en: If set to True, the system will create a local browser menu for you. If this option is set to False, the system will try to find the next site manager that has a menu with the specified id. If no menu was found or the menu is a global menu, then an error is occurred.
fr: Si la valeur est à « True », le système créera un menu local à votre place. Si cette option est à « False », le système cherchera le premierGestionnaire de Site possédant un menu avec l'identifiant indiqué. Si aucun menu n'est trouvé ou que le menu est un menu global, une erreur est levée.

en: Name of Content Component Type
fr: Nom du type de composant de contenu

en: This is the name of the document type.
fr: Ceci est le nom du type de document.

note: Default: "Schema"
en: schema-component
fr: Schéma

en: Specifies the schema that characterizes the document.
fr: Spécifie le schéma qui caractérise le document.

en: Copy Schema
fr: Copier le schéma

en: If this field is set to True, a copied version of the schema will be used in the Content Component instance. This has the advantage that an existing Content Component's schema is set in stone and can never change, even when a mutable schema evolves. If the value is False, then the Content Component's can change (which is desirable in some cases - i.e. during development.)
fr: Si ce champ est à « True », une copie du schéma sera utilisée dans l'instance du composant de contenu. Cela a pour avantage que le schéma d'un composant de contenu existant est inaltérable même si un schéma mutable évolue. Si la valeur est à « False » alors le schéma du composant de contenu pourra être modifié (ce qui peut être utile dans certains cas, par exemple pendant le développement).

en: [Login]
fr: [Connexion]

en: [Logout]
fr: [Déconnexion]

en: Add Permission
fr: Ajouter une permission

en: A Security Permission
fr: Une permission de sécurité

en: Edit Permission
fr: Modification de la permission

en: You are now logged in as ${UserTitle}.
fr: Vous êtes maintenant connecté comme « ${UserTitle} ».

en: Back to the main page.
fr: Retour à la page principale.

en: Login successful!
fr: Connexion réussie !

en: Click here to return.
fr: Cliquez ici pour revenir.

en: Login Failed!
fr: Connexion échouée !

en: You cancelled the login procedure.
fr: Vous avez annulé la procédure de connexion.

en: Logout successful!
fr: Déconnexion réussie !

en: You are now logged out.
fr: Vous êtes maintenant déconnecté.

en: You are being redirected!
fr: Vous allez être redirigé !

en: If you see this screen for more than 5 seconds, click here.
fr: Si cette page reste affichée plus de 5 secondes, veuillez cliquez ici.

en: Manage executable code, including Python, SQL, ZPT, etc.
fr: Permet de gérer du code exécutable, dont Python, SQL, ZPT, etc.

note: Default: "Manage Code"
en: manage-code-permission
fr: Gérer le code

note: Default: "Manage Services"
en: manage-services-permission
fr: Gérer les services

note: Default: "Manage Site"
en: manage-site-permission
fr: Gérer le Site

note: Default: "Manage Principals"
en: manage-principal-permission
fr: Gérer les Utilisateurs

en: Manage the Zope Application, such as Restart/Shutdown or                    packing the ZODB.
fr: Permet d'effectuer des tâches de gestion de l'Application Zope comme le redémarrage, l'arrêt, ou la purge de l'historique.

note: Default: "Manage Application"
en: manage-application-permission
fr: Gérer l'Application

note: Default: "Public"
en: public-permission
fr: Public

en: Special permission indicating unconditional access.                    Public resources are always accessible.
fr: Permission spéciale indiquant un accès sans condition.Les ressources publiques sont toujours accessibles.

note: Default: "View"
en: view-permission
fr: Voir

note: Default: "Change security settings"
en: change-security-settings-permission
fr: Modifier les réglages de sécurité

note: Default: "Manage Content"
en: manage-content-permission
fr: Gérer le contenu

note: Default: "Manage Service Bindings"
en: manage-service-bindings-permission
fr: Gérer les liaisons des services

en: <permission not activated>
fr: <permission non activée>

en: New Role
fr: Nouveau rôle

en: A Security Role
fr: Un rôle de sécurité

en: Role
fr: Rôle

en: Role-Permissions
fr: Rôles/Permissions

en: Grant
fr: Autoriser

en: Grants for the selected principal
fr: Autorisations de l'Utilisateur sélectionné

note: Default: "Change"
en: grant-submit
fr: Modifier

en: <strong>Roles</strong>&nbsp;
fr: <strong>Rôles</strong>&nbsp;

en: <strong>Allow</strong>&nbsp;
fr: <strong>Autorisé</strong>&nbsp;

en: <strong>Unset</strong>&nbsp;
fr: <strong>Indéfini</strong>&nbsp;

en: <strong>Deny</strong>&nbsp;
fr: <strong>Refusé</strong>&nbsp;

en: ^ top
fr: ↑ haut de page

en: Granting Roles and Permissions to Principals
fr: Affectation de rôles et de permissions aux utilisateurs

en: Grants updated.
fr: Les autorisations ont été mis à jour.

