zope - en to nl translation catalogue (1020 entries)

en:           These are all the preferences related to viewing the API          documentation.
nl:          Dit zijn alle voorkeuren voor het bekijken van de API documentatie.

en: ${application_id} Application Manager Details
nl: ${application_id} Applicatie Manager Details

note: Default: ""
en: ${days} day(s) ${hours}:${minutes}:${seconds}
nl: ${days} dag(en) ${hours}:${minutes}:${seconds}

note: Default: ""
en: ${lines} lines
nl: ${lines} regels

en: ${name} (moved or deleted)
nl: ${name} (verplaatst of verwijderd)

en: ${name} Preferences
nl: ${name} Voorkeuren

note: Default: ""
en: ${provided} utility named '${name}'
nl: ${provided} utility met de naam '${name}'

en: &lt;No Name&gt;
nl: Geen Naam

en: &lt;no name&gt;
nl: geen naam

en: (Attribute)
nl: (Attribuut)

en: (C-based class)
nl: (op C gebaseerde klasse)

en: (Enter partial Python path)
nl: (Geef gedeeltelijk Python pad op)

en: (Name: "${name}")
nl: (Naam: "${name}")

en: (line ${line})
nl: (regel ${line})

en: (name: ${name})
nl: (naam: ${name})

en: (read)
nl: (lezen)

en: (unknown name)
nl: (onbekende naam)

en: (unnamed utility)
nl: (naamloze utility)

en: (write)
nl: (schrijven)

en: 1 item
nl: 1 Item

en: 1 line
nl: 1 regel

en: <i>no name</i>
nl: <i>geen naam</i>

en: <permission not activated>
nl: <recht is niet geactiveerd>

en: <role not activated>
nl: <rol niet geactiveerd>

en: <strong>Allow</strong>&nbsp;
nl: <strong>Toestaan</strong>&nbsp;

en: <strong>Deny</strong>&nbsp;
nl: <strong>Verbieden</strong>&nbsp;

en: <strong>Permissions</strong>&nbsp;
nl: <strong>Rechten</strong>&nbsp;

en: <strong>Roles</strong>&nbsp;
nl: <strong>Rollen</strong>&nbsp;

en: <strong>Unset</strong>&nbsp;
nl: <strong>Niet aangegeven</strong>&nbsp;

en: <unknown>
nl: <onbekend>

en: A Catalog allows indexing and searching of objects
nl: Een catalog indexeert objecten en maakt het mogelijk ze te zoeken

en: A DA for the built-in 100% Pure Python Gadfly Database
nl: Een DA voor de 100% in Python gebouwde Gadfly Database

en: A Default User Preferences Provider
nl: Een standaard gebruikersvoorkeuren leverancier

en: A File
nl: Een bestand

en: A Group folder
nl: Een groepmap

en: A Persistent Translation Domain
nl: Een persitent vertaaldomein

en: A RAM cache is a volatile (in memory) cache
nl: Een RAM Cache is een cache in het tijdelijke geheugen.

en: A Search String
nl: Een zoekstring

en: A Security Permission
nl: Een beveiligingsrecht

en: A Security Role
nl: Een Beveiligingsrol

en: A callable object that handles events.
nl: Een aanroepbaar object dat de gebeurtenissen afhandelt.

en: A class that provides attributes used by the view.
nl: Een klasse die de attributen levert die in de view worden gebruikt.

en: A condition for displaying the menu item
nl: De conditie waaronder het menu-item getoond mag worden

en: A description of the field
nl: Een beschrijving van het veld

en: A description of the menu item. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menu items.
nl: Een beschrijving van het menu item. Deze kan in menu pagina's of in pop-up help verschijnen.

en: A description of the menu. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menus.
nl: Een beschrijving van het menu. Dit kan in menu pagina's of in pop-up help verschijnen.

en: A detailed description of the principal.
nl: Een gedetaileerde beschrijving van de principal.

en: A factory used to create the subscriber instance.
nl: Een factory gebruikt om de subscriber aan te maken.

en: A file that supports multiple locales.
nl: Een besand dat meerdere lokaliseringen ondersteund.

en: A list of classes that implement this interface. This might duplicate the entries in Utilities.
nl: Een lijst van klassen die deze interface implementeert. Deze klassen kunnen ook al vermeld zijn bij Utilities en Services.

en: A list of factories (usually just one) that create the adapter instance.
nl: Een lijst van factories (meestel één) die de adapter instantie aanmaken.

en: A list of factories that create objects implementing this interface.
nl: Een lijst van factories die objecten met deze interface aanmaken.

en: A list of utilities that are registered to provide this interface.
nl: Een lijst van geregistreerde utilities die deze interface leveren.

en: A long description of the event.
nl: Een lange omschrijving van de event.

en: A multi-locale version of an Image.
nl: Een meer-lokaliseringen versie van een Afbeelding.

en: A principals group
nl: Een principal groep

en: A set of attributes that can be used during the SQL command rendering process to provide dynamic data.
nl: Een verzameling van attributen die gebruikt kunnen worden tijdens het renderen van het SQL-commando om de dynamische gegevens toe te passen.

en: A short description of the event.
nl: Een korte beschrijving van de event.

en: A short summary or label
nl: Een korte samenvatting of label

en: A simple, content-based DTML page
nl: Een simpele, op inhoud gebaseerde DTML Pagina

en: A simple, content-based Page Template
nl: Een simpele, inhoudsgebaseerde Page Template

en: A simple, content-based Python Page
nl: Een simpel, op inhoud gebaseerde Python Pagina

en: A stateful workflow process definition
nl: Een stateful workflow proces definitie

en: A system error occurred.
nl: Een systeemfout is opgetreden.

en: A utility that provides unique ids to objects
nl: Een utility die unieke id's aan objecten toekent

en: A viewlet manager can provide an interface, which is used to lookup its contained viewlets.
nl: Een viewletmanager kan een interface leveren die gebruikt wordt om zijn viewlets op te zoeken.

en: API Doc Tool
nl: API Doc Gereedschap

en: Actions
nl: Acties

en: Active
nl: Actief

en: Adapters (light version)
nl: Adapters (light-versie)

en: Adapters can have names.
    
    This attribute allows you to specify the name for this adapter.
nl: Adapters kunnen namen hebben.
    
    Met deze attribuut kun je de naam van de adapter opgeven.

en: Adapters for objects providing this interface:
nl: Adapters voor objecten die deze interface leveren:

en: Adapters that provide this interface:
nl: Adapters die deze interface leveren:

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add %s
nl: Voeg %s toe

en: Add Content
nl: Toevoegen inhoud

en: Add Gadfly Database Adapter
nl: Voeg Gadfly Database Adapter toe

en: Add Home Folder Manager
nl: Voeg Thuismap Manager toe

en: Add More
nl: Meer toevoegen

en: Add Permission
nl: Rechten toevoegen

en: Add Pluggable Authentication
nl: Voeg een Pluggable Authenticatio toe

en: Add Principal Folder
nl: Voeg Principalmap Toe

en: Add Principal Information
nl: Voeg Principal Informatie Toe

en: Add Principal Source
nl: Voeg Principalbron toe

en: Add Python Page
nl: Voeg een Python Pagina toe

en: Add Registration
nl: Voeg registratie toe

en: Add Simple User with details
nl: Voeg een eenvoudige gebruiker met details toe

en: Add Site Management Folder
nl: Voeg Site Management map toe

en: Add State
nl: Voeg status toe

en: Add Transition
nl: Voeg transitie toe

en: Add Utility
nl: Voeg Utility Toe

en: Add a DTML Page
nl: Voeg een DTML Pagina toe

en: Add a File
nl: Voeg een bestand toe

en: Add a SQL Script
nl: Voeg een SQL Script toe

en: Add a ZPT Page
nl: Voeg een ZPT pagina toe

en: Add a field index
nl: Voeg een veldindex toe

en: Add a text index
nl: Voeg een tekstindex toe

en: Add an Image
nl: Voeg een afbeelding toe

en: Add group folder
nl: Voeg groepmap toe

en: Add group information
nl: Voeg groep informatie toe

en: Add new language
nl: Toevoegen nieuwe taal

en: Add new messages
nl: Voeg berichten toe

en: Add:
nl: Toevoegen:

en: Adding info
nl: Toevoegen info

en: Additionally required interfaces
nl: Extra benodigde interfaces

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Widgets
nl: Geavanceerde Widgets

en: All users have this role implicitly
nl: Alle gebruikers hebben deze rol impliciet

en: Allow
nl: Toestaan

en: An Error occurred
nl: Een fout is opgetreden

en: An Image
nl: Een afbeelding

en: An Internationalized File
nl: Een geïnternationaliseerd bestand

en: An Internationalized Image
nl: Een geïnternationaliseerde afbeelding

en: An Python Page
nl: Een Python Pagina

en: An empty name was provided. Names cannot be empty.
nl: Een lege naam is ingevoerd. Namen mogen niet leeg zijn.

en: An error occurred.
nl: Een fout is opgetreden.

en: An utility to manage content and workflow interaction.
nl: Een utility om inhoud en workflow interacties te beheren.

en: Annotations
nl: Annotaties

en: Application
nl: Applicatie

en: Apply
nl: Toepassen

en: Approximate epoch time this ISessionData was last retrieved from its ISessionDataContainer
nl: De tijd dat het ongeveer is geleden dat deze ISessionData was geladen uit zijn ISessionDataContainer

en: Argument Name
nl: Argument naam

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Assignments
nl: Toekenningen

en: Attributes
nl: Attributen

en: Attributes and methods
nl: Attributen en methoden

en: Attributes that can be set
nl: Attributen die kunnen worden gewijzigd

en: Attributes/Fields
nl: Atributen/Velden

en: Attributes/Properties
nl: Attributen/Eigenschappen

en: BTree Developer Information
nl: BTree Ontwikkelings Informatie

en: Back to the main page.
nl: Terug naar de hoofdpagina.

