zope - en to pl translation catalogue (156 entries)

en: All users have this role implicitly
pl: Wszyscy użytkownicy mają tę rolę domyślnie

en: Everybody
pl: Wszyscy

en: Site Manager
pl: Sterownik Strony

en: Site Member
pl: Członek Strony

en: Book
pl: Książka

en: Factories
pl: Fabryki

en: Modules are usually depending on each other by using links that create references across all modules. Each module has a "theme" that it follows, which was designed to aid the developer directly to the desired information. Below you see a short description of every module.
pl: Moduły są uzależnione od siebie poprzez referencje. Każdy moduł ma "temat" pomagający programiście znalezć porządaną informacje. Poniżej jest lista z krótkim opisem każdego modułu.

en: Zope 3 API Documentation
pl: Dokumentacja Zope 3 API

en: Click on one of the Documentation Modules above and a menu for this module will appear.
pl: Kliknij na jeden z Modułów Dokumentacji umieszczonych powyżej, a pokaże się menu dla tego modułu.

en: Zope 3 API Docs
pl: Dokumentacja API Zope 3

en: Known Subclasses
pl: Znane Podklasy

en: (C-based class)
pl: (Klasa programowana in C)

en: Base classes
pl: Klasy bazowe

en: There are no known subclasses.
pl: Brak znanych podklas

en: Implemented Interfaces
pl: Implementowane Interfejsy

en: There are no implemented interfaces.
pl: Brak zaimplementowanych interfejsów

en: Signature
pl: Podpis

en: Documentation String
pl: Tekst Dokumentacji

en: type:
pl: typ:

en: Value:
pl: Wartość:

en: Attributes/Properties
pl: Atrybuty/Właściwości

en: Interface:
pl: Interfejs:

en: Permissions:
pl: Pozwolenia:

en: (read)
pl: (odczyt)

en: (write)
pl: (zapis)

en: There are no attributes in this class.
pl: Ta klasa nie ma atrybutów

en: Methods
pl: Metody

en: There are no methods in this class.
pl: Ta klasa nie ma metod

en: There are no base classes.
pl: Nie ma klas bazowych

note: Default: "Find"
en: find-button
pl: szukaj

en: Browse Zope Source
pl: Przeglądaj Źródła Zope

en: Class Finder:
pl: Wyszukiwarka Klas:

en: (Enter partial Python path)
pl: (Wprowadź częściową ścieżkę Pythona)

en: [top]
pl: [góra]

en: Zope 3 Code Browser
pl: Przeglądarka Kodu Zope 3

en: Code Browser
pl: Przeglądarka Kodu

en: Zope 3 root.
pl: Korzeń Zope 3.

en: Configuration Filename
pl: Nazwa Pliku Konfiguracyjnego

en: Path to the configuration file
pl: Ścieżka do pliku konfiguracyjnego

en: Configuration Package
pl: Pakiet Konfiguracyjny

en: Specifies the package from which the configuration file will be
            executed. If you do not specify the package, then the configuration
            cannot be fully validated and improper ZCML files might be written.
pl: Wyspecyfikuj pakiet z którego plik konfiguracyjny będzie 
            uruchamiany. Jeśli nie podasz pakietu konfiguracja
            nie może zostać sprawdzona i nie poprawne pliki ZCML mogą zostać zapisane.

en: XML Root Element
pl: Znacznik Główny XML

en: XML element representing the configuration root.
pl: element XML przedstawiający główną konfigurację

en: <i>no name</i>
pl: <i>bez nazwy</i>

en: (name: ${name})
pl: (nazwa: ${name})

en: registered:
pl: zarejestrowany:

en: requires:
pl: wymaga:

en: No interface required.
pl: Interfejs nie wymagany.

en: provides:
pl: dostarcza:

en: No interface provided.
pl: Żadnych interfejsów nie dostarczono.

en: registration info:
pl: informacja do rejestracji:

en: (Attribute)
pl: (Atrybut)

en: There are no methods specified.
pl: Nie ma żadnych metod

en: Attributes/Fields
pl: Atrybuty/Pola

en: There are no attributes or fields specified.
pl: Atrybuty czy pola są nie są zadeklarowne.

en: There are no views available.
pl: Nie ma dostępnych widoków

en: Interfaces
pl: Interfejsy

en: 
        All used and important interfaces are registered through the site
        manager. While it would be possible to just list all attributes, it is
        hard on the user to read such an overfull list. Therefore, interfaces that
        have partial common module paths are bound together.
    