en: Allow
fr: Autorisé

en: Unset
fr: Indéfini

en: Deny
fr: Refusé

en: Roles
fr: Rôles

en: Save Changes
fr: Sauver les modifications

en: Helpful message.
fr: Cette page vous permet de changer l'attribution d'une permission spécifique à chaque role. Pour changer le réglage, choisissez simplement « + », « - » ou «  » pour autoriser, refuser ou indéfinir la permission.

en: Roles assigned to the permission ${perm_title} (id: ${perm_id})
fr: Rôles qui possèdent la permission « ${perm_title} » (id : ${perm_id})

en: Setting
fr: Réglage

en: This page shows the permissions allowed and denied the role ${role_title} (id: ${role_id}). To change settings, simply select different permissions in the Allow or Deny lists. Make sure you don't select the same permission in both lists though.
fr: Cette page montre les permissions autorisées et refusées au rôle « ${role_title} » (id : ${role_id}). <br/>Pour changer ces paramètres, choisissez simplement des permissions différentes dans les listes « autorisé » et « refusé ». Assurez-vous cependant de ne pas choisir la même permission dans les deux listes.

note: Default: ""
en: You choose both allow and deny for permission "${permission}". This is not allowed.
fr: Vous avez choisi à la fois « autorisé » et « refusé » pour la permission « ${permission} ». Ceci n'est pas possible.

note: Default: ""
en: Settings changed at ${date_time}
fr: Réglages modifiés le ${date_time}

en: For each permission you want to grant (or deny) to a role,
            set the entry for that permission and role to a '+' (or '-').
            Permissions are shown on the left side, going down.
            Roles are shown accross the top.
fr: Pour chaque permission que vous voulez autoriser ou refuser à un rôle, placez la valeur située à l'intersection de la permission et du rôle à « + » ou « - ». Les permissions sont affichées sur le côté gauche, de haut en bas. Les rôles sont situés en haut.

note: Default: "Acquire"
en: permission-acquire
fr: Acquérir

note: Default: "Allow"
en: permission-allow
fr: Permissions autorisées

note: Default: "Deny"
en: permission-deny
fr: Permissions refusées

en: Default Security Policy
fr: Fonctionnement de la sécurité

en: <role not activated>
fr: <rôle désactivé>

en: Cookie Client Id Manager Properties
fr: Propriétés du Gestionnaire d'identifiants client par cookie

en: Stores session data persistently in the ZODB
fr: Stocke les données de session de façon persistante dans la ZODB

en: Persistent Session Data Container
fr: Conteneur de sessions persistantes

en: Stores session data in RAM
fr: Stocke les données de session en RAM

en: RAM Session Data Container
fr: Conteneur de sessions en RAM

en: Session Data Container Properties
fr: Propriétés du conteneur de données de session

en: Cookie Client Id Manager
fr: Identificateur par cookie

en: Uses a cookie to uniquely identify a client, allowing        state to be maintained between requests
fr: Utilise un cookie afin d'identifier de façon unique un navigateur, et de conserver l'état entre les requêtes

en: Cookie Name
fr: Nom du cookie

en: Name of cookie used to maintain state. Must be unique to the site domain name, and only contain ASCII letters, digits and '_'
fr: Nom du cookie utilisé pour conserver l'état. Il doit être unique au sein du nom de domaine du site et ne contenir que des caractères ASCII alphanumériques ou bien « _ »

en: Cookie Lifetime
fr: Durée de vie du cookie

en: Number of seconds until the browser expires the cookie. Leave blank expire the cookie when the browser is quit. Set to 0 to never expire.
fr: Nombre de secondes avant l'expiration du cookie. Si rien n'est spécifié les cookies expirent à la fermeture du navigateur. Si la valeur est 0, ils n'expirent jamais.

en: Last Access Time
fr: Date du dernier accès

en: Approximate epoch time this ISessionData was last retrieved from its ISessionDataContainer
fr: Date approximative à laquelle cet objet « ISessionData » a été récupéré depuis son conteneur « ISessionDataContainer » pour la dernière fois.

en: Timeout
fr: Délai d'expiration

en: Number of seconds before data becomes stale and may be removed. A value of '0' means no expiration.
fr: Nombre de secondes avant que les données ne deviennent obsolètes et ne puissent être supprimées. Une valeur de 0 signifie aucune expiration.

en: Timeout resolution (in seconds)
fr: Résolution du délai d'expiration (en secondes)

en: Defines what the 'resolution' of item timeout is. Setting this higher allows the transience machinery to do fewer 'writes' at the expense of  causing items to time out later than the 'Data object timeout value' by  a factor of (at most) this many seconds.
fr: Définit la « résolution » du délai d'expiration des éléments. Configurer une valeur haute permet au gestionnaire d'objets temporaires de faire moins d'écritures, au risque de permettre aux éléments d'expirer plus tard que la valeur d'expiration définie dans l'objet de données de (au plus) la valeur de la résolution.