en: Bar description
nl: Bar Beschrijving

en: Base Folder
nl: Basismap

en: Base classes
nl: Basisklassen

en: Base interfaces
nl: Basisinterfaces

en: Bases
nl: Basisklassen

en: Basic Field
nl: Basis Veld

en: Basic Widgets
nl: Basis Widgets

en: Book
nl: Boek

en: Boolean Field
nl: Booleanveld

en: Broken object
nl: Gebroken object

en: Browse Zope Source
nl: Blader door Zope Broncode

en: Browser
nl: Code Browser

en: Browser Form Challenger
nl: Browse Formulier Challenger

en: Bytes Field
nl: Bytes veld

en: BytesLine Field
nl: BytesRegel veld

en: Cache name
nl: Cache-naam

en: Cached Properties
nl: Gecachete Eigenschappen

en: Catalog
nl: Catalogus

en: Catalog statistics
nl: Catalogusstatistieken

en: Change Internal Principal
nl: Wijzig Interne Principal

en: Change a file
nl: Wijzig een bestand

en: Change group information
nl: Wijzig groep informatie

note: Default: ""
en: Changed data ${datetime}
nl: Wijzigingsdatum ${datetime}

en: Choice Field
nl: Keuzeveld

en: Class
nl: Klasse:

en: Class Finder:
nl: Klassenzoeker:

en: Class Registry
nl: Klasse Register

en: Classes
nl: Klassen

en: Click here to return.
nl: Klik hier om terug te gaan.

en: Click on one of the Documentation Modules above and a menu for this module will appear.
nl: Klik op een van de documentatiemodules hierboven en er verschijnt een menu voor die module.

en: Collaboration Diagrams
nl: Samenwerkingsdiagrammen

en: Command line
nl: Commandoregel

en: Comment
nl: Opmerking

en: Component Architecture
nl: Componentenarchitectuur

en: Component to be used
nl: De component die gebruikt moet worden

en: Component to use
nl: De te gebruiken component

en: Components
nl: Componenten

en: Condition
nl: Conditie

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configuration Filename
nl: Configuratie Bestandsnaam

en: Configuration Package
nl: Configuratie Package

en: Configure
nl: Instellen

en: Configure Error Log
nl: Stel foutlog in

en: Configure like this class
nl: Stel in net zoals deze klasse

en: Connection Management
nl: Connectie-beheer

en: Connection Name
nl: Verbindingsnaam

en: Connection URI:
nl: Verbindings URI:

en: Constraint not satisfied
nl: Aan voorwaarde wordt niet voldaan

en: Container Field
nl: Container veld

en: Container Type to create
nl: Containertype om te maken

en: Container is not a valid Zope container.
nl: Container is geen geldige Zope container.

en: Content Last Modified
nl: Inhoud laatst gewijzigd

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Content Workflows Manager
nl: Inhoud Workflow Manager

en: Content listing
nl: Inhoud

en: Content/Process Registry
nl: Inhoud/Proces Register

en: Contents
nl: Inhoud

en: Control Panels
nl: Beheerscherm

en: Cookie Client Id Manager Properties
nl: Cookie Client Id Manager Eigeschappen

en: Cookie Lifetime
nl: Cookie levensduur

en: Cookie Name
nl: Cookie naam

en: Copy exceptions to the event log
nl: Kopieer uitzondering naar de event log

en: Countdown until restart or shutdown
nl: Aantal seconden voor herstarten of afsluiten

en: Create Home Folder
nl: Maak Thuismap

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Created:
nl: Aangemaakt:

en: Creating HTTP Results
nl: HTTP-resultaten maken

en: Creator
nl: Maker

en: Current Database Generation
nl: Huidige Database Generatie

en: Current Status: ${status}
nl: Huidige status: ${status}

en: Currently the object uses ${cache_id_or_url}.
nl: Momenteel gebruikt het object ${cache_id_or_url}.

en: Currently there is no cache associated with the object.
nl: Op dit moment heeft dit object geen cache.

en: DTML Page
nl: DTML Pagina

en: Data
nl: Gegevens

en: Database Adapter - Test Connection
nl: Database Adapter - Test Verbinding

en: Database Name
nl: Databasenaam

en: Database Schemas
nl: Database Schema's

en: Database generations
nl: Database generaties

en: Date Field
nl: Datum veld

en: Datetime Field
nl: Datum/tijd veld

en: Decimal Field
nl: Decimaal veld

en: Default Language
nl: Standaardtaal:

en: Default Security Policy
nl: Standaard Beveiligingsbeleid

en: Default User Preferences Provider
nl: Standaard Gebruikersvoorkeuren Leverancier

en: Default Value
nl: Standaard waarde

en: Delete Messages
nl: Verwijder berichten

en: Deny
nl: Blokkeren

en: Deprecation API
nl: Afgeschreven API

en: Description
nl: Beschrijving

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Destination State
nl: Bestemmingsstate

en: Developer mode
nl: Ontwikkelaarsmodus

en: Dict Field
nl: Dictionary-veld

en: Dimensions
nl: Afmetingen

en: Directly Provided Interfaces
nl: Rechtstreeks geleverde interfaces

en: Display traceback as text
nl: Laat traceback als tekst zien

en: Document Count
nl: Aantal Documenten

en: Documentation String
nl: Documentatiestring

en: Does not exist
nl: Bestaat niet

en: Domain
nl: Domein

en: Dotted Name
nl: Naam met puntjes

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit Form
nl: wijzigen

en: Edit Home Folder Manager
nl: Wijzig Thuismap Manager

en: Edit Message
nl: Wijzig bericht

en: Edit Messages
nl: Wijzig berichten

en: Edit Permission
nl: Wijzig recht

en: Edit Pluggable Authentication Utility
nl: Wijzig Pluggable Authenticayion Utility

en: Edit Python Page
nl: Wijzig een Python pagina

en: Edit Relational Database Adapter
nl: Wijzig Relationale Database Adapter

en: Edit User Information
nl: Wijzig gebruikersinformatie

en: Edit a DTML page
nl: Wijzig een DTML pagina

en: Edit a Transition
nl: Wijzig een transitie

en: Edit an SQL script
nl: Wijzg een SQL Script

en: Encoding of the database content
nl: Encoding van de database inhoud

en: End of the range (excluding the value itself)
nl: Einde van bereik (exclusief de opgegeven waarde)

en: Entries
nl: Regels

en: Error Logging Utility
nl: Foutlog utility

en: Error Reporting Utility for Logging Errors
nl: Fout Rapportage Utility voor registreren van fouten

en: Error: Invalid Number
nl: Fout: ongeldig nummer

en: Errors
nl: Fouten

en: Evaluate Inline Code
nl: Evalueer inline code

en: Evaluate code snippets in TAL. We usually discourage people from using this feature.
nl: Evalueer inline code snippets in TAL. We adviseren je deze mogelijkheid niet te gebruiken.

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Everybody
nl: Iedereen

en: Evolve?
nl: Groeien?

en: Evolver from Generation ${from} to Generation ${to}
nl: Groei van generatie ${from} naar generatie ${to}

en: Exception
nl: Uitzondering

en: Exception Log (most recent first)
nl: Uitzonderingslog (meest recente eerst)

en: Exception Type
nl: Uitzonderingstype

en: Exception Value
nl: Uitzonderingswaarde

en: Exception traceback
nl: Uitzonderingen traceback

en: Executed Query:
nl: Uitgevoerde Query:

en: Expand macros so that they all are shown in the code.
nl: Macro's expanderen zodat ze allemaal getoond worden in de code.

en: Expand macros when editing
nl: Macro's expanderen bij het bewerken

en: Export: <a href="@@export.html">save as file</a>
nl: Export: <a href="@@export.html">sla op als bestand</a>

en: Extended Adapters
nl: Uitgebreide Adapters

en: Extended Browser Views
nl: Uitgebreide browser Views

en: Extended Editor
nl: Uitgebreide editor

en: Extended FTP Views
nl: Uitgebreide FTP Views

en: Extended HTTP Views
nl: Uitgebreide HTTP Views

en: Extended Other Views
nl: Uitgebreide Andere Views

en: Extended Required Interface Adapters
nl: Uitgebreide Verplichte Interface Adapters

en: Extended XML-RPC Views
nl: Uitgebreide XML-RPC Views

en: External Edit
nl: Extern Wijzigen

en: FDocTest (How to)
nl: FDocTest (Hoe te doen)

en: Factory Name
nl: Factory-naam

en: False
nl: Onwaar

en: Field Callable
nl: Aanroepbaar veld

en: Field Index
nl: Veldindex

en: Field Indexes
nl: Veldindexes

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: Field Order
nl: Veldvolgorde

en: Field keys must conform to the given type, expressed
               via a Field.
nl: Veldsleutels moeten van het opgegeven type zijn, uitgedrukt in een Field.

en: Field value items must conform to the given type, expressed via a Field.
nl: Waardes van het veld moeten van het opgegeven type zijn.

en: Field values must conform to the given type, expressed
               via a Field.
nl: Veldwaarden moeten van het opgegeven type zijn, uitgedrukt in een Field.

en: File
nl: Bestand

en: File "${filename}", line ${lineno}, offset ${offset}
nl: BEstand "${filename}", regel ${lineno}, offset ${offset}

en: File:
nl: Bestand:

en: Files
nl: Bestanden

en: Find
nl: Zoeken

en: Float Field
nl: Gebroken getal veld

en: Folder
nl: Map

en: Foo description
nl: Foo Beschrijving

en: Food For Thought
nl: Stof tot nadenken

en: For interface
nl: Voor interface

en: Force TLS
nl: Forceer TLS

en: Form Parser
nl: Formulierparser

en: Form input is not a file object
nl: Formulierinvoer is geen bestandsobject

en: Function
nl: Functie

en: Functional DocTest
nl: Functionele DocTest

en: Generations
nl: Generaties

en: Generic Adapters
nl: Generieke Adapters

en: Generic Browser Views
nl: Generieke browser Views

en: Generic FTP Views
nl: Generieke FTP Views

en: Generic HTTP Views
nl: Generieke HTTP Views

en: Generic Other Views
nl: Generieke Andere Views

en: Generic Required Interface Adapters
nl: Generieke Verplichte Interface Adapters

en: Generic XML-RPC Views
nl: Generieke XML-RPC Views

en: Global CA (Socket Example)
nl: Globale CA (Socket voorbeeld)

en: Global Component Architecture
nl: Globale Componentenarchitectuur

en: Grant
nl: Toekennen

en: Granting Roles and Permissions to Principals
nl: Toekennen van rollen en rechten aan principals

en: Grants for the selected principal
nl: Ken rechten toe aan de geselecteerde principal

en: Grants updated.
nl: Toekenningen gewijzigd.