        The documentation of an interface also provides a wide variety of
        information, including of course the declared attributes/fields and
        methods, but also available adapters, and utilities that provide
        this interface.
pl: 
        Wszytkie użyte i ważne interfejsy są rejestrowane przy użyciu meneżera strony.
        Choć możiwe byłoby poprostu wypisanie wszystkich atrybutów, to 
        użytkownikowi trudno jest przeczytać tak przeładowaną listę. Zatem interfejsy 
        które maję wspólne ścieżki modułów są połączone razem.
    
        Dokumentacja interfejsu dostarcza także szerokiego spektrum
        infomrmacji, włącznie z deklarowanymi atrybutami/polami oraz
        metodami, a także dostępnymi adapterami i narzędziami dostarczanymi
        przez ten interfejs.

en: Extended Adapters
pl: Rozszerzone Adaptery

en: There are no extended adapters registered for this interface.
pl: Nie ma zarejstrowanych rozszerzonych adapterów dla tego interfejsu.

en: Generic Adapters
pl: Generalne Adaptery

en: There are no generic adapters registered.
pl: Nie ma zarejestrowanych generalnych adapterów

en: Adapters that provide this interface:
pl: Adaptery dostrczające ten interfejs

en: There are no adapters registered for this interface.
pl: Nie ma adapterów zarejestrowanych dla tego interfejsu

en: Other Information
pl: Inne Informacje

en: A list of factories that create objects implementing this interface.
pl: Lista fabryk tworzących obiekty dostraczające ten interfejs

en: Base interfaces
pl: Podstawowe interfejsy

en: A list of utilities that are registered to provide this interface.
pl: Lista nażędzi, które są zarejestrwane aby dostarczyć ten interfejs.

en: Classes
pl: Klasy

en: A list of classes that implement this interface. This might duplicate the entries in Utilities.
pl: Lista klas, które implementóją ten interfejs. To może być powtórzenie wpisów z listy Narzędzi

en: There are no base interfaces.
pl: Brak bazowych interfejsów

en: Adapters
pl: Adaptery

en: Adapters where this interface is required:
pl: Adaptery tam, gdzie wymagany jest interfejs:

en: Generic HTTP Views
pl: Ogólne Widoki HTTP

en: Extended HTTP Views
pl: Rozszerzone Widoki HTTP

en: FTP Views
pl: Widoki FTP

en: Show FTP views
pl: Pokaż widoki FTP

en: Specific FTP Views
pl: Specyficzne widoki FTP

en: Show specific FTP views
pl: Pokaż specyficzne widoki FTP

en: Extended FTP Views
pl: Rozszerzone widoki FTP

en: Show extended FTP views
pl: Pokaż rozszerzone widoki FTP

en: Generic FTP Views
pl: Podstawowe widoki FTP

en: Show generic FTP views
pl: Pokaż podstawowe widoki FTP

en: Other Views
pl: Inne Widoki

en: Show other (unidentified) views
pl: Pokaż inne (niezidentyfikowane) widoki

en: Specific Other Views
pl: Inne specyficzne widoki

en: Show browser views
pl: Pokaż widoki przeglądarki

en: Specific Browser Views
pl: Widoki konkretnej przeglądarki

en: Show specific browser views
pl: Pokaż widoki konkretnej przeglądarki

en: Extended Browser Views
pl: Rozszerzone widoki przeglądarki

en: Show extended browser views
pl: Pokaż rozszerzone widoki przeglądarki

en: Generic Browser Views
pl: Podstawowe widoki przeglądarki

en: Show generic browser views
pl: Pokaż podstawowe widoki przeglądarki

en: XML-RPC Views
pl: Widoki XML-RPC

en: Show XML-RPC views
pl: Pokaż widoki XML-RPC

en: Specific XML-RPC Views
pl: Specyficzne widoki XML-RPC

en: Show specific XML-RPC views
pl: Pokaż specyficzne widoki XML-RPC

en: Extended XML-RPC Views
pl: Rozrzerzone widoki XML-RPC

en: Show extended XML-RPC views
pl: Pokaż rozrzerzone widoki XML-RPC

en: Generic XML-RPC Views
pl: Podstawowe widoki XML-RPC

en: Show generic XML-RPC views
pl: Pokaż podstawowe widoki XML-RPC

en: name only search
pl: wyszukiwanie tylko nazwy

en: Note: These are only interfaces that are registered with the site manager.
pl: Notka: To są tylko interfejsy, zarejstrowane przez menedżera witryny.

en: presentation type:
pl: typ prezentacji:

en: resource:
pl: zasób:

en: Permission:
pl: Uprawnienie:

en: Interface Types
pl: Typy Interfejsów:

en: n/a
pl: n/d

en: (Name: "${name}")
pl: (Nazwa: "${name}"

en: Component:
pl: Komponent:

en: Utilities
pl: Narzędzia

en: ZCML Reference
pl: Referencja ZCML

en: File:
pl: Plik:

en: Info:
pl: Informacja:

en: Schema
pl: Schemat

en: There are no fields specified.
pl: Nie wyszczególniono pól.

en: Subdirectives
pl: Poddyrektywy

en: Namespaces that are not full URLs start with "http://namespaces.zope.org/".
pl: Przestrzenie nazw, które nie są pełne rozpoczynają się od "http://namespaces.zope.org/".

en: Runtime Information
pl: Informacja czasu wykonani

en: Server Control
pl: Kotrola serwera

en: ZODB Control
pl: Kontrola ZODB

en: Manage Process
pl: Zarządzanie procesem

en: Uptime
pl: Czas pracy

en: System platform
pl: Platforma systemowa

en: Zope version
pl: Wersja Zope

en: Python version
pl: Wesja Pythona

en: Command line
pl: Linia poleceń

en: Preferred encoding
pl: Preferowane kodowanie

en: Process id
pl: Identyfikator procesu

en: Python path
pl: ścieżka Pythona

en: Unavailable
pl: Niedostępny

en: seconds
pl: sekundy

en: Domain
pl: Domena

en: Files
pl: Pliki

note: Default: "Reload"
en: reload-button
pl: przycisk ponownego wczytania

note: Default: ""
en: Message Catalog for ${language} language in ${domain} domain successfully reloaded.
pl: Katalog wiadomości dla języka ${language} w domenie ${domain} załadowany ponownie.

en: Name of database
pl: Nazwa bazy danych

en: Size of database
pl: Rozmiar bazy danych

en: days
pl: dni

note: Default: "Pack"
en: pack-button
pl: przycisk-pakowania

en: ZODB Controller
pl: Kontroler ZODB

en: ZODB successfully packed.
pl: ZODB spakowana poprawnie

en: Edit Pluggable Authentication Utility
pl: Edycja Rozszerzalnego Narzędzia Autentykacji

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Group
pl: Grupa

en: Add group folder
pl: Dodaj folder grup

en: A Group folder
pl: Folder grup

en: Group Folder
pl: Folder grup

en: Change group information
pl: Zmień informację grupy

en: You are not authorized to perform this action. However, you may login as a different user who is authorized.
pl: Nie masz uprawnień do wykonania tej akcji. Możesz zalogować się jako inny użytkownik, z odpowiednimi uprawnieniami.

en: User Name
pl: Nazwa użytkownika

en: Sign in
pl: Dołącz

en: Source path
pl: Ścieżka źródłowa

en: Title
pl: Tytuł:

en: Description
pl: Opis:

en: Groups
pl: Grupy