note: Default: "Add and Test"
en: add-and-test
fr: Ajouter et tester

en: Add a SQL Script
fr: Ajout d'un script SQL

en: Edit an SQL script
fr: Modification d'un script SQL

en: Caching
fr: Mise en cache

note: Default: "Change and Test"
en: change-and-test
fr: Modifier et tester

en: Argument Name
fr: Nom de l'argument

note: Default: "Test"
en: test-button
fr: Tester

en: An Error occurred
fr: Une erreur s'est produite

note: Default: "Add SQL Scripts"
en: add-sql-scripts-permission
fr: Ajouter des scripts SQL

en: SQL Script
fr: Script SQL

en: A content-based script to execute dynamic SQL.
fr: Un script de contenu pour exécuter du SQL dynamique.

en: Connection Name
fr: Nom de la connexion

en: The Connection Name for the connection to be used.
fr: Le nom de la connexion à utiliser

en: A set of attributes that can be used during the SQL command rendering process to provide dynamic data.
fr: Un ensemble d'attributs qui peuvent être utilisés lors du processus de rendu de la commande SQL afin de délivrer des données dynamiques.

en: The SQL command to be run.
fr: La commande SQL à exécuter.

en: Style Guides
fr: Guides de styles

en: Skin
fr: Thème

en: Page template
fr: Modèle de page

en: Zope Tree
fr: arbre ZopeTree

en: Redo!
fr: Refaire !

en: Undo more
fr: Défaire plus

en: Undo all
fr: Défaire tout

en: With this permission a user may undo all transactions,                    regardless of who initiated them
fr: Avec cette permission, un utilisateur peut défaire toutes les transactions, quel que soit l'initiateur de celles-ci

note: Default: "Undo all transactions"
en: undo-all-transactions-permission
fr: Défaire toutes les transactions

en: With this permission a user may undo his/her own                    transactions.
fr: Avec cette permission, un utilisateur peut défaire ses propres transactions.

note: Default: "Undo one's one transactions"
en: undo-own-transaction-permission
fr: Défaire ses propres transactions

en: Undo!
fr: Défaire !

en: Select one or more transactions from the list below and click the button below. Please be aware that you may only undo a transaction if the object has not been modified in a later transaction by you or any other user.
fr: Sélectionnez une ou plusieurs transactions dans la liste et cliquez sur le bouton ci-dessous. Veuillez noter que vous ne pouvez défaire une transaction que si l'objet n'a pas été modifié dans une transaction ultérieure par vous ou par un autre utilisateur.

en: This form lets you undo all transactions initiated by any user.
fr: Ce formulaire permet de défaire toutes les transactions initiées par n'importe quel utilisateur.

en: View ${number} earlier transactions
fr: Voir les ${number} transactions antérieures

en: View ${number} later transactions
fr: Voir les ${number} transactions ultérieures

note: Default: "Undo"
en: undo-button
fr: Défaire

en: You are looking at transactions regardless of location.
fr: Vous visualisez les transactions sans tenir compte de l'emplacement

en: View only transactions in this location
fr: Voir seulement les transactions de cet emplacement

en: You are looking only at transactions from this location.
fr: Vous visualisez seulement les transactions de cet emplacement.

en: View transactions regardless of location
fr: Voir les transactions sans tenir compte de l'emplacement

note: Default: "Location"
en: heading-location
fr: Emplacement

note: Default: "Request info"
en: heading-request-info
fr: Informations sur la requête

note: Default: "Principal"
en: heading-principal
fr: Utilisateur

note: Default: "Date"
en: heading-date
fr: Date

note: Default: "Description"
en: heading-description
fr: Description

note: Default: "not available"
en: label-not-available
fr: Non disponible

en: This form lets you undo your last transactions. You are only viewing transactions initiated by you.
fr: Ce formulaire vous permet de défaire vos dernières transactions. Vous ne visualisez que les transactions que vous avez initiées.

en: time value indicating the when the bookkeeping information was created
fr: Valeur de temps indiquant le moment ou l'information de comptabilité a été créée

en: 
            Id of the version history related to the version controlled resource.
    
            If this isn't set (is None),
fr: 
            Identifiant de l'historique de version en rapport avec la ressource sous contrôle de version.
    
            Si ce n'est pas défini (égal à None),

en: version id that the version controlled resource is based upon
fr: identifiant de version sur lequel se base la ressource sous contrôle de version

en: status of the version controlled resource
fr: État de la ressource sous contrôle de version

en: Checked out
fr: Extrait (co)

en: Checked in
fr: Intégré (ci)

en: id of the effective user at the time the bookkeeping information was created
fr: identifiant de l'utilisateur réel au moment ou l'information de comptabilité a été créée

en: time that the log entry was created
fr: date de création de l'élément de journal

en: version id of the resource related to the log entry
fr: identifiant de version de la ressource en relation avec l'élément de journal

en: the action that was taken
fr: L'action qui a été effectuée

en: Checkout
fr: Extraire

en: Checkin
fr: Intégrer

en: Uncheckout
fr: Annuler l'extraction

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Message provided by the user at the time of the action.  This may be empty.
fr: Message fourni par l'utilisateur au moment de l'action. Il peut être vide.