en: Group
nl: Groep

en: Group Folder
nl: Groepmap

en: Group Folders
nl: Groepmappen

en: Group ID prefix
nl: Groep id voorvoegsel

en: Group Search String
nl: Groep Zoek Tekst

en: Groups
nl: Groepen

en: Handler
nl: Handler:

en: Header
nl: Kop

en: Help Topic
nl: Helponderwerp

en: Help Topic Title
nl: Titel helponderwerp

en: Helpful message.
nl: Helpbericht

en: Here you can enter an SQL statement, so you can test the connection.
nl: Hier kun je een SQL code opgeven, zodat je de verbinding kunt testen.

en: Here you can export and import messages from your Translation Domain.
nl: Je kunt hier berichten van je vertaaldomein importeren en exporteren.

en: Hits
nl: Treffers

en: Home Folder
nl: Thuismap

en: Home Folder Manager
nl: Thuismap Manager

en: Hostname
nl: Computernaam

en: How often the queue is checked for new messages (in milliseconds)
nl: De frequentie waarop de wachtrij gecontroleerd wordt op nieuwe berichten (in miliseconden)

en: How the Transition is triggered (Automatic/Manual)
nl: De manier waarop de transitie is triggered (Automatisch / Handmatig)

en: I18n File
nl: I18n Bestand

en: I18n Image
nl: I18n Afbeelding

en: I18n and L10n
nl: I18n en L10n

en: ID
nl: Id

en: Icon URI
nl: Icoon URI

en: Id Field
nl: Id-veld

en: Id as which this permission will be known and used.
nl: Ids die voor deze rechten wordt gebruikt.

en: Ids can't be more than 100 characters long.
nl: Ids mogen niet meer dan 100 karakters lang zijn.

en: Ids must contain only printable 7-bit non-space ASCII characters
nl: Ids mogen alleen printbare 7-bit karakters zonder witruimte bevatten.

en: If input for this Field is missing, and that's ok,
                              then this is the value to use
nl: Als het veld leefg is, en dat mag zo, dan wordt deze waarde gebruikt.

en: If true, the field's value cannot be changed.
nl: De waarde van het veld kan niet worden aangepast

en: If true, then the field should be called to get the value to be indexed
nl: Als waar, dan wordt het veld aangeroepen om de waarde voor de index te krijgen

en: If you see this screen for more than 5 seconds, click here.
nl: Als u dit scherm meer dan 5 seconden ziet, klik dan hier.

en: If you specify a time of 0 seconds, then the server will be shutdown or restarted immediately.
nl: Bij een tijd van 0 seconden wordt de server meteen herstart of afgesloten.

en: Ignored exception types
nl: Genegeerde uitzonderingstypes

en: Image
nl: Afbeelding

en: Implemented Interfaces
nl: Geïmplementeerde Interfaces

en: Import File Name:
nl: Importeer bestandsnaam:

en: Import and Export Messages
nl: Importeren en exporteren van berichten

en: Import was successfull!
nl: Import is gelukt~

en: Import/Export
nl: Importeren/Exporteren

en: Import:
nl: Importeer:

en: Inactive
nl: Inactief

en: Index items based on an orderable field value
nl: Indexitems gebaseerd op een sorteerbare veldwaarde

en: Index items based on multi-value fields with                  orderable values
nl: Indexitems gebaseerd op meervervoudige velden met sorteerbare waarden

en: Indexes and Catalogs
nl: Indexes en catalogussen

en: Inline Code Evaluation is deactivated, which means that you cannot have inline code snippets in your Page Template. Activate Inline Code Evaluation and try again.
nl: Inline Code Evaluatie is uitgezet. Dat betekent dat je geen inline code in je Page Template mag hebben staan. Activeer Inline Code Evaluatie en probeer nog een keer.

en: Inspection API
nl: Inspectie API

en: Integer Field
nl: Geheel getal veld

en: Interface
nl: Interface:

en: Interface Details
nl: Interfacedetails

en: Interface Field
nl: Interface-veld

en: Interface Finder:
nl: Interface zoeker:

en: Interface Types
nl: Interfacetype

en: Interface for which this Help Topic is registered.
nl: Interface die voor dit helponderwerp is geregistreerd.

en: Interface provided by the utility.
nl: De interface geleverd door deze utility

en: Interface that is also allowed if user has permission.
nl: Interface die toegankelijk is als de gebruiker de rechten heeft.

en: Interface the component provides
nl: Interface die geleverd wordt door de component

en: Interface type
nl: Interrfacetype

en: Interfaces and Schemas
nl: Interfaces en Schema's

en: Interfaces or classes that this subscriber depends on
nl: Interfaces of klassen waarvan deze subscriber afhankelijk is

en: Introspector
nl: Zelfonderzoeker

en: Invalid datetime data
nl: Ongeldie datum/tijdgegevens

en: Invalid decimal data
nl: Ongeldige decimale gegevens

en: Invalid floating point data
nl: Ongeldige gegevens voor gebroken getallen

en: Invalid integer data
nl: Ongeldige gegevens voor gehele getallen

en: Invalid text data
nl: Ongeldige tekstgegevens

en: Invalid textual data
nl: Ongeldige tekstuele gegevens

en: Invalid unicode data
nl: Ongeldige unicode gegevens

en: Invalid value
nl: Ongeldige waarde

en: Iterable Field
nl: Iterable veld

en: Keep up to
nl: Bijhouden tot:

en: Key Type Id
nl: Key Type ID

en: Key references should sort first on their key type and second on any type-specific information.
nl: Key Rerefences moeten eerst sorteren op hun key type en daarna op type-specifieke informatie.

en: Known Subclasses
nl: Bekende Subklassen

en: Language
nl: Taal

en: Last Access Time
nl: Laatst Gebruikt

en: List Field
nl: Listveld

en: List of ids of principals which belong to the group
nl: Lijst van id's van principals die tot de groep behoren

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Local Component Architecture
nl: Locale Componentenarchitectuur

en: Local Home Folder Role
nl: Local Thuismap Rol

en: Local Sites & Site Managers
nl: Locale Sites & Site-Beheerders

en: Locate
nl: Lokeer

en: Location:
nl: Lokatie:

en: Location:&nbsp;
nl: Lokatie:&nbsp;

en: Logged in as ${user_title}
nl: Ingelogd als ${user_title}

en: Login
nl: Inloggen

en: Login Failed!
nl: Inlogen mislukt!

en: Login successful!
nl: Succesvol ingelogd!

en: Logout successful!
nl: Succesvol uitgelogd!

en: Longer narrative description of what this factory does
nl: Langere beschrijving van het doel van deze factory

en: Make a site
nl: Maak een site

en: Manage Process
nl: Bestuur Proces

en: Manage Site
nl: Beheer Site

en: Manage States
nl: Beheer States

en: Manage Transitions
nl: Beheer transities

en: Manage executable code, including Python, SQL, ZPT, etc.
nl: Beheer uitvoerbare code, inclusief Python, SQL, ZPT, etc.

en: Manage the Zope Application, such as Restart/Shutdown or                    packing the ZODB.
nl: Beheer de Zope Applicatie, zoals het herstarten/afsluiten of packen van de ZODB.

en: Many Zope 3 developers consider inline code blocks something very bad, since it does not follow the design of Page Templates or Zope 3 in general. However, application and application server developers are not the only audience for Zope 3. Scripters are used to inline code from other technologies like PHP and it fits their brain, which is very important.
nl: Veel Zope 3 ontwikkelaars overwegen inline code blocks als slecht, omdat het niet het ontwerp van Page Templates of Zope 3 volgr. Alhoewel, applicatie en applicatie server ontwikkelaars zijn niet het enige publiek voor Zope 3. Scripters zijn vertrouwd met inline code van andere technieken zoals PHP en dat past in hun denkwijze.

en: Mapping(s) added.
nl: Mapping(s) toegevoegd.

en: Mapping(s) removed.
nl: Mapping(s) verwijderd.

en: Maximum Generation
nl: Maximum Generatie

en: Maximum age of cached entries
nl: Maximale leeftijd van de cache.

en: Maximum cached entries
nl: Maximale aantal caches

en: Maximum length
nl: Maximum lengte

en: Menu description
nl: Menu beschrijving

en: Menu for displaying actions to be performed
nl: Menu om uit te voeren acties weer te geven

en: Menu for displaying alternate representations of an object
nl: Menu om alternatieve representaties van objecten weer te geven

en: Menu for displaying help actions to be performed with popup
nl: Menu om popup help acties weer te geven

en: Menu item description
nl: Menu item beschrijving

en: Menu item ordering hint
nl: Menu Item volgorde hint

en: Menu item title
nl: Menu item titel

en: Menu of addable configuration objects
nl: Menu met toe te voegen instellingsobjecten

en: Menu of objects to be added to site management folders
nl: Menu van objecten die toegevoegd kunnen worden aan de site management map

en: Menu title
nl: Menutitel

note: Default: ""
en: Message Catalog for ${language} language in ${domain} domain successfully reloaded.
nl: Berichten Catalog voor ${language} taal in ${domain} domein is succesvol opnieuw geladen.

