zope - en to he translation catalogue (252 entries)

en: All users have this role implicitly
he: מישהו אמור

en: Site Manager
he: מנהל אתר

en: Site Member
he: חבר אתר

en: Book
he: ספר

en: Security
he: אבטחה

en: Global Principals
he: עקרונות גלובליים

en: Testing
he: בדיקות

en: Messages
he: הודעות

en: Savepoints
he: נקודות שמירה

en: Food For Thought
he: אוכל למחשבה

en: Factories
he: מפעלים

en: Events
he: ארועים

en: Zope 3 API Documentation
he: זופ 3 API ודוקומנטציה

en: Menu
he: תפריט

en: Known Subclasses
he: תת קלאס ידוע

en: Base classes
he: קלאסים בסיסיים

en: Signature
he: חתימה

en: Documentation String
he: מחרוזת דוקומנטציה

en: type:
he: סוג:

en: Value:
he: ערך:

en: Permissions:
he: הרשאות:

en: (read)
he: (קורא)

en: (write)
he: (כותב)

en: Methods
he: שיטות

en: There are no methods in this class.
he: אין שיטות בקלאס זה

en: Bases
he: בסיסים

en: There are no base classes.
he: אין קלאסים בסיסיים

note: Default: "Find"
en: find-button
he: כפתור-מצא

en: Browse Zope Source
he: סרוק מקור זופ

en: Class Finder:
he: מצא קלאס:

en: [top]
he: ]מעלה[

en: Zope 3 Code Browser
he: זןפ3 סורק קוד

en: Search results:
he: תוצאות חיפוש

en: Code Browser
he: סורק קוד

en: Zope 3 root.
he: שורש זופ 3

en: Path to the configuration file
he: נתיב להתאמת הקובץ

en: Configuration Package
he: התאמת חבילה

en: <i>no name</i>
he: <i>אין שם</i>

en: Components
he: קומפוננטות

en: Presentation
he: תצוגות

en: Browser
he: דפדפן

en: Other
he: אחרים

en: registered:
he: רשום:

en: requires:
he: נדרש:

en: provides:
he: מספק:

en: No interface provided.
he: לא סופק ממשק

en: registration info:
he: מידע נרשם

en: Interface Details
he: פרטי ממשק משתמש

en: There are no views available.
he: אין צפיות זמינות

en: Other Information
he: מידע נוסף

en: Base interfaces
he: ממשקי תצוגה בסיסיים

en: Classes
he: קלאסיים

en: There are no base interfaces.
he: אין ממשקי תצוגה בסיסים

en: Adapters
he: אדפטורים

en: FTP Views
he: צפיות FTP

en: Show FTP views
he: הצג FTP צפיות

en: Other Views
he: צפיות אחרות

en: template:
he: תבניות:

en: resource:
he: משאבים:

en: Permission:
he: הרשאות

en: File:
he: קובץ:

en: Info:
he: מידע:

en: Zope version
he: גירסת זופ

en: Python version
he: גירסת פיתון

en: Command line
he: שורת פקודה

en: seconds
he: שניות

en: Restart server
he: איתחול שרת

en: Shutdown server
he: כיבוי שרת

en: Domain
he: דומיין

en: Files
he: קבצים

en: Name of database
he: שם בסיס הנתונים

en: Size of database
he: גודל בסיס הנתונים

en: days
he: ימים

en: Add group information
he: הוסף מידע קבוצה

en: Group
he: קבוצה

en: Add group folder
he: הוסף ספריית קבוצה

en: A Group folder
he: ספריית קבוצה

en: Group Folder
he: ספריית קבוצה

en: Change group information
he: שנה נתוני קבוצה

en: User Name
he: שם משתמש

note: Default: "Log in"
en: login-button
he: כפתור-כניסה

en: Sign in
he: התחבר

en: Please provide Login Information
he: בבקשה הזן נתוני חיבור

en: Principal Folder
he: ספריית עיקרון

en: Add Principal Information
he: הוסף נתוני עיקרון

en: Principal Information
he: נתוני עיקרון

note: Default: "Search"
en: search-button
he: חיפוש

en: Source path
he: מקור

en: Title
he: כותרת

en: Description
he: תיאור

en: Provides a description for the permission.
he: מספק תיאור להרשאות

en: Principals
he: עקרונות

en: Groups
he: קבוצות

en: Search String
he: מחרוזת חיפוש

en: Login
he: חיבור

en: Password
he: סיסמא

en: Password Manager
he: מנהל סיסמא

en: Provides a title for the principal.
he: מספקים כותרת לעיקרון

en: User: ${user_title}
he: משתמש: ${user_title}

en: Navigation
he: ניווט

en: Broken object
he: אובייקט שבור

en: Saved changes.
he: שינויים נשמרו

en: Statistics
he: סטטסטיקה

en: Hits
he: כניסות

en: Word Count
he: ספירת מילים

en: Index
he: אינדקס

en: Advanced
he: מתקדם

en: Configuration
he: הגדרת

en: Add a text index
he: הוסף אינקס טקסט

en: Catalog
he: קטלוג

en: Field Name
he: שם שדה

en: Registration Manager
he: מנהל רישום

en: Name
he: שם

en: Factory Name
he: שם מפעל

en: Register As
he: הירשם כ

en: Inactive
he: אינו פעיל

en: Active
he: פעיל

en: Add Site Management Folder
he: הוסף ספריית מנהל אתר

en: Registrations
he: רישומים

en: Registration
he: רישום

en: Site-Management Folder
he: ספריית מנהל אתר

en: Sample
he: דוגמא

en: Make a site
he: צור אתר

en: Manage Site
he: ניהול אתר

en: This object is registered:
he: האובייקט אינו רשום:

note: Default: ""
en: comment: ${comment}
he: הערה: ${comment}

en: Comment
he: הערה

note: Default: ""
en: Register a $classname
he: רשום ש $classname

en: Register
he: הרשם

en: Registrations for this site:
he: רישום לאתר זה

en: Nothing is registered for this site.
he: שום דבר אינו רשום לאתר זה

en: The name of the resource.
he: שם המשאב

en: Factory
he: מפעל

en: Layer
he: שיכבה

en: Permission
he: הרשאות

en: Class
he: קלאס

en: You must select the type of object to add.
he: הינך חייב לבחור את סוג האובייקט להוספה

en: Find
he: מצא

en: Created
he: נוצר

en: Modified
he: עודכן

en: Contents
he: תכנים

en: Add
he: הוסף

en: 1 item
he: 1 פריט

note: Default: ""
en: ${items} items
he: ${items} פריטים

en: Unauthorized
he: אינו מורשה

en: You're not allowed in here.
he: אינך מורשה כאן

en: New
he: חדש

en: Open
he: פתח

en: Cut
he: גזור

en: Copy
he: העתק

en: Paste
he: הדבק

en: About Menus
he: אודות תפריטים

en: About Zope 3
he: אודות דופ 3

en: Open Recent
he: נפתח לאחרונה

en: Save
he: שמור

en: Save All
he: שמור הכל

en: Save As ...
he: שמור כ...

en: Menu Demo
he: תפריט דוגמא

en: File Name
he: שם קובץ

en: ZMI Settings
he: ZMI הגדרות

en: View
he: צפיה

en: standard
he: סטנדרטי

en: required
he: נדרש

en: default
he: ברירת מחדל

en: min
he: מינ

en: max
he: מקס

en: User
he: משתמש

en: Header
he: כותרת

en: System Error
he: שגיאת מערכת

en: A system error occurred.
he: ארעה שגיאת מערכת

en: You are not authorized
he: אינך מורשה

en: Upload
he: העלה

en: Upload an image
he: העלה תמונה

en: Change a file
he: שנה קובץ

en: Add an Image
he: הוסף תמונה

en: Object Name
he: שם אובייקט

en: Add a File
he: הוסף קובץ

en: Upload a file
he: העלה קובץ

en: Size
he: גודל

en: File
he: קובץ

en: Image
he: תמונה

en: An Image
he: תמונה

en: Content Type
he: סוג תוכן

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Folder
he: ספריה

en: Minimal folder
he: ספריה מנימלית

en: True
he: אמת

en: False
he: שקר

en: on
he: פועל

en: off
he: סגור

en: A short description of the event.
he: תאריך קצר של הארוע

en: A long description of the event.
he: תאריך ארוך של הארוע

en: Some List
he: רשימה קצרה

en: Edit
he: ערוך

en: Translate
he: תרגם

en: Import/Export
he: ייבוא/ייצוא

en: Language
he: שפה

en: Add Registration
he: הוסף רישום

en: Principal
he: עיקרון

en: Time
he: זמן

en: Clear All
he: שנה הכל

en: Filter
he: פילטר

en: Plain Text
he: טקסט נקי

en: Z3 UI
he: ממשק משתמש Z3

en: Tip
he: טיפ

en: User:
he: משתמש:

en: Text Field
he: שדה טקסט

note: Default: "Refresh"
en: refresh-button
he: רענן

en: Allow
he: הרשה

en: Setting
he: הגדרות

note: Default: ""
en: Settings changed at ${date_time}
he: הגדרות שונו ב ${date_time}

en: Cookie Name
he: שם עוגיה

en: Skin
he: סקיין

en: Page template
he: תבנית עמוד

en: Zope Tree
he: עץ זופ

note: Default: "Location"
en: heading-location
he: מיקום

note: Default: "Request info"
en: heading-request-info
he: בקש מידע

note: Default: "Principal"
en: heading-principal
he: עיקרון

note: Default: "Date"
en: heading-date
he: תאריך

note: Default: "Description"
en: heading-description
he: תיאור

note: Default: "not available"
en: label-not-available
he: לא זמין

en: Value
he: ערך

note: Default: "Add"
en: add-button
he: כפתור-הוסף

en: Add Content
he: הוסף תוכן

en: Powered by Zope
he: מונע על ידי זופ

en: Add:
he: הוסף:

en: Locate
he: מקם

en: Description:
he: תיאור:

en: Created:
he: נוצר:

en: Modified:
he: נערך:

en: Title:
he: כותרת:

en: Creator
he: יוצר

en: Apply
he: עדכן

en: Encoding
he: קידוד

note: Default: "Connect"
en: connect-button
he: קישור

en: Value is too big
he: ערך גדול מדי

en: Value is too small
he: ערך קטן מדי

en: Value is too long
he: ערך ארוך מדי

en: Value is too short
he: ערך קצר מדי

en: A description of the field
he: תיאור השדה

en: Required
he: נדרש

en: Read Only
he: קריאה בלבד

en: Default Value
he: ערך ברירת מחדל

en: Missing Value
he: ערך חסר

en: Field Order
he: ערך שדה

en: Maximum length
he: אורך מקסימלי

en: Value Type
he: סוג ערך

en: Bar
he: בר

en: Bar description
he: תיאור בר

en: Port
he: פורט

en: Username
he: שם משתמש

note: Default: "n/a"
en: not-available
he: אינו זמין