en: id of the user causing the audited action
fr: identifiant de l'utilisateur provoquant l'action auditée

en: path to the object upon which the action was taken
fr: chemin vers l'objet sur lequel l'action a été effectuée

en: Message text passed to applyVersionControl() for the object.
fr: Texte du message transmis à « applyVersionControl() » pour l'objet.

en: Checkin Message
fr: Message d'intégration

en: Label applied to the version.
fr: Label appliqué à la version.

en: Branch Id
fr: Identifiant de branche

en: Identifier for the new branch.
fr: identifiant pour la nouvelle branche.

en: WfMC Workflows
fr: Workflows WfMC

en: Workflows using XPDL
fr: Workflows utilisant XPDL

en: Registering XPDL using ZCML
fr: Inscription de XPDL en utilisant ZCML

en: Process Definition: ${pd_name}
fr: Définition du processus : ${pd_name}

en: Process Definition
fr: Définition du processus

en: Import / Export Process Definitions:
fr: Import/Export des définitions de processus :

en: Import:
fr: Importer :

note: Default: "Import"
en: import-button
fr: Importer

en: Export: <a href="@@export.html">save as file</a>
fr: Exporter : <a href="@@export.html">sauvegarder dans un fichier</a>

en: Import was successfull!
fr: L'importation est réussie !

en: Status: ${status}
fr: État : ${status}

en: Outgoing Transitions:
fr: Transitions sortantes :

en: Key
fr: Clé

note: Default: "Delete"
en: delete-button
fr: Supprimer

note: Default: "Create Workflow ProcessInstances"
en: create-workflow-processinstances-permission
fr: Créer des processus de workflow

note: Default: "Use Workflow ProcessInstances"
en: use-workflow-processinstances-permission
fr: Utiliser des processus de workflow

note: Default: "Manage Workflow ProcessDefinitions"
en: manage-workflow-processdefinitions-permission
fr: Gérer les définitions de processus de workflow

note: Default: "Add"
en: add-button
fr: Ajouter

en: Add Content
fr: Ajout de contenu

en: Add State
fr: Ajout d'un état

en: Add Transition
fr: Ajout d'une transition

en: Edit a Transition
fr: Modification d'une transition

en: Stateful Transition
fr: Transition à état

en: Content Workflows Manager
fr: Workflows de contenu

en: An utility to manage content and workflow interaction.
fr: Un utilitaire pour gérer l'interaction entre contenu et workflow.

en: Content/Process Registry
fr: Registre de contenu/processus

en: Workflows
fr: Worflows

en: Relevant Data Schema
fr: Schéma de données approprié

en: Manage States
fr: Gérer les états

en: Manage Transitions
fr: Gérer les transitions

en: State Items
fr: Éléments d'état

en: Transition Items
fr: Éléments de transition

en: A stateful workflow process definition
fr: Une définition de processus d'un workflow à états

en: Stateful Process Definition
fr: Définition d'un processus à états

en: Stateful State
fr: État

en: Content Type Interface
fr: Interface du type de contenu

en: Specifies the interfaces that characterizes a particular content type. Feel free to select several at once.
fr: Spécifie les interfaces qui caractérisent un type de contenu particulier. Vous pouvez en sélectionner plusieurs en même temps.

en: Process Definition Name
fr: Nom de la définition de processus

en: The name of the process that will be available for this content type. Feel free to select several at once.
fr: Le nom du processus qui sera disponible pour ce type de contenu. Vous pouvez en sélectionner plusieurs en même temps.

en: Mapping(s) added.
fr: Mappings ajoutés.

en: Mapping(s) removed.
fr: Mappings supprimés.

en: This screen let's you specify which content types (by interface) can receive which workflows (process definitions).
fr: Cette page vous permet de spécifier quels types de contenu (par interface) peuvent recevoir quels workflows (définitions de processus).

en: Available Mappings
fr: Mappings disponibles

en: Process Definition <-> Content Type Registry
fr: Définition de processus <-> Registre des types de contenu

note: Default: "Switch View"
en: switch-view-button
fr: Changer de vue

note: Default: "Remove Mappings"
en: remove-mappings-button
fr: Supprimer les mappings

en: Add new Mapping
fr: Ajout d'un nouveau mapping

note: Default: "Add Mappings"
en: add-mappings-button
fr: Ajouter un mapping

en: Set Workflow-Relevant Data Schema
fr: Définition du schéma de données lié au workflow

note: Default: "Set Schema"
en: set-schema-button
fr: Définir le schéma

en: Process Definition: ${name}
fr: Définition de processus : ${name}

en: States
fr: États

en: Process Definition States
fr: États dans la définition de processus

en: Process Definition Transitions
fr: Transitions dans la définition de processus

en: Updated Workflow Data.
fr: Données de workflow actualisées.