en: Message Id
nl: Bericht Id

en: Messages
nl: Berichten

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Methods
nl: Methoden

en: MinMaxLen Field
nl: MinMaxLen Veld

en: Minimal folder
nl: Minimale map

en: Minimum Generation
nl: Minimum Generatie

en: Minimum length
nl: Minimum lengte

en: Miscellaneous
nl: Overige

en: Misses
nl: Missers

en: Missing Value
nl: Waarde bij leeg veld

en: Modified
nl: Gewijzigd

en: Modified:
nl: Gewijzigd:

en: Modules are usually depending on each other by using links that create references across all modules. Each module has a "theme" that it follows, which was designed to aid the developer directly to the desired information. Below you see a short description of every module.
nl: Modules zijn nomaal gesproken afhankelijk van elkaar door het gebruik van links die referenties tussen modules aanmaken. Elke module heeft een "thema" dat het volgt, en dat is ontworpen om de ontwikkelaar direct aan de benodigde informatie te helpen. Hieronder ziet u een korte beschrijving van elke module.

en: Multiple Databases
nl: Meer dan een database

en: Multiple principals found
nl: Meerdere principals gevonden

note: Default: "Remove"
en: MultipleSourceInputWidget-remove
nl: verwijderen

en: Name
nl: Naam

en: Name of cookie used to maintain state. Must be unique to the site domain name, and only contain ASCII letters, digits and '_'
nl: Naam van cookie om de status bij te houden. De naam moet uniek zijn binnen de site domeinnaam en mag allen ASCII letters, cijfers en '_' bevatten

en: Name of server to be used as SMTP server.
nl: Naam van de server die gebruikt wordt als SMTP server.

en: Name of the destination state.
nl: Naam van de bestemmingsstate.

en: Name of the field to index
nl: De naam van het veld om te indexeren

en: Name of the registration.  This is used by application code when locating a utility.
nl: Naam van de regisratie. Deze wordt gebruikt om de utility te lokeren.

en: Name of the source state.
nl: Naam van de bronstate.

en: Names cannot begin with '+' or '@' or contain '/'
nl: Namen mogen niet beginnen met '+' of '@' en geen '/' bevatten.

en: Namespaces that are not full URLs start with "http://namespaces.zope.org/".
nl: Namespaces die geen volledige URL hebben, starten met "http://namespaces.zope.org/".

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Never use TLS for sending email.
nl: Nooit TLS gebruiken voor het versturen van e-mail

en: New Language:
nl: Nieuwe taal:

en: New Role
nl: Nieuwe rol

en: Newer Local
nl: Nieuwere Local

en: No TLS
nl: Geen TLS

en: No changes
nl: Geen wijzigingen

en: No connection could be made to remote data source.
nl: Er kon geen verbinding worden gemaakt met de gegevensbron.

en: No exceptions logged.
nl: Geen uitzonderingen gelogd.

en: No interface provided.
nl: Geen interface vereist.

en: No interface required.
nl: Geen interface vereist.

en: No interfaces are directly provided.
nl: Er worden geen interfaces rechtstreeks geleverd.

note: Default: ""
en: No interpreter named "${lang_name}" was found.
nl: Er is geen Interpreter met "${name}" als naam gevonden.

en: No principal found
nl: Geen principal gevonden

en: No, up to date
nl: Nee, actueel

en: Not a container
nl: Geen container

en: Not an iterator
nl: Geen iterator

en: Note: These are only interfaces that are registered with the site manager.
nl: Opmerking: Dit zijn alleen interface die met de Interface Service zijn geregistreerd.

en: Nothing is registered for this site.
nl: Niets is geregistreerd voor deze site

en: Number of exceptions to keep
nl: Aantal uitzonderingen bij te houden

en: Number of seconds before data becomes stale and may be removed. A value of '0' means no expiration.
nl: Aantal seconden nadat data mag worden verwijderd. Een waarde van 0 betekent dat de data niet verloopt.

en: Number of seconds until the browser expires the cookie. Leave blank expire the cookie when the browser is quit. Set to 0 to never expire.
nl: Aantal seconden nadat de browser de cookie laat verlopen. Leeg laten om te verlaten verlopen als de browser wordt afgesloten. Zet op 0 om nooit te laten verlopen.

note: Default: ""
en: Object '${name}' (${title}) cannot be copied
nl: Object '${name}' (${title}) kan niet worden gekopieerd

note: Default: ""
en: Object '${name}' (${title}) cannot be moved
nl: Object '${name}' kan niet worden verplaatst

note: Default: ""
en: Object '${name}' cannot be copied
nl: Object '${name}' kan niet worden gekopieerd

note: Default: ""
en: Object '${name}' cannot be moved
nl: Object '${name}' kan niet worden verplaatst

en: Object Field
nl: Objectveld

en: Object Introspector: ${class-name} ( ${object-name} )
nl: Object zelfonderzoeker: ${class-name} ( ${object-name} )

en: Object Name
nl: Objectnaam

en: Object is already locked
nl: Object is al gelocked

en: Object is not locked
nl: Object is niet gelocked

en: Object is of wrong type.
nl: Object is van het verkeerde type.

en: Objects will be adapted to this interface
nl: Objecten naar deze interface worden adapted

en: One or more entries of sequence are not unique.
nl: Een of meer van de elementen is niet uniek.

en: One or more interfaces
nl: Een of meer interfaces

en: Orderable Field
nl: Sorteerbaar veld

en: Other Information
nl: Overige informatie

en: Other Views
nl: Andere Views

en: Out of Date
nl: Verouderd

en: Outgoing Transitions:
nl: Uitgaande transities:

en: Pack
nl: Onderhoud

en: Package
nl: Pakket

en: Page Not Found
nl: Pagina niet gevonden

en: Parent Path
nl: Path naar ouder

en: Parent: ${parent}
nl: Ouder: ${parent}

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password Field
nl: Wachtwoordveld

en: Password Manager
nl: Wachtwoord Beheerder

en: Password used for optional SMTP authentication.
nl: Wachtwoord dat gebruikt wordt voor toegang tot de SMTP server.

en: Path
nl: Pad

en: Path to the Resource
nl: Path naar de resource

en: Path to the Topic
nl: Path naar het onderwerp

en: Path to the configuration file
nl: Pad naar configuratiebestand

en: Path to the source utility
nl: Pad naar the source utitlity

en: Pathname of the directory used to queue mail.
nl: Directory voor de mailwachtrij

en: Permission
nl: Recht

en: Permission required to use this component.
nl: Rechten benodigd om deze component te gebruiken.

en: Permission:
nl: Rechten:

en: Permissions:
nl: Rechten:

en: Persistent Session Data Container
nl: Permanente Sessie Data Container

en: Plain Text
nl: Platte tekst

en: Plain Text Source
nl: Platte tekst bron

en: Please note the following:
nl: Let alsjeblieft op het volgende:

en: Please provide Login Information
nl: Geef inloginformatie op

en: Polling Interval
nl: Inspectie-interval

en: Port
nl: Poort

en: Port of SMTP service
nl: Poort van de SMTP service

en: Possible State Changes:
nl: Mogelijke statuswijzigingen

en: Powered by Zope
nl: Gemaakt met Zope

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preferred encoding
nl: Voorkeurs Encoding

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Prefix added to IDs of groups in this folder
nl: Voorvoegsel voor groep-id's in deze map

en: Prefix to be added to all principal ids to assure that all ids are unique within the authentication service
nl: Voorvoegsel dat voor de principal id's wordt geplaatst om ervoor te zorgen dat alle id's binnen de authentication service uniek zijn

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Principal Folder
nl: Principalmap

en: Principal Folder Prefix
nl: Principalmap voorvoegsel

en: Principal Home Folder
nl: Principal Thuismap

en: Principal Information
nl: Principal Informatie

en: Principal is not lock owner
nl: Principal is geen lock-eigenaar

en: Process id
nl: Procesnummer

en: Provided Interfaces
nl: Geleverde interfaces

en: Provided interface
nl: Geleverde interface

en: Provides a description for the permission.
nl: Geef een beschrijving van de rechten.

en: Provides a description for the principal.
nl: Geef een beschrijving voor de principal.

en: Provides a title for the permission.
nl: Geef een title aan de rechten.

en: Provides a title for the principal.
nl: Geef een titel voor de principal.

en: Python Page
nl: Python Pagina

en: Python name of a factory which can create the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name. If specified, the ``component`` field must be left blank.
nl: Python naam van de factory die het object kan aanmaken. Deze moet een object in een module identificeren conform de dotted name. Als ingevuld, moet het component-veld leeg blijven.

en: Python name of the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name.  If specified, the ``factory`` field must be left blank.
nl: Python naam van het geïmplementeerde object. Dit moet een object in een module identificeren met de volledige dotted name. Als deze waarde is opgegeven, moet het factory-veld leeg zijn.

en: Python path
nl: Python pad

en: Python version
nl: Python Versie

en: Queue Path
nl: Wachtrijpad

en: Queue path
nl: Wachtrij-path

en: RAM Session Data Container
nl: RAM Sessie Data Container

en: RAMCache statistics
nl: RAMCache Statistiek

en: ReStructured Text (ReST) Source
nl: ReStructured Text (ReST) Bron

en: Read Only
nl: Alleen lezen

en: Redo!
nl: Opnieuw uitvoeren!

en: Register
nl: Registreer

en: Register As
nl: Registreer als

note: Default: ""
en: Register a $classname
nl: Registreer een $classname

en: Register a pluggable authentication utility
nl: Registreer een 'pluggable authentication utility'

en: Registered Objects
nl: Geregistreerde Objecten

en: Registration
nl: Registratie

en: Registration Component
nl: Registratiecomponent

en: Registration Manager
nl: Registratiemanager

en: Registration status
nl: Registratiestatus

en: Registrations
nl: Registraties

en: Registrations for this site:
nl: Registraties voor deze site:

en: Renderable source text of the topic.
nl: Te gereneren broncode van het onderwerp.

en: Request type
nl: Requesttype

en: Required
nl: Verplicht

en: Required input is missing.
nl: Dit is een verplicht veld.

en: Restart server
nl: Herstart server

en: Role
nl: Rol

en: Role-Permissions
nl: Rol-Rechten

en: Roles
nl: Rollen

en: Roles assigned to the permission ${perm_title} (id: ${perm_id})
nl: Rollen toegekend aan recht: ${perm_title}(id: ${perm_id})

en: Root Folder
nl: Root Map

en: Runtime Information
nl: Runtime informatie

en: Samples
nl: Voorbeelden

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Saved changes.
nl: Opgeslagen wijzigingen.

en: Schema Fields
nl: Schemavelden

en: Schema not fully implemented
nl: Schema niet volledig geimplementeerd

en: Schema not provided
nl: Schema niet geleverd

en: Schemas
nl: Schema's

en: Search
nl: Zoeken

en: Search String
nl: Zoekstring

en: Search results:
nl: Zoekresultaten:

en: Security
nl: Beveiliging

en: Select Languages:
nl: Selecteer talen:

en: Select one or more transactions from the list below and click the button below. Please be aware that you may only undo a transaction if the object has not been modified in a later transaction by you or any other user.
nl: Selecteer een of meer transacties uit de lijst en klik om de onderstaande knop. Let erop dat je alleen een transactie ongedaan kunt maken als het object niet in een latere transactie door jou of iemand anders is gewijzigd.

en: Sequence Items
nl: Lijstitems

en: Session Credentials Plugin
nl: Sessie Credentials Plugin

en: Session Data Container Properties
nl: Sessie Data Container Eigenschappen

en: Sessions
nl: Sessies

en: Set Field
nl: Setveld

en: Setting
nl: Instelling

note: Default: ""
en: Settings changed at ${date_time}
nl: Instellingen gewijzigd op ${date_time}

en: Show FTP views
nl: Bekijk FTP views

en: Show XML-RPC views
nl: Bekijk XML-RPC views

en: Show browser views
nl: Bekijk browser views

en: Show extended FTP views
nl: Bekijk uitgebreide FTP views

en: Show extended HTTP views
nl: Bekijk uitgebreide HTTP views

en: Show extended XML-RPC views
nl: Bekik uitgebreide XML-RPC views

en: Show extended browser views
nl: Bekijk uitgebreide browser views

en: Show extended other views
nl: Bekijk andere uitgebreide views

en: Show extended required interface adapters
nl: Bekijk uitgebreide verplichte interface adapters

en: Show generic FTP views
nl: Bekijk generieke FTP views

en: Show generic HTTP views
nl: Bekijk generieke HTTP views

en: Show generic XML-RPC views
nl: Bekijke genrieke XML-RPC views

en: Show generic browser views
nl: Bekijk generieke browser views

en: Show generic other views
nl: Bekijk andere generieke views

en: Show generic required interface adapters
nl: Bekijke generieke verplichte interface adapters

en: Show other (unidentified) views
nl: Bekijk andere (niet geïndentificeerde) views

en: Show specific FTP views
nl: Bekijk specifieke FTP views

en: Show specific HTTP views
nl: Bekijk specifieke HTTP views

en: Show specific XML-RPC views
nl: Bekijk specifieke XML-RPC views

en: Show specific browser views
nl: Bekijk specifieke browser views

en: Show specific other views
nl: Bekijk andere specifieke views

en: Show specific required interface adapters
nl: Bekijk specifieke verplichte interface adapters

en: Shutdown server
nl: Sluit server af

en: Sign in
nl: inschrijven

en: Signature
nl: Handtekening

en: Site Manager
nl: Site-Beheerder

en: Site Member
nl: Site-Lid

en: Site-Management Folder
nl: Site-Management Map

en: Size
nl: Omvang

en: Size, bytes
nl: Omvang, bytes

en: Some List
nl: Een lijst

en: Some item
nl: Een item

en: Some number
nl: Een getal

en: Source
nl: Broncode

en: Source State
nl: Bronstate

en: Source Text
nl: Broncode

en: Source Type
nl: Broncodesoort

en: Source Widgets
nl: Bron Widgets

en: Source path
nl: Sourcepad

note: Default: "Invalid value"
en: SourceDisplayWidget-invalid
nl: Ongeldige waarde

note: Default: "Selected"
en: SourceDisplayWidget-label
nl: Geselecteerd

note: Default: "Nothing"
en: SourceDisplayWidget-missing
nl: Niets

note: Default: "Apply"
en: SourceInputWidget-apply
nl: toepassen

note: Default: "Apply"
en: SourceListInputWidget-apply
nl: toepassen

en: SourceText Field
nl: BronTekst veld

en: Special permission indicating unconditional access.                    Public resources are always accessible.
nl: Speciaal recht voor ungeconditioneerde toegang. Publieke resources zijn altijd toegankelijk.

en: Specific Adapters
nl: Specifieke Adapters

en: Specific Browser Views
nl: Specifieke Browser Views

en: Specific FTP Views
nl: Specifieke FTP Views

en: Specific HTTP Views
nl: Specifieke HTTP Views

en: Specific Other Views
nl: Specifieke Andere Views

en: Specific Required Interface Adapters
nl: Specifieke Verplichte Interface Adapters

en: Specific XML-RPC Views
nl: Specifieke XML-RPC Views

en: Specifications of the objects to be viewed
nl: Specificaties van de te bekijken objecten

en: Specifications to be adapted
nl: Specificaties om te adapten

en: Specifies the package from which the configuration file will be
            executed. If you do not specify the package, then the configuration
            cannot be fully validated and improper ZCML files might be written.
nl: Geef de package aan vanaf waar het configuratiebetand wordt uitgevoerd. Als je geen package aangeeft, kan de configuratie niet worden gevalideerd en onjuiste ZCML bestanden kunnen worden weggeschreven.

en: Specifies the schema that characterizes the workflow relevant data of a process instance, found in pd.data.
nl: Geeft het schema aan dat de voor de workflow relevante gegevens karakteriseert, te vinden in pd.data.

en: Specifies whether the members of the collection must be unique.
nl: Geeft aan of de elementen van een verzameling uniek moeten zijn.

en: Start of the range
nl: Begin van bereik

en: Stateful Process Definition
nl: Stateful Proces Definitie

en: Stateful Transition
nl: Stateful transitie

en: States
nl: Statussen

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Stores Annotations for Principals
nl: Bewaar opmerkingen voor principals

en: Stores session data in RAM
nl: Bewaar sessie gegevens in RAM

en: Stores session data persistently in the ZODB
nl: Bewaar sessiegegevens permanent in de ZODB

en: Structured Text (STX) Source
nl: Structured Text (STX) Bron

en: Sub-Transactions
nl: Sub-Transacties

en: Synchronize
nl: Synchroniseren

en: Syntax Error: ${msg}
nl: Syntax Fout: ${msg}

en: System Error
nl: Systeemfout

en: System Security
nl: Systeembeveiliging

en: System platform
nl: Systeemplatform

en: Tells whether a field requires its value to exist.
nl: Geeft aan of een veld verplicht is

en: Template: dbi://username:password@host:port/dbname;param1=value...
nl: Formaat: dbi://gebruiker:wachtwoord@server:poort/dbname;param1=waarde...

en: Testing
nl: Testen

en: Text Field
nl: Tekstveld

en: Text File
nl: Tekstbestand

en: Text Index
nl: Tekstindex

en: Text Indexes
nl: Tekstindexes

en: Text Line Field
nl: Textregelveld

en: Text suitable for use in the 'add content' menu of a management interface
nl: Tekst geschikt voor gebruikt in 'toevoegen inhoud' menu van management interface

en: The Base Folder for the Principal Home Folder.
nl: De Basismap voor de Principal Thuismap.

en: The Connection Name for the connection to be used.
nl: De naam van de verbinding die gebruikt moet worden.

en: The Id of this Help Topic
nl: Id van dit helponderwerp

en: The Interface that defines the Fields comprising the Object.
nl: De interface die de velden definieert omvatten het object

en: The Login/Username of the principal. This value can change.
nl: De gebruikersnaam van de principal. Deze waarde kan veranderen.

en: The Login/Username of the user. This value can change.
nl: De gebruikersnaam van de gebruiker. Deze waarde kan veranderen.

en: The Path to the Definition of a Help Topic
nl: De path naar de definitie van een helponderwerp

en: The Path to the Parent of this Help Topic
nl: De path naar de ouder van dit helponderwerp

en: The Path to the Resource, assumed to be in the same directory as the Help Topic
nl: Er wordt aangenomen dat de path naar de resource in dezelfde directory staat als het helponderwerp

en: The SQL command to be run.
nl: Het uit te voeren SQL commando.

en: The Test Browser
nl: De testbrowser

en: The Title of a Help Topic
nl: De titel van een helponderwerp

en: The URL to display if the item is selected
nl: De URL die gebruikt moet worden als het item wordt geselecteerd

en: The View Name for which this Help Topic is registered
nl: De viewnaam die voor dit helponderwerp is geregistreerd

en: The actual content of the object.
nl: De huidige inhoud van dit object.

en: The attributes specified by the schema can be set
nl: De attributen uit het schema die gewijzigd kunnen worden

en: The browser:form Directive
nl: De browser:form directive

note: Default: ""
en: The character set specified in the content type ($charset) does not match file content.
nl: De opgegeven karakterset in het content type ($charset) sluit niet aan bij de inhoud van het bestand.

note: Default: ""
en: The character set specified in the content type ($charset) is not supported.
nl: De opgegeven karakterset in het content type ($charset) wordt niet ondersteund.

note: Default: ""
en: The character set you specified ($charset) cannot encode all characters in text.
nl: De opgegeven karakterset ($charset) kan niet alle karakters in de tekst aan.

note: Default: ""
en: The character set you specified ($charset) is not supported.
nl: De opgegeven karakterset type ($charset) wordt niet ondersteund.

en: The component the registration is for.
nl: De component waarvoor deze registratie geldt.