en: Workflow:
fr: Workflow :

note: Default: "Choose"
en: choose-button
fr: Choisir

en: Workflow: ${wf_title}
fr: Workflow : ${wf_title}

en: Current Status: ${status}
fr: État en cours : ${status}

en: Possible State Changes:
fr: Changements possible de l'état :

en: Workflow Options
fr: Options du workflow

note: Default: "Make Transition"
en: make-transition-button
fr: Faire la transition

en: Workflow-relevant Data
fr: Données liés au Workflow

en: Name of the source state.
fr: Nom de l'état de départ.

en: Destination State
fr: État d'arrivée

en: Name of the destination state.
fr: Nom de l'état d'arrivée.

en: The condition that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
fr: La condition qui est évaluée afin de décider si la transition peut-être déclenchée ou non.

en: The script that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
fr: Le script qui est évalué afin de décider si la transition peut-être déclenchée ou non.

en: The permission needed to fire the Transition.
fr: La permission nécessaire pour déclencher la transition.

en: Trigger Mode
fr: Mode de déclenchement

en: How the Transition is triggered (Automatic/Manual)
fr: La façon dont la transition est déclenchée (Automatiquement/Manuellement)

en: Workflow-Relevant Data Schema
fr: Schéma de données lié au workflow

en: Specifies the schema that characterizes the workflow relevant data of a process instance, found in pd.data.
fr: Spécifie le schéma qui caractérise les données liées au workflow pour une instance de processus, trouvées dans pd.data.

en: Source State
fr: État de départ

en: Menu for displaying actions to be performed
fr: Menu d'affichage des actions à effectuer

en: Menu for objects to be added according to                    containment constraints
fr: Menu d'objets à ajouter en accord avec les contraintes liées au conteneur

en: Menu of objects to be added to site management folders
fr: Menu d'objets à ajouter aux dossiers du Gestionnaire de Site

en: Add Registration
fr: Ajouter une inscription

en: Menu of addable configuration objects
fr: Menu d'ajout des objets de configuration

en: Menu for displaying alternate representations of an object
fr: Menu des représentations alternative d'un objet

en: Views
fr: Vues

en: Search
fr: Chercher

en: Logged in as ${user_title}
fr: Connecté comme ${user_title}

en: Tools
fr: Outils

en: user accounts
fr: Comptes utilisateur

en: User Accounts
fr: Comptes utilisateur

en: control panels
fr: Panneaux de contrôle

en: Control Panels
fr: Panneaux de contrôle

en: system security
fr: sécurité du système

en: System Security
fr: Sécurité du Système

en: add more
fr: ajouter plus

en: Add More
fr: Ajouter plus

en: Root Folder
fr: Dossier racine

en: Add a ZPT Page
fr: Ajout d'un modèle de page ZPT

en: Inline Code
fr: Code en ligne

en: This screen allows you to activate Inline Code Evaluation. This means that you can say ${code-example-1} or ${code-example-2}
fr: Cette page vous permet d'activer l'évaluation du code en ligne. Cela signifie que vous pouvez écrire ${code-example-1} ou ${code-example-2}

en: Many Zope 3 developers consider inline code blocks something very bad, since it does not follow the design of Page Templates or Zope 3 in general. However, application and application server developers are not the only audience for Zope 3. Scripters are used to inline code from other technologies like PHP and it fits their brain, which is very important.
fr: De nombreux développeurs de Zope 3 considèrent que le code en ligne n'est pas une bonne chose car il ne suit pas le principe des modèles de page ni de Zope 3 en général. Cependant, les développeurs d'applications et de serveurs d'application ne sont pas la seule audience de Zope 3. Les créateurs de scripts sont habitués au code en ligne comme on en trouve dans d'autres technologies telle que PHP, et cela correspond à leur façon de penser, ce qui est très important.

en: ZPT Page
fr: Page ZPT

en: A simple, content-based Page Template
fr: Un simple modèle de page de contenu

en: The source of the page template.
fr: Le code source du modèle de page.

en: Expand macros when editing
fr: Développer les macros à l'édition

en: Expand macros so that they all are shown in the code.
fr: Développer les macros afin qu'elles soient toutes affichées dans le code.

en: Evaluate Inline Code
fr: Évaluer le code en ligne

en: Evaluate code snippets in TAL. We usually discourage people from using this feature.
fr: Évalue des portions de code en TAL. Il est généralement déconseillé d'utiliser cette fonction.

en: Content type of generated output
fr: Type de contenu généré

en: 1 line
fr: 1 ligne

note: Default: ""
en: ${lines} lines
fr: ${lines} lignes

en: Adapters can have names.
    
    This attribute allows you to specify the name for this adapter.
fr: Les adaptateurs peuvent avoir un nom. 
    