en: The condition is given as a TALES expression. The expression has access to the variables:
    
    context -- The object the menu is being displayed for
    
    request -- The browser request
    
    nothing -- None
    
    The menu item will not be displayed if there is a 
    filter and the filter evaluates to a false value.
nl: De conditie wordt opgegeven als TALES expressie. De expressie heeft toegang tot de volgende variabelen:
    
    context -- Het object waarvoor het menu wordt getoond
    
    request -- De browser request
    
    nothing -- None
    
    Het menu item wordt niet getoond als er een filter is en het filter resulteert in een ongeldige waarde.

en: The condition that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
nl: De conditie die bekeken wordt om te beslissen of de transitie opgestart mag worden.

en: The content type identifies the type of data.
nl: Het inhoudstype geeft het soort gegevens aan.

en: The content type the script outputs.
nl: De content type die de script teruggeeft.

en: The database is up to date for ${application}.
nl: De database is gewijzigd voor ${application}.

en: The database was updated to generation ${generation} for ${application}.
nl: De database is bijgewerkt naar generatie ${generation} voor ${application}.

en: The field default value may be None or a legal
                            field value
nl: De standaard waarde van het veld mag None of een andere geldige veldwaarde zijn.

en: The field is not bound.
nl: Het veld is niet gebonden.

en: The given name is already being used
nl: De opgegeven naam is al in gebruik

en: The given name(s) %s is / are already being used
nl: De opgegeven na(a)m(en) %s is / zijn al in gebruik

en: The id uniquely identifies this menu.
nl: Het id dat een unieke identificatie is voor dit menu.

en: The interface of the objects being adapted
nl: De interface van de objecten die worden adapted

en: The interface provided
nl: De geleverde interface

en: The interface provided by the utility
nl: De interface geleverd door deze utility

en: The interface the component provides through this registration.
nl: De interface die door registratie door de component wordt geleverd.

en: The interface this component provides.
nl: De intreface die door deze component wordt geleverd.

en: The interface this view is the default for.
nl: De standaard interface voor deze view.

en: The interface this viewlet manager provides.
nl: De interface die deze viewletmanager levert.

en: The layer the resource is in.
nl: De laag waarin de resource staat.

en: The layer the view is in.
nl: De laag waarin de view is opgenomen.

en: The listed interfaces' methods and attributes can be accessed.
nl: Deze methoden en atributen van de interface die toegankelijk zijn.

en: The listed schemas' properties can be modified/mutated.
nl: De genoemde eigenschappen van schema kunnen worden gewijzigd.

en: The menu id of the menu that describes the sub-menu below this item.
nl: Het menu id of het menu dat het submenu beschrijft.

en: The name of the content provider.
nl: De naam van de content provider

en: The name of the resource.
nl: De naam van de resource.

en: The name shows up in URLs/paths. For example 'foo'.
nl: De naam komt voor in URL's/paden. Bijvoorbeeld 'foo'.

en: The name under which the utility will be known.
nl: De naam worden deze utility bekend moet zijn.

en: The page that you are trying to access is not available
nl: De pagina die je op hebt gevraagd is niet beschikbaar

en: The password for the principal.
nl: Het wachtwoord van de principal.

en: The password for the user.
nl: Het wachtwoord van de gebruiker

en: The password manager will be used for encode/check the password
nl: De wachtwoordbeheerder wordt gebruikt om wachtwoorden te versleutelen en te controleren

en: The permission needed to fire the Transition.
nl: Het recht dat nodig is om transities op te starten.

en: The permission needed to use the component
nl: De rechten benodigd om deze component te gebruiken

en: The permission needed to use the view.
nl: De rechten benodigd om deze view te gebruiken

en: The permission required for use
nl: De benodigde rechten voor het gebruik

en: The principal's home folder; if none has been defined, this attribute will be `None`.
nl: De thuismap van de principal; als er geen is gedefinieerd, zal deze attribuut 'None' als waarde kennen.

en: The registration manager keeps track of all component registrations.
nl: De registratiemanager houdt alle registraties van componenten bij.

en: The script that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
nl: De script die uitgevoerd wordt om te beslissen of de transiatie opgestart mag worden.

note: Default: ""
en: The server will be restarted in ${number} seconds.
nl: De server wordt herstart over ${number} seconden.

note: Default: ""
en: The server will be shutdown in ${number} seconds.
nl: De server wordt gestopt over ${number} seconden.

en: The source of the Python page.
nl: De broncode van de Python pagina.

en: The source of the dtml page.
nl: De broncode van de DTML Pagina

en: The source of the page template.
nl: De broncode van de Page Template

en: The specified URI is not valid.
nl: De opgegeven URI is niet geldig.

en: The specified dotted name is not valid.
nl: De opgegeven dotted name is niet geldig.

en: The specified id is not valid.
nl: Het opgegeven id is niet geldig.

en: The specified log entry was not found. It may have expired.
nl: De gevraagde log regel is niet gevonden. Deze kan verlopen zijn.

en: The title of the principal. This is usually used in the UI.
nl: De titel van de principal. Deze wordt meestal in de UI gebruikt.

en: The title provides the basic label for the menu item.
nl: De titel is het label voor het menu item.

en: The title provides the basic label for the menu.
nl: De title is de label voor het menu.

en: The unique identification of the principal.
nl: Een unieke identificatie van de principal.

en: There are ${num_errors} input errors.
nl: Er zijn ${num_errors} invoerfouten.

en: There are no adapters registered for this interface.
nl: Er zijn geen adapters voor deze interface geregistreerd.

en: There are no attributes in this class.
nl: Er zijn geen attributen in deze klasse.

en: There are no attributes or fields specified.
nl: Er zijn geen attributen of velden gespecificeerd.

en: There are no base classes.
nl: Er zijn geen basisklassen.

en: There are no base interfaces.
nl: Er zijn geen basisinterfaces.

en: There are no extended adapters registered for this interface.
nl: Er zijn geen uitgebreide adapters geregistreerd voor deze interface.

en: There are no fields specified.
nl: Er zijn geen velden opgegeven.

en: There are no generic adapters registered.
nl: Er zijn geen adapters voor deze interface geregistreerd.

en: There are no implemented interfaces.
nl: Er zijn geen geïmplementeerde interfaces.

en: There are no items.
nl: Er zijn geen items.

en: There are no known subclasses.
nl: Er zijn geen bekende subklassen.

en: There are no methods in this class.
nl: Er zijn geen methoden in deze klasse.

en: There are no methods specified.
nl: Er zijn geen methoden gespecificeerd.

en: There are no specific adapters registered for this interface.
nl: Er zijn geen specifieke adapters geregistreerd voor deze interface.

en: There are no views available.
nl: Er zijn geen views beschikbaar.

en: There isn't enough context to get URL information. This is probably due to a bug in setting up location information.
nl: Er is niet genoeg context om de URL informatie te verkrijgen. Dit komt waarschijnlijk door een fout in de lokatie informatie.

en: There were errors
nl: Er waren fouten

en: There were no annotations or they were not inspectable.
nl: Er zijn geen annotaties die geïnspecteerd kunnen worden.

en: Third party cookie
nl: Cookies van derden

en: This adapter is only available, if the principal has this permission.
nl: Deze adapter is alleen beschikbaar als de principal deze rechten heeft.

en: This attribute provides a hint for menu item ordering.Menu items will generally be sorted by the `for_`attribute and then by the order.
nl: Deze attribuut geeft een hint voor het sorteren van de menu items. Normaal gesproken worden de menu items gesorterd op het 'for_' attribuut en daarna volgens 'order'.

en: This attribute specifies the interface the adapter instance must provide.
nl: Dit attribuut specificeert de interface die de instantie van de adapter moet leveren.

en: This edit form allows you to associate a cache with this object.
nl: Dit formulier geeft je de mogelijkheid om cache voor dit object aan te maken.

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this file.
nl: Dit wijzigingsformulier makat het je mogelijk om de eigenscjappen van het bestand te wijzigen.

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this image.
nl: Dit wijzigingsformulier maakt het je mogelijk de eigeschappen van deze afbeelding te wijzigen.

en: This form lets you undo all transactions initiated by any user.
nl: Dit formulier laat je alle transacties van alle gebruikers ongedaan maken.

en: This form lets you undo your last transactions. You are only viewing transactions initiated by you.
nl: Dit formulier maakt het je mogelijk je laatste transacties ongedaan te maken. Je ziet alleen transacties die door jou zijn geinitieerd.

en: This is a list of attributes and methods that can be accessed.
nl: Dit is een lijst van attributen en methoden die toegankelijk zijn.

en: This is a list of attributes that can be modified/mutated.
nl: Dit is een lijst van attributen die kan worden gewijzigd.

en: This is already a site
nl: Dit is al een site

en: This is probably because the module of the class, ${module}, can't be found or because the name, ${name}, is no longer defined by the module.
nl: Dit komt waarschijnlijk doordat de module van de class, ${module}, niet gevonden kan worden of doordat de naam, ${name}, niet langer gedefinieerd wordt door de module.

en: This object is broken because its class can not be found.
nl: Dit object is gebroken omdat zijn class niet gevonden kan worden.

en: This object is registered:
nl: Dit object is geregistreerd:

en: This object isn't yet registered.
nl: Dit object is nog niet geregistreerd:

en: This page lists the exceptions that have occurred in this site recently.
nl: Deze pagina toont de uitzonderingen die laatstelijk zijn opgetreden.

en: This screen allows you to activate Inline Code Evaluation. This means that you can say ${code-example-1} or ${code-example-2}
nl: Dit scherm maakt het je mogelijk om Inline Code Evaluatie te activeren. Dit betekent dat je bijvoorbeeld ${code-example-1} of {$code-example-2} kunt gebruiken.

en: This should be a list of interfaces or classes
nl: Dit is een lijst van interfaces of klassen

en: This should be a list of interfaces or classes
nl: Dit is een lijst van interfaces en klassen

en: This subscriber is only available, if the principal has this permission.
nl: Deze subscriber is alleen beschikbar als de principal deze rechten heeft.

en: Time
nl: Tijd

en: Time between cache cleanups
nl: Tijd tussen cache schoningen.