    Cet attribut vous permet de spécifier un nom pour cet adaptateur.

en: Trusted
fr: Sûr

en: Make the adapter a trusted adapter
    
            Trusted adapters have unfettered access to the objects they
            adapt.  If asked to adapt security-proxied objects, then,
            rather than getting an unproxied adapter of security-proxied
            objects, you get a security-proxied adapter of unproxied
            objects.
fr: Rendre l'adaptateur sûr
    
            Les adaptateurs sûrs peuvent accéder de manière non limitée aux objets auxquels ils s'adaptent : le contexte de l'adaptateur est un objet dénué de tout proxy de sécurité. Ainsi, au lieu de récupérer un adaptateur non protégé sur un objet protégé par un proxy, vous obtenez un adaptateur protégé par un proxy sur un objet non protégé.

en: Locate
fr: Localisable

en: Make the adapter a locatable adapter
    
            Located adapter should be used if a non-public permission
            is used.
fr: Rendre l'adaptateur localisable
    
            Un adaptateur localisable doit être utilisé si une permission non publique est utilisée.

en: Subscriber factory
fr: Fabrique de souscripteurs

en: A factory used to create the subscriber instance.
fr: Une fabrique utilisée pour créer l'instance de souscripteur

en: Handler
fr: Prise en charge

en: A callable object that handles events.
fr: Un objet appelé afin de prendre en charge les événements.

en: Interfaces or classes that this subscriber depends on
fr: Les interfaces ou classes dont ce souscripteur dépend

en: This subscriber is only available, if the principal has this permission.
fr: La permission que l'Utilisateur doit avoir pour que le souscripteur soit disponible.

en: Make the subscriber a trusted subscriber
    
            Trusted subscribers have unfettered access to the objects they
            adapt.  If asked to adapt security-proxied objects, then,
            rather than getting an unproxied subscriber of security-proxied
            objects, you get a security-proxied subscriber of unproxied
            objects.
fr: Rend le souscripteur sûrs
    
            Les souscripteurs sûrs peuvent accéder de manière non limitée aux objets auxquels ils s'adaptent : le contexte du souscripteur est un objet dénué de tout proxy de sécurité. Ainsi, au lieu de récupérer un souscripteur non protégé sur un objet protégé par un proxy, vous obtenez un souscripteur protégé par un proxy sur un objet non protégé.

en: Make the subscriber a locatable subscriber
    
            Located subscribers should be used if a non-public permission
            is used.
fr: Rend le souscripteur localisable
    
           Un souscripteur localisable doit être utilisé si une permission non publique est utilisée.

en: Interface provided by the utility.
fr: Interface fournie par l'utilitaire.

en: Name of the registration.  This is used by application code when locating a utility.
fr: Nom d'inscription. Il est utilisé par le code de l'application pour localiser un utilitaire.

en: Component to use
fr: Composant à utiliser

en: Python name of the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name.  If specified, the ``factory`` field must be left blank.
fr: Nom Python de l'objet contenant l'implémentation. Ceci doit identifier un objet dans un module en utilisant la notation pointée complète. Si ceci est spécifié, le champ « factory » doit rester vide.

en: Interface type
fr: Type d'interface

en: Permission required to use this component.
fr: La permission nécessaire à l'utilisation de ce composant.

en: Python name of a factory which can create the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name. If specified, the ``component`` field must be left blank.
fr: Nom Python d'une fabrique qui peut créer l'objet. Ceci doit identifier un objet dans un module en utilisant la notation pointée complète. Si ceci est spécifié, le champ « component » doit rester vide.

en: Adapter factory/factories
fr: Fabrique(s) d'adaptateurs

en: A list of factories (usually just one) that create the adapter instance.
fr: Une liste de fabriques (en général une seule) qui créent l'instance de l'adaptateur.

en: Interface the component provides
fr: Interface fournie par le composant

en: This attribute specifies the interface the adapter instance must provide.
fr: Cet attribut spécifie l'interface que l'instance de l'adaptateur doit fournir.

en: Specifications to be adapted
fr: Les spécifications à adapter

en: This should be a list of interfaces or classes
fr: Ceci doit être une liste d'interfaces ou de classes

en: This adapter is only available, if the principal has this permission.
fr: Permission que l'Utilisateur doit avoir pour que l'adaptateur soit disponible.

en: Content Providers
fr: Producteurs de contenu

en: Description:
fr: Description :

en: Created:
fr: Créé le :

en: Modified:
fr: Modifié le :

en: Title:
fr: Titre :

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Content Last Modified
fr: Dernière modification

en: Creator
fr: Créateur

note: Default: ""
en: Changed data ${datetime}
fr: Données modifiées le ${datetime}

note: Default: "View Dublin-Core Meta Data"
en: zope.app.dublincore.view-permission
fr: Voir les métadonnées Dublin Core

note: Default: "Change Dublin-Core Meta Data"
en: zope.app.dublincore.change-permission
fr: Modifier les métadonnées Dublin Core

en: There were errors
fr: Des erreurs sont survenues

en: Apply
fr: Appliquer

en: No changes
fr: Non modifié

en: Translate this!
fr: À traduire !