en: Timeout resolution (in seconds)
nl: Timeout (in seconden)

en: Tip
nl: Hint

en: Title
nl: Titel

en: Title:
nl: Titel:

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Transactions
nl: Transacties

en: Transition Items
nl: Transitie Items

en: Transitions
nl: Transities

en: Translate
nl: Vertaal

en: Translate this!
nl: Vertaal dit!

en: Translation Domain
nl: Vertaaldomein

en: Translation Domain - Synchronize
nl: Vertaalservice - Synchroniseren

en: Translation Domain - Translate
nl: Vertaaldomein - Vertalen

en: Translation Domains
nl: Vertaaldomeinen

en: True
nl: Waar

en: Tuple Field
nl: Tuple-veld

en: Type of the source text, e.g. structured text
nl: Soort van de broncode, bijvoorbeel structured text

en: URI Field
nl: URI-veld

en: URI of the icon representing this menu item
nl: URI of het icoon bij dit menu item

en: Unauthorized
nl: Ongeautoriseerd

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Undo all
nl: Maak alles ongedaan

en: Undo more
nl: Maak meer ongedaan

en: Undo!
nl: Maak ongedaan!

en: Unique Id Utility
nl: Uniek Id Utility

en: Unique Members
nl: Uniek

en: Unset
nl: Niet ingesteld

en: Up to Date
nl: Actueel

en: Updated Workflow Data.
nl: Workflow Data bijgewerkt.

note: Default: ""
en: Updated on ${date_time}
nl: Gewijzigd op ${date_time}

en: Upload a file
nl: Upload een bestand

en: Upload an image
nl: Upload een afbeelding toe

en: Uptime
nl: Draaitijd

en: Use TLS always for sending email.
nl: Gebruik altijd TLS voor het versturen van e-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: User Accounts
nl: Gebruikersnamen

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: User Preferences
nl: Gebruikersvoorkeuren

en: User Preferences API
nl: Gebruikersvoorkeuren API

en: User interface ZMI
nl: Gebruikersinterface ZMI

en: User:
nl: Gebruiker:

en: User: ${user_title}
nl: Gebruiker: ${user_title}

en: User: ${user}
nl: Gebruiker: ${user}

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username used for optional SMTP authentication.
nl: Gebruikersnaam die gebruikt wordt voor toegang tot de SMTP server.

en: Uses a cookie to uniquely identify a client, allowing        state to be maintained between requests
nl: Gebruik een cookie om een client uniek te identificeren en maak het daarmee mogelijk om de status tussen twee request bij te houden

en: Using testbrowser On the Internet
nl: Testbrowser gebruiken op het internet

en: Utility Name
nl: Naam van utility

en: Value
nl: Waarde

en: Value Type
nl: Type van waarde

en: Value is too big
nl: Waarde is te groot

en: Value is too long
nl: Waarde is te lang

en: Value is too short
nl: Waarde is te kort

en: Value is too small
nl: Waarde is te klein

en: Value:
nl: Waarde:

en: View ${number} earlier transactions
nl: Toon ${number} eerdere transacties

en: View ${number} later transactions
nl: Toon ${number} latere transacties

en: View Error Log Report
nl: Bekijk Fout Log Rapport

en: View Module Names
nl: Bekijk naam van modules

en: View Name
nl: Viewnaam

en: View attributes that are also allowed if the user has permission.
nl: View attributen die ook toegankelijk zijn als de gebruiker de rechten heeft.

en: View attributes that are also allowed if user has permission.
nl: View attributen die toegankelijk zijn als de gebruiker deze rechten heeft.

en: View only transactions in this location
nl: Toon alleen transacties op deze lokatie

en: View transactions regardless of location
nl: Toon transacties ongeacht de lokatie

en: Welcome
nl: Welkom

en: Welcome to the Zope 3 API documentation tool. The documentation provided here is separated in several discrete documentation modules. You can see the list of available modules in the top-left box on your screen. When you click on a module, the module's menu will appear below. In the menu you have then navigational means to access the documentation content of the module.
nl: Welkom bij de Zope 3 API-Documentatie. Deze documentatie bestaat uit een aantal afzonderlijke documentatiemodules. In de linkerbovenhoek van het scherm ziet u een lijst van beschikbare modules. Als op een module u klikt verschijnt het menu van de module hieronder. In het menu kunt u dan door de documentatie van de module bladeren.

en: When a user selects a browser menu item, the URLgiven in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
nl: Op het moment dat een gebruiker een menu browser menu item selecteert wordt de opgegeven URL van de actie getoond. De URL is meestal een relatieve URL ten opzicht van het object waarvoor het menu item is.

en: Widgets and Forms
nl: Widgets en Formulieren

en: With interfaces
nl: Met interfaces

en: With this permission a user may undo all transactions,                    regardless of who initiated them
nl: Met dit recht kan een gebruiker alle transacties ongedaan maken, ongeacht wie de transacties jheeft geïnitieerd.

en: With this permission a user may undo his/her own                    transactions.
nl: Met dit recht kan een gebruiker zijn/haar eigen transacties ongedaan maken.

en: Word Count
nl: Aantal Woorden

en: Workflow Options
nl: Opties voor workflow

en: Workflow:
nl: Workflow

en: Wrong contained type
nl: Verkeerde contained type

en: XML element representing the configuration root.
nl: XML Element die de configuratie root voorstelt.

en: You are being redirected!
nl: Je wordt doorgestuurd!

en: You are looking at transactions regardless of location.
nl: Je kijkt naar de transacties ongeacht de lokatie.

en: You are looking only at transactions from this location.
nl: Je kijkt naar transacties van deze lokatie.

en: You are not authorized
nl: Je hebt onvoldoende toegangsrechten

en: You are not authorized to perform this action. However, you may login as a different user who is authorized.
nl: Je hebt geen rechten om deze actie uit te voeren. Je kunt eventueel inloggen als een andere gebruiker, die wel is geautoriseerd.

en: You are now logged in as ${UserTitle}.
nl: Je bent nu ingelogd als ${UserTitle}.

en: You are now logged out.
nl: Je bent nu uitgelogd.

en: You can configure how many exceptions should be kept and whether the exceptions should be copied to Zope's event log file(s).
nl: Je kent instellen hoeveel uitzondering bewaard moeten blijven en of de uitzonderingen naar de Zope's event log bestanden gekopieerd moeten worden.

en: You can configure the RAM Cache here.
nl: Hier kun je de RAM Cache instellen.

en: You cancelled the login procedure.
nl: Je hebt de inlogprocedure afgebroken.

note: Default: ""
en: You choose both allow and deny for permission "${permission}". This is not allowed.
nl: U kiest zowel toestaan en weigeren voor permissie "${permission}". Dit is niet toegestaan.

en: You didn't specify any ids to copy.
nl: Je hebt geen id's opgegeven om te kopiëren.

en: You didn't specify any ids to cut.
nl: Je hebt geen id's aangegeven om te knippen.

en: You didn't specify any ids to remove.
nl: Je hebt geen id's opgegeven om te verwijderen.

en: You didn't specify any ids to rename.
nl: Je hebt geen id's aangegeven om te hernoemen.

en: You might be trying to access a non-existing page
nl: Je probeert wellicht een niet bestaande pagina te benaderen

en: You might have misspelled the url
nl: Je hebt wellicht de URL verkeerd gespeld.

en: You must select the type of object to add.
nl: Je moet het objecttype selecteren om toe te voegen.

en: Z3 UI
nl: Z3 Gebruikersinterface

en: ZCML File
nl: ZCML bestand

en: ZCML Reference
nl: ZCML Referentie

en: ZODB Control
nl: Beheer ZODB

note: Default: ""
en: ZODB "${name}" successfully packed.
nl: ZODB "${name}" met succes onderhouden.

en: ZPT Page
nl: ZPT Pagina

en: Zope 3 API Documentation
nl: Zope 3 API-Documentatie

en: Zope Developer Info
nl: Zope Ontwikkelaar Info

en: Zope Runtime Information
nl: Zope Runtime Informatie

en: Zope Tree
nl: Zope 3 Boom

en: Zope version
nl: Zope Versie

en: [Login]
nl: [Inloggen]

en: [Logout]
nl: [Uitloggen]

en: 
        All used and important interfaces are registered through the site
        manager. While it would be possible to just list all attributes, it is
        hard on the user to read such an overfull list. Therefore, interfaces that
        have partial common module paths are bound together.
    
        The documentation of an interface also provides a wide variety of
        information, including of course the declared attributes/fields and
        methods, but also available adapters, and utilities that provide
        this interface.
nl: 
        Alle gebruikte en belangrijke interfaces worden door de interface service
        geregistreerd. Het is mogelijk om een lijst van alle attributen te tonen,
        maar het lastig om zo'n overvolle lijst te lezen. Daarom zijn modules die 
        delen gemeen hebben gegroepeerd.
    
        De documentatie van een interface biedt je een grote hoeveelheid
        aan informatie, zoals de attributen/velden en methoden, maar ook
         beschikbare adapters, services en utilities die deze interface bieden.

en: 
        Here you can see all registered interface types. When you open the subtree
        of a specific interface type, you can see all the interfaces that provide
        this type. This can be very useful in cases where you want to determine
        all content type interfaces, for example.
nl: 
        Hier zie je alle geregistreerde interface types. Als je de subtree van een
       interface type opent, kun je alle interface zien die dit type levert.
       Dit kan bijvoorbeeld erg handig zijn als je alle content type interfaces
       wilt zien.

en: 
        Preferences for API Docs' Interface Details Screen
    
        It is possible to hide and show various sections of the interface details'
        screen. The following preferences allow you to choose the sections to be
        shown by default.
nl: 
        Voorkeuren voor API Doc Interface Detailschemn   Het is mgelijk om secties van de interface details te tonen en te verbergen.   De volgende voorkeuren geven aan welke sectie standaard getoond worden.

en: 
        This is a developer's book compiled from all existing documentation
        files. It is not meant to be a complete or cohesive work, but each chapter
        in itself is a little story. Think about it like a collection of fairy
        tales.
nl: 
        Dit is het ontwikelaarsboek samengesteld uit alle bestaande documentatie-
       bestanden. Het is niet bedoeld als een complete en coherente verzameling.
       Elk hoofdstuk is een apart verhaal. Het is te vergelijken met een verzameling
       sprookjes.

en: 
        This module presents you with a complete list of ZCML directives and
        serves therefore well as reference. The menu provides you with a tree that
        organizes the directives by namespaces.
    