en: Creating HTTP Results
fr: Produire un flux HTTP

note: Default: "Test"
en: test-page-title
fr: Tester

en: Gadfly DA
fr: Liaison à une base de données Gadfly

en: A DA for the built-in 100% Pure Python Gadfly Database
fr: Une liaison vers une base de données intégrée Gadfly, 100% pur Python

en: Add Gadfly Database Adapter
fr: Ajouter une liaison à une base de données Gadfly

en: Connection URI:
fr: URI de connexion :

en: Template: dbi://username:password@host:port/dbname;param1=value...
fr: Modèle : dbi://utilisateur:motdepasse@machine:port/nombase;param1=valeur...

en: Encoding
fr: Jeu de caractères

note: Default: "Connect"
en: connect-button
fr: Connecter

note: Default: "Disconnect"
en: disconnect-button
fr: Déconnecter

en: Edit Relational Database Adapter
fr: Modification de la liaison à une base de données relationnelle

en: Executed Query:
fr: Requête exécutée :

en: Database Adapter - Test Connection
fr: Liaison à une base de données - test de connexion

en: Here you can enter an SQL statement, so you can test the connection.
fr: Vous pouvez fournir une instruction SQL afin de tester la connexion.

en: Query
fr: Requête

note: Default: "Execute"
en: execute-button
fr: Exécuter

note: Default: "Use Database Connections"
en: zope.rdb.Use
fr: Utiliser les connexions à des bases de données

en: Gadfly Database Adapter
fr: Liaison à une base de données Gadfly

en: Specify the DSN (Data Source Name) of the database. Examples include:
    
    dbi://dbname
    dbi://dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd/dbname
    dbi://user:passwd/dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd@host:port/dbname
    dbi://user:passwd@host:port/dbname;param1=value...
    
    All values should be properly URL-encoded.
fr: Spécifiez le DSN (Nom de la Source de Données) de la base de données.
    Voici quelques exemples :
    dbi://nombase
    dbi://nombase;param1=valeur...
    dbi://utilisateur:motdepasse/nombase
    dbi://utilisateur:motdepasse/nombase;param1=valeur...
    dbi://utilisateur:motdepasse@machine:port/nombase
    dbi://utilisateur:motdepasse@machine:port/nombase;param1=valeur...
    
    Toutes les valeurs doivent être correctement encodées pour les URL.

en: Database encoding
fr: Jeu de caractères de la base de données

en: Encoding of the database content
fr: Jeu de caractères du contenu de la base de données

en: Required input is missing.
fr: Champ obligatoire

en: Object is of wrong type.
fr: Type de l'objet incorrect

en: Value is too big
fr: Valeur trop grande

en: Value is too small
fr: Valeur trop petite

en: Value is too long
fr: Valeur trop longue

en: Value is too short
fr: Valeur trop courte

en: Invalid value
fr: Valeur non valable

en: Constraint not satisfied
fr: Contrainte non satisfaite

en: Not a container
fr: Ce n'est pas un conteneur

en: Not an iterator
fr: Ce n'est pas un itérateur

en: A short summary or label
fr: Un petit résumé ou descriptif

en: A description of the field
fr: Une description du champ

en: Required
fr: Obligatoire

en: Tells whether a field requires its value to exist.
fr: Indique si un champ doit posséder une valeur pour pouvoir exister.

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: If true, the field's value cannot be changed.
fr: Si « True », la valeur du champ ne peut pas être modifiée.

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: The field default value may be None or a legal
                            field value
fr: La valeur par défaut du champ peut être « None » ou une valeur permise

en: Missing Value
fr: Valeur manquante

en: If input for this Field is missing, and that's ok,
                              then this is the value to use
fr: Si le contenu de ce champ n'est pas fourni et que ce n'est pas une erreur, alors ceci est la valeur à utiliser

en: Field Order
fr: Numéro d'ordre du champ

en: 
            The order attribute can be used to determine the order in
            which fields in a schema were defined. If one field is created
            after another (in the same thread), its order will be
            greater.
    
            (Fields in separate threads could have the same order.)
fr: 
            L'attribut « order » peut être utilisé afin de déterminer l'ordre dans lequel les champs d'un schéma sont définis.  Si un champ est créé après un autre (dans le même thread), son ordre sera plus grand.
    
            (Des champs dans des threads séparés peuvent avoir le même ordre.)

en: Start of the range
fr: Début de l'intervalle

en: End of the range (excluding the value itself)
fr: Fin de l'intervalle (à l'exclusion de la valeur elle-même)

en: Minimum length
fr: Longueur minimum

en: 
            Value after whitespace processing cannot have less than
            `min_length` characters (if a string type) or elements (if
            another sequence type). If `min_length` is ``None``, there is
            no minimum.
fr: 
            La valeur (après traitement des espaces blanches) ne peut pas avoir moins de « min_length » caractères (dans le cas d'un type chaîne) ou éléments (pour tout autre type de séquence). Si « min_length » vaut « None », il n'y a pas de minimum.

en: Maximum length
fr: Longueur maximum

en: 
            Value after whitespace processing cannot have greater
            or equal than `max_length` characters (if a string type) or
            elements (if another sequence type). If `max_length` is
            ``None``, there is no maximum.
fr: 
            La valeur (après traitement des espaces blanches) ne peut pas égaler ni dépasser « max_length » caractères (dans le cas d'un type chaîne) ou éléments (pour tout autre type de séquence). Si « max_length » vaut « None »,  il n'y a pas de maximum.