        The documentation contents for each directive tells you all the available
        attributes and their semantics. It also provides a link to the interface
        the directive confirms to. If available, it will even tell you the
        file the directive was declared in. At the end a list of available
        subdirectives is given, also listing the implemented interface and
        available attributes.
nl: 
        Deze module geeft je een compleet overzicht van ZCML directives en
        dient dan ook als een naslagwerk. Het menu heeft een boomstructuur
        dat de directives per namespace weergeeft.
    
        Van elke directive zijn de aanwezige attributen en hun semantiek vermeld.
        Er is ook een link naar de betreffende interface.
        Indien beschikbaar geeft het ook het bestand aan waarin de directive
        is vermeld. Op het einde van de lijst worden de beschikbare
        subdirectives vermeld inclusief de geimplementeerde interface en
        beschikbare attributen.

en: 
    Removal of object (${object}) which has dependents (${dependents})
    is not possible !
    
    You must deactivate this object before trying to remove it.
nl: 
    Verwijdering van object (${object}) dat afhankelijkheden heeft (${dependents})
    is niet mogelijk !
    
    U moet dit object deactiveren voordat u het verwijdert.

en: add more
nl: meer toevoegen

note: Default: "Add and Test"
en: add-and-test
nl: toevoegen en testen

note: Default: "Add"
en: add-button
nl: toevoegen

note: Default: "Add Images"
en: add-images-permission
nl: Toevoegen afbeeldingen

note: Default: "Add SQL Scripts"
en: add-sql-scripts-permission
nl: Toevoegen SQL-script

note: Default: "Invalidated."
en: cache-invalidated
nl: Cache ongeldig verklaard

note: Default: "Change and Test"
en: change-and-test
nl: wijzigen en testen

note: Default: "Change"
en: change-button
nl: Wijzig

note: Default: "Change security settings"
en: change-security-settings-permission
nl: Wijzig beveiligingsinstellingen

note: Default: "Choose"
en: choose-button
nl: Kies

note: Default: ""
en: comment: ${comment}
nl: opmerking: ${comment}

note: Default: "Connect"
en: connect-button
nl: verbinden

note: Default: "Apply"
en: container-apply-button
nl: toepassen

note: Default: "Cancel"
en: container-cancel-button
nl: annuleren

note: Default: "Copy"
en: container-copy-button
nl: kopiëren

note: Default: "Cut"
en: container-cut-button
nl: knippen

note: Default: "Delete"
en: container-delete-button
nl: verwijderen

note: Default: "Paste"
en: container-paste-button
nl: plakken

note: Default: "Rename"
en: container-rename-button
nl: hernoemen

en: control panels
nl: Beheerschermen

note: Default: "Create Workflow ProcessInstances"
en: create-workflow-processinstances-permission
nl: Maak workflow proces instantie

en: days
nl: dagen

en: default
nl: standaard

note: Default: "Delete"
en: delete-button
nl: verwijderen

note: Default: "Disconnect"
en: disconnect-button
nl: verbinding verbreken

en: dotted name is not correct !
nl: naam met puntjes is niet correct!

note: Default: "Edit"
en: edit-button
nl: wijzigen

note: Default: "Execute"
en: execute-button
nl: uitvoeren

note: Default: "Export"
en: export-button
nl: exporteren

en: factory path:
nl: factory pad:

note: Default: "Filter"
en: filter-button
nl: filteren

note: Default: "Find"
en: find-button
nl: zoek-knop

en: from (line ${beginline}, column ${begincolumn}) to (line ${endline}, column ${endcolumn})
nl: van (regel ${beginline}, kolom ${begincolumn}) tot (regel ${endline}, kolom ${endcolumn})

note: Default: "Change"
en: grant-submit
nl: toekennen

note: Default: "Date"
en: heading-date
nl: Datum

note: Default: "Description"
en: heading-description
nl: Beschrijving

note: Default: "Location"
en: heading-location
nl: Lokatie

note: Default: "Principal"
en: heading-principal
nl: Principal

note: Default: "Request info"
en: heading-request-info
nl: Request info

en: id of the principal owning the lock
nl: id van de principal die de eigenaar van de lock is

note: Default: "Import"
en: import-button
nl: importeren

note: Default: "Invalidate Cached Value"
en: invalidate-cache-button
nl: cache legen

note: Default: ""
en: item-missing-single-value-for-display
nl: Geen enkelvoudig veld aanwezig

note: Default: "not available"
en: label-not-available
nl: Niet beschikbaar

note: Default: "Log in"
en: login-button
nl: inloggen

note: Default: "Make Transition"
en: make-transition-button
nl: Maak transitie

note: Default: "Manage Application"
en: manage-application-permission
nl: Beheer applicatie

note: Default: "Manage Code"
en: manage-code-permission
nl: Beheer code

note: Default: "Manage Content"
en: manage-content-permission
nl: Beheer inhoud

note: Default: "Manage Principals"
en: manage-principal-permission
nl: Beheer principals

note: Default: "Manage Service Bindings"
en: manage-service-bindings-permission
nl: Beheer servicekoppelingen

note: Default: "Manage Services"
en: manage-services-permission
nl: Beheer diensten

note: Default: "Manage Site"
en: manage-site-permission
nl: Beheer site

note: Default: "Manage Workflow ProcessDefinitions"
en: manage-workflow-processdefinitions-permission
nl: Beheer workflow proces definities

en: n/a
nl: n/b

en: name only search
nl: zoek alleen op naam

note: Default: "No cache associated with object."
en: no-cache-associated
nl: Geen cache aanwezig

note: Default: "n/a"
en: not-available
nl: niet beschikbaar

en: off
nl: uit

en: on
nl: aan

note: Default: "Pack"
en: pack-button
nl: pack

en: path is not correct !
nl: pad is niet correct!

note: Default: "Acquire"
en: permission-acquire
nl: Neem rechten over

note: Default: "Allow"
en: permission-allow
nl: Toestaan

note: Default: "Deny"
en: permission-deny
nl: Blokkeren

en: presentation type:
nl: presentatietype:

en: provides:
nl: levert:

note: Default: "Public"
en: public-permission
nl: publiek

note: Default: "Refresh"
en: refresh-button
nl: verversen

note: Default: "Register this object again"
en: register-again-button
nl: Registreer dit object weer

note: Default: "Register this object"
en: register-button
nl: registreren

en: registered:
nl: geregistreerd:

en: registration info:
nl: registratie-info

note: Default: "Reindex"
en: reindex-button
nl: herindexeren

note: Default: "Reload"
en: reload-button
nl: opnieuw laden

note: Default: "Remove"
en: remove-button
nl: verwijderen

note: Default: "Remove selected items"
en: remove-selected-items
nl: Verwijder geselecteerde items

en: required
nl: verplicht

en: requires:
nl: vereist:

note: Default: "Reset"
en: reset-button
nl: herstellen

en: resource:
nl: bron:

note: Default: "Return to log"
en: return-to-log-button
nl: Terug naar log

note: Default: "Save Changes"
en: save-changes-button
nl: opslaan

note: Default: "Save Settings"
en: save-settings-button
nl: instellingen bewaren

note: Default: "Search"
en: search-button
nl: zoeken

en: seconds
nl: seconden

note: Default: "Send out mail with arbitrary from and to addresses"
en: send-mail-permission
nl: E-mails verzenden

note: Default: "(no values)"
en: sequence-value-is-empty
nl: Waarde is leeg

note: Default: "(no value available)"
en: sequence-value-not-provided
nl: Geen waarde opgegeven

note: Default: "Show"
en: show-button
nl: bekijken

note: Default: "Change"
en: submit-button
nl: versturen

note: Default: "Synchronize"
en: synchronize-button
nl: synchroniseren

en: system security
nl: Systeembeveiliging

en: template:
nl: sjabloon:

note: Default: "Test"
en: test-button
nl: testen

en: time value indicating the creation time
nl: tijdswaarde die de aanmaaktijd aangeeft

en: time value indicating the lock timeout from creation
nl: tijdswaarde die de lock timeout vanaf aanmaak aangeeft

note: Default: "Undo all transactions"
en: undo-all-transactions-permission
nl: Alle transacties ongedaan maken

note: Default: "Undo"
en: undo-button
nl: ongedaan maken

note: Default: "Undo one's own transactions"
en: undo-own-transaction-permission
nl: Eigen transacties ongedaan maken

note: Default: "Update"
en: update-button
nl: actualiseren

note: Default: "Use Workflow ProcessInstances"
en: use-workflow-processinstances-permission
nl: Gebruik workflow proces instantie

en: user accounts
nl: gebruikersnamen

note: Default: "View"
en: view-permission
nl: Bekijken

note: Default: ""
en: vocabulary-missing-multiple-value-for-display
nl: Geen meerdere waarden aanwezig

note: Default: "(no values)"
en: vocabulary-missing-multiple-value-for-edit
nl: Geen meerdere waarden aanwezig

note: Default: "(no value)"
en: vocabulary-missing-single-value-for-edit
nl: Geen enkelvoudige waarde aanwezig

note: Default: "Access Online API documentation"
en: zope.app.apidoc.UseAPIDoc
nl: Bekijk de online API documentatie

note: Default: "Change Dublin-Core Meta Data"
en: zope.app.dublincore.change-permission
nl: DublinCore-Metadata wijzigingsrechten

note: Default: "View Dublin-Core Meta Data"
en: zope.app.dublincore.view-permission
nl: DublinCore-Metagegevens leesrechten