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: Wrong contained type
fr: Type de contenu non valable

en: Field value items must conform to the given type, expressed via a Field.
fr: Les éléments de valeur des champs doivent être conformes au type spécifié par le champ.

en: Unique Members
fr: Membres uniques

en: Specifies whether the members of the collection must be unique.
fr: Spécifie si les membres de la collection doivent être uniques.

en: One or more entries of sequence are not unique.
fr: Un élément de la séquence n'est pas unique.

en: The Interface that defines the Fields comprising the Object.
fr: L'interface qui définit les champs correspondant à l'objet.

en: Schema not fully implemented
fr: Le schéma n'est pas complètement implémenté

en: Field keys must conform to the given type, expressed
               via a Field.
fr: Les clé du champ doivent être conformes au type défini par le champ.

en: Field values must conform to the given type, expressed
               via a Field.
fr: Les valeurs de champ doivent être conforme au type défini par le champ.

en: Schema not provided
fr: Schéma non fourni

en: The specified URI is not valid.
fr: L'URI spécifiée n'est pas valable

en: The specified id is not valid.
fr: L'identifiant spécifié n'est pas valable

en: The specified dotted name is not valid.
fr: Le nom pointé spécifié n'est pas valable

en: The field is not bound.
fr: Le champ n'est lié à aucun contexte

en: Foo description
fr: Description de « Foo »

en: Bar description
fr: Description de « Bar »

en: The unique identification of the principal.
fr: L'identifiant unique de l'Utilisateur

en: The title of the principal. This is usually used in the UI.
fr: Le titre (nom) de l'Utilisateur. C'est celui-ci qui est généralement affiché.

en: A detailed description of the principal.
fr: Une description détaillée de l'Utilisateur

en: Id as which this permission will be known and used.
fr: Identifiant sous lequel cette permission sera connue et utilisée.

note: Default: "Send out mail with arbitrary from and to addresses"
en: send-mail-permission
fr: Envoyer des courriels (« from: » et « to: » arbitraires)

en: Queue path
fr: Chemin de la file d'attente

en: Pathname of the directory used to queue mail.
fr: Chemin du répertoire utilisé pour la file d'attente.

en: Queue Path
fr: Chemin de la file d'attente

en: Polling Interval
fr: Période de vérification (ms)

en: How often the queue is checked for new messages (in milliseconds)
fr: Définit le temps d'attente en millisecondes entre chaque vérification de nouveaux messages dans la file d'attente

en: Hostname
fr: Serveur SMTP

en: Name of server to be used as SMTP server.
fr: Nom ou adresse du serveur SMTP à utiliser

en: Port of SMTP service
fr: Port du service SMTP

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username used for optional SMTP authentication.
fr: Nom d'utilisateur en cas d'authentification SMTP

en: Password used for optional SMTP authentication.
fr: Mot de passe en cas d'authentification SMTP.

note: Default: "n/a"
en: not-available
fr: non disponible

en: 0 KB
fr: 0 ko

en: 1 KB
fr: 1 ko

note: Default: ""
en: ${size} MB
fr: ${size} Mo

note: Default: ""
en: ${size} KB
fr: ${size} ko

en: There isn't enough context to get URL information. This is probably due to a bug in setting up location information.
fr: Le contexte n'est pas suffisant pour pouvoir construire l'URL. Ceci est probablement dû à un problème de localisation de certains objets.

en: Viewlet-related ZCML Directives
fr: ZCML pour Viewlet

en: Viewlets and Viewlet Managers
fr: Viewlet et ViewletManager

en: The view the content provider is registered for.
fr: La vue pour laquelle le producteur de contenu est inscrit

en: The view can either be an interface or a class. By default the provider is registered for all views, the most common case.
fr: La vue peut être une interface ou une classe. Par défaut le producteur de contenu est inscrit pour toutes les vues, ce qui est le cas le plus courant.

en: The name of the content provider.
fr: Le nom du producteur de contenu.

en: The name of the content provider is used in the TALES ``provider`` namespace to look up the content provider.
fr: Le nom du producteur de contenu est utilisé dans les expressions TALES à travers l'espace de nom « provider ».

en: Content-generating template.
fr: Modèle de page pour la génération de contenu.

en: Refers to a file containing a page template (should end in extension ``.pt`` or ``.html``).
fr: Se réfère à un fichier contenant un modèle de page (qui doit se terminer par « .pt » ou « .html »).

en: The interface this viewlet manager provides.
fr: L'interface fournie par ce ViewletManager

en: A viewlet manager can provide an interface, which is used to lookup its contained viewlets.
fr: Un ViewletManager peut fournir une interface, utilisée pour rechercher ses propres Viewlets

en: view
fr: Vue
